Jak zwiększyć pewność siebie?

Problemy z brakiem pewności siebie dotyczą praktycznie każdego z nas. Skutki niskiej samooceny najczęściej widać w relacjach, ale nie jest to jedyna przestrzeń, w której brak pewności siebie jest destrukcyjny. Terapia w takich sytuacjach jest podstawą, ale można też praktykować ćwiczenia zwiększające świadomość – mówi Julia Deja, Manager Rozwoju Osobistego.

 

Zwiększanie i odbudowa pewności siebie to nieodłączny element rozwoju osobistego – którym się m.in. zajmujesz. Ile osób, które do ciebie przychodzą ma z tym problem?

— Zdecydowana większość. Problem z pewnością siebie zazwyczaj “wychodzi” w relacjach damsko-męskich. Przykładowo wtedy, kiedy kobieta chce za dużo od siebie dać mężczyźnie, nie potrafi tego wypośrodkować. W tym momencie należy zadać pytanie: dlaczego tak się dzieje? Pojawia się brak równowagi w związku między partnerami, bo kobieta czuje się niedowartościowana. Żeby jej związek był jakościowy, trzeba przepracować tę kwestię.

Podałaś przykład kobiety, jak natomiast jest z pewnością siebie u mężczyzn? Są bardziej pewni siebie od kobiet czy tak samo potrafią tonąć w kompleksach?

— Mężczyźni – tak samo jak kobiety – mają duży problem z pewnością siebie. Ci z którymi miałam okazję rozmawiać na warsztatach, seminariach czy sesjach indywidualnych często mówią o tym, że nie potrafią sobie znaleźć partnerki na podobnym poziomie intelektualnym lub o podobnych wartościach. Związują z kobietą się nieodpowiednią dla siebie pod różnymi względami (według ich upodobań), ponieważ są zakompleksieni. Kiedy na sesji pytam ich, dlaczego wybierają partnerki tego typu, a nie osoby, które naprawdę ich interesują odpowiadają, że to efekt ich niskiej pewności siebie.

Jeden z moich klientów jest człowiekiem, który nieustannie się rozwija i dużo podróżuje. Jest ciekawy świata i ludzi, ale wybrał sobie partnerkę, która przeciwnie do niego nie chce się rozwijać. Dlaczego? Powiedział mi, że to wynika z jego kompleksów, które wyniósł z domu. W tym momencie zaczyna się praca nad sobą i przerabianie wszystkiego od dzieciństwa.

Opisałaś mężczyznę, który odnosi sukcesy, podróżuje itp. – czyli powierzchownie jest pewny siebie. Czym więc właściwie ta pewność siebie jest?

— To przede wszystkim świadomość siebie. Swoich dobrych i złych stron. Kiedy uzyskamy tę świadomość, możemy zacząć pracę nad wadami. Albo wady zamienić w zalety.

A jak zmienić podejście na takie, które pozbawione jest lęku – bo to lęk często nas blokuje i jest składową braku pewności siebie?

— Podstawą jest nauczenie się techniki oddychania. To bardzo skuteczna metoda. Trzeba przepracować swoje lęki: odpowiedzieć sobie na pytanie, czego dokładnie się boimy i co jest przyczyną strachu. To już praca z terapeutą, czyli z osobą, która pomoże nam przejść przez to najlepiej jak się da.

Długotrwała terapia to podstawa, ale jak zwiększyć pewność siebie krótkimi ćwiczeniami – np. przed ważnym występem? Nie chodzi tu o długotrwałe rozwiązanie problemu, ale o ćwiczeniowe rozpoczęcie walki z nim.

— Żeby zwiększyć pewność siebie, trzeba ją budować na prawdzie. Nie można ustalić sobie treści afirmacji, która jest niezgodna z rzeczywistością. Afirmacja to właśnie jedno z ćwiczeń, które można wykonywać – ale musi być oparta na naszych zaletach. Codziennie podczas porannej toalety warto powiedzieć sobie samemu “kocham się”. Dla niektórych może to brzmieć zabawnie, ale to kwestia uważności. Tą trzeba otoczyć najpierw siebie, a potem innych.

Julia Deja o swoich metodach pracy:

Pracuję w sposób holistyczny i w zależności od indywidualnych potrzeb łącze coaching, psychologię, pracę z podświadomością, intuicją i przekonaniami. Używam technik pomagających usuwać blokady i odkrywać wewnętrzny potencjał w życiu osobistym i zawodowym. Szkolę się głównie za zagranicą, stale poszerzając wiedzę na treningach, seminariach oraz warsztatach. Jestem propagatorką alternatywnego sposobu życia. Zwolenniczką świadomego słuchania własnych potrzeb, dążenia do autentyzmu i wewnętrznej prawdy. Pasjonatką życia i aktywistką pro-zwierzęca. Na co dzień jestem właścicielką agencji PR DejaVU, managerem osób publicznych i ekspertem rozwoju osobistego.

Zapraszamy do kontaktu: https://www.facebook.com/Tw%C3%B3j-Manager-Rozwoju-Osobistego-198386390923554/.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności