Trudno mówić o prowadzeniu działalności gospodarczej bez powierzchni magazynowej, która jest niezbędna do składowania towarów, sprawnego realizowania usług na wysokim poziomie. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się dropshipping, ale nie jest to rozwiązanie dla każdego. Może sprawdzić się przykładowo w niewielkim czy nowopowstałym sklepie internetowym, ale wraz z rozwojem firmy należy zastanowić się nad własnym magazynem. Nie trzeba go jednak kupować, taniej i prościej będzie go wynająć na określony czas.
Na co zwracać uwagę, decydując się na magazyny do wynajęcia?
Wynajmowanie powierzchni magazynowej wiąże się z wieloma korzyściami dla firmy. Można mówić o zaoszczędzeniu zarówno czasu, jak i pieniędzy. W przypadku ograniczonego budżetu ma to ogromne znaczenie. Jest tak wiele magazynów do wynajęcia w różnych lokalizacjach, że znalezienie odpowiedniego zajmuje dosłownie jeden dzień. Nie ma większego problemu z dostosowaniem obiektu do specyfiki firmy, jej potrzeb i preferencji. Zbudowanie własnego magazynu pochłania sporo środków finansowych i zajmuje wiele czasu. W przypadku wynajmu magazynu można zdecydować o tym, na jak długi czas ma zostać zawarta umowa. Można też z łatwością zrezygnować z wynajmu i zmienić lokalizację. Oferowane powierzchnie magazynowe są nowoczesne, bogato wyposażone, estetyczne, panują w nich optymalne warunki do składowania różnych towarów. Wynajem powierzchni magazynowej wiąże się z ograniczeniem formalności do minimum. Z ofertami można zapoznać się nawet w Internecie. Po podpisaniu umowy i uregulowaniu płatności można już w pełni korzystać z wynajętego obiektu. Wybierająca magazyn, zawsze powinno się mieć na uwadze jego wyposażenie, warunki środowiskowe, sposób składowania materiałów, metody załadunku i wyładunku, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, systemy zabezpieczeń.
Jakie powinny być magazyny na wynajem?
Przy wyborze magazynu trzeba określić jego rodzaj, może być otwarty, półotwarty lub zamknięty. W przypadku składowania materiałów odpornych na działanie czynników zewnętrznych i kontenerów wystarczający będzie magazyn otwarty. Z kolei półotwarte mają zadaszenie i dwie lub trzy ściany boczne. Jeżeli towary muszą być przechowywane w specyficznych warunkach, z utrzymaniem odpowiedniego mikroklimatu, trzeba rozejrzeć się za magazynem zamkniętym. Będzie najlepiej zabezpieczony i wyposażony.
Wynajmowana powierzchnia magazynowa musi być odpowiednio wyposażona, zgodnie z potrzebami firmy. Znaczenie ma zarówno odpowiednia organizacja, jak i zapewnienie optymalnych warunków do składowania towarów. Inny magazyn będzie dobrym wyborem w przypadku produktów na paletach, w kartonach czy w kontenerach. Sprawdzić trzeba również to, jakie są dostępne urządzenia w magazynie, instalacje wodno-kanalizacyjne, instalacje klimatyzacyjno-wentylacyjne, oświetlenie, elementy systemu zabezpieczeń. Kolejną kwestią będą różne sprzęty i urządzenia ułatwiające składowanie towarów, zapewniające ich bezpieczne przechowywanie. W magazynie powinny znaleźć się różnego rodzaju regały, stojaki, wieszaki, zasieki. Istotne są nawet kwestie dotyczące dopuszczalnego maksymalnego obciążenia na półkach, odległości między nimi czy nawet szerokość.