lederboard

Jak znaleźć dobrego dewelopera?

Kupno nowego mieszkania to nie tylko spełnienie marzeń, to również duża inwestycja i ogromna odpowiedzialność. Poszukiwanie wymarzonego lokum warto rozpocząć od znalezienia dobrego dewelopera. Osoby, która nie tylko sprzeda mieszkanie, ale również będzie służyć pomocą i radą. Jak znaleźć takiego fachowca? Czy wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło “Kraków deweloper”? Sprawdźmy!

 

 

Przeszukaj Internet

Poszukiwania wiarygodnego dewelopera rzeczywiście warto rozpocząć w sieci. Jednak na nasze hasło “deweloper Kraków” pojawi się mnóstwo wyników. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, czy strona internetowa dewelopera jest na bieżąco aktualizowana. Dobry inwestor dba o przejrzystość informacji. Na stronie internetowej rzetelnej firmy znajdziesz dokładne opisy aktualnych inwestycji wraz ze zdjęciami i wizualizacjami mieszkań. Warto przejrzeć także zakładkę “historia firmy” i sprawdzić, jakie inwestycje deweloper zrealizował w przeszłości. Możesz także pójść o krok dalej i wyszukać profile firm w mediach społecznościowych. Znajdziesz tam także opinie innych klientów, co może znacznie ułatwić Ci wybór.

W Internecie sprawdzisz także przynależność firmy do organizacji branżowych (przykładem takiej organizacji jest Polski Związek FIRM Deweloperskich lub Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań) oraz jej profil w Krajowym Rejestrze Sądowym. Innym sposobem sprawdzenia wiarygodności dewelopera jest elektroniczna księga wieczysta inwestycji które realizuje. Znajdziesz tam wszystkie istotne informacje dotyczące praw właścicieli nieruchomości i kwestie hipoteki.

Nie bój się pytać

Dobry deweloper na pewno odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania. Wiarygodna firma nie powinna odmówić Ci przedstawienia aktualnych sprawozdań finansowych. Co więcej, Twoje prawa chroni tak zwana ustawa deweloperska. Zgodnie z tą ustawą deweloper ma obowiązek przygotowania i przedstawienia prospektu informacyjnego, czyli kompendium wiedzy na temat inwestycji. Prospekt dzieli się na dwie części – ogólną i indywidualną. Część ogólna to zbiór informacji o inwestycji, w tym harmonogram realizacji, niezbędne pozwolenia budowlane i warunki odstąpienia od umowy. Z kolei w części indywidualnej znajdziesz dokładny opis wybranej przez Ciebie nieruchomości (standardy wykończenia, metraż, cena). Do prospektu dołącza się także wzór umowy deweloperskiej i rzuty poszczególnych kondygnacji. Za brak dokumentu lub błędnie przygotowany prospekt (w tym zatajenie informacji) deweloperowi grozi kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

Korzystaj z doświadczenia innych

Twój dobry znajomy kupił mieszkanie z rynku pierwotnego i jest zadowolony z kontaktów z deweloperem? Zapytaj go o szczegóły współpracy i weź namiar na tę firmę! Możesz również osobiście wybrać się na teren inwestycji, którą się interesujesz. Dzięki takiej wizji lokalnej sprawdzisz, jak postępują prace. Poza tym możesz tam spotkać mieszkańców ukończonych bloków i porozmawiać z nimi o plusach i minusach współpracy z deweloperem. Pamiętaj, aby decyzji o wyborze dewelopera i kupnie nowego mieszkania nie podejmować za szybko. W tym przypadku pośpiech nie jest dobrym doradcą.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności