lederboard

Jak zabezpieczyć dzieci finansowo wykorzystując kwotę 500 zł z programu rządowego?

Rządowy program „Rodzina 500 plus” to dla wielu szansa na podreperowanie domowego budżetu – rodzice mogą tę kwotę przeznaczyć na bieżącą konsumpcję: ubrania, podręczniki, dodatkowe zajęcia czy spłatę kredytów. W niektórych przypadkach taki zastrzyk środków stwarza też okazję do zainwestowania kapitału, aby w przyszłości zapewnić dzieciom lepszy start w dorosłość i budowę ich własnej finansowej niezależności. 

 

 

 

 

Systematyczne oszczędzanie na rzecz dziecka warto rozpocząć już od jego najmłodszych lat. Zebrane w ten sposób pieniądze pomogą w zgromadzeniu odpowiedniej kwoty, która będzie inwestycją w jego przyszłość. Pozwoli to wspomóc dziecko m.in. wtedy, gdy uda się na studia. Wówczas zgromadzone pieniądze można przeznaczyć na pomoce naukowe albo czesne, a gdy będzie studiować poza miejscem czy krajem zamieszkania – także na czynsz za mieszkanie. Oszczędzane dla dziecka pieniądze można też przeznaczyć na zakup pierwszego samochodu lub mieszkania.

Po podjęciu decyzji o oszczędzaniu warto zastanowić się co dokładnie zrobić z tą kwotą. Teoretycznie sposobów jest wiele, ale nie wszystkie się opłacają. Najważniejsze, aby nie trzymać gotówki w przysłowiowej skarpecie lub na nieoprocentowanym koncie w banku. Do regularnego pomnażania pieniędzy przeznaczone są m.in. tradycyjne konta oszczędnościowe, gdyż można wpłacać na nie dowolne kwoty w dogodnych terminach – i najczęściej swobodnie wypłacać potrzebne sumy.

W długoterminowym oszczędzaniu nie możemy jednak zapomnieć o kluczowych zagrożeniach, jakie czekają na nasze oszczędności, takie jak inflacja. Ostatnie lata pokazały, jak bardzo mogą uszczuplić realną wartość naszych pieniędzy.

100 000 zł odłożone dla dziecka na konto bankowe lub w kopertę za 18 lat będzie warte aż 40% mniej. Oszczędzając bez zysku, rodzice po latach realnie przekazują dzieciom mniej, niż odłożyli – 100 000 zł będzie warte 58 740 zł zakładając tylko 3% inflację, a nie na przykład taką, z jaką mamy do czynienia dzisiaj – mówi Jan Hlavsa, CEO Fondee.

Niektóre instrumenty mogą pochłaniać znaczną część zysków, dlatego warto poszukać produktów z niskimi opłatami.

Nowoczesne konto inwestycyjne dla dzieci

Tylko inwestowanie daje szansę pokonać inflację, a nawet zarobić więcej. Dziś nie jest opcją tylko dla ekspertów – dzięki aplikacjom można inwestować z myślą o dzieciach za pomocą kilku kliknięć. Fintech Fondee na początku września br. uruchomił nowatorskie konto inwestycyjne z obniżoną opłatą dla najmłodszych. Podobnie jak konto „dla dorosłych”, składa się ono z funduszy ETF, a wszystkie depozyty są automatycznie inwestowane. Wystarczy jedno zlecenie stałe i zajmuje się nimi aplikacja. Dodatkowo, w przypadku dzieci inwestować można z preferencyjną opłatą w wysokości 0,2% wartości portfela rocznie.

Aktualnie mamy tak wiele możliwości inwestowania czy oszczędzania, że tylko nieliczni rodzice wybiorą skomplikowane lub ryzykowne instrumenty inwestycyjne. Niemniej klasyczne lokaty terminowe lub konta oszczędnościowe w obecnej sytuacji nie są w stanie zabezpieczyć oszczędności przed inflacją. W Fondee konta inwestycyjne dla dzieci oferują rozsądny balans między ryzykiem a stopą zwrotu. Zainwestowany kapitał może pokonać inflację, przy czym opłaty za korzystanie z konta pozostaną na minimalnym poziomie – komentuje Eva Hlavsa, współzałożycielka fintechu Fondee.

Dzięki nowemu kontu rodzice mogą zapewnić swoim pociechom nawet dwukrotność ulokowanej kwoty w porównaniu do standardowego konta oszczędnościowego w banku. Po osiągnięciu pełnoletniości kontrolę nad rachunkiem będzie mógł przejąć młody człowiek, który otrzyma pełen dostęp do swoich inwestycji. Będzie mógł wypłacić pieniądze i mieć je na koncie w ciągu kilku dni – lub nadal je pomnażać.

W przypadku, kiedy wypłacenie pieniędzy jest konieczne zanim dziecko ukończy 18 lat, dotychczasowa opłata za zarządzanie zostanie przeliczona według wysokości standardowej stawki 0,9% rocznie. Co ważne, również pozostali członkowie rodziny mają możliwość zasilenia konta dziecka z okazji urodzin, świąt czy innych okoliczności. To innowacyjne podejście zastępuje tradycję wręczania kopert, zapewniając nowoczesną i opłacalną alternatywę.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności