Jaka jest różnica między EDC, EDT, EDP oraz czym są perfumy i ekstrakty perfum?

Mianem „perfum” możemy określić każdy zapach napotkany na sklepowych półkach, jednak bardzo rzadko natkniemy się na te najcenniejsze, „prawdziwe” perfumy. To, co naprawdę kupujemy określają skróty umieszczone tuż obok nazwy zapachu. Czym są EDC, EDT, EDP i ekstrakty? Przekonajmy się!

 

 

Czym jest stężenie zapachu?

Pod tym określeniem kryje się procentowy stosunek olejków zapachowych rozpuszczonych w alkoholu etylowym – innymi słowy koncentracja zapachu lub jego zaperfumowanie. W zależności od skrótu widniejącego na opakowaniu perfum, mamy do czynienia z różnym stężeniem. Koncentracja ma wpływ na trwałość oraz intensywność zapachu. Musimy mieć na uwadze również to, że same składniki często przyczyniają się do zmian parametrów perfum, np. olejki cytrusowe będą szybko się ulatniać, a zapachy oparte na dobrych utrwalaczach jak drewno sandałowe lub paczula, utrzymają się dłużej.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jaka jest różnica między EDC, EDT, EDP i czystymi perfumami?

Czym jest EDC?

Skrót ten oznacza „Eau de Cologne” czyli wodę kolońską. To zapach, którego stężenie obejmuje od 3 do 6% zaperfumowania. Wody kolońskie preferowane są do użytku na co dzień, nawet kilkukrotnie, ponieważ ich aromat ulatnia się po około 3-4 godzinach. Choć niegdyś przeznaczone dla obu płci, obecnie częściej wybierane są przez mężczyzn. Dla kobiet kreowane są tzw. „Eau de Fraiche” czyli różnego rodzaju odświeżające mgiełki (koncentracja od 1 do 4 procent) idealne na letnie upały.

Co oznacza EDT?

„Eau de Toilette” czyli woda toaletowa. To kolejny stopień zaperfumowania zapachu, jeden z częściej spotykanych na sklepowych półkach. Wody toaletowe zawierają od 4 do 10% olejków zapachowych, więc możemy natknąć się zarówno na bardzo ulotne aromaty jak i te bardziej trwałe. Najczęściej sięgamy po nie na co dzień, np. do pracy, by nie przytłoczyć otoczenia zbyt intensywnym zapachem.

Jakie stężenie ma EDP?

„Eau de Parfum” – woda perfumowana – zawiera od 10 do 20 procent esencji rozpuszczonych w alkoholu. Są to wody intensywniejsze, o wielogodzinnej, a czasem i trwającej ponad dobę trwałości. Ta duża rozbieżność może nas czasem zmylić, ponieważ z reguły producent nie zdradza koncentracji zapachu. Wodę perfumowaną należy przetestować by przekonać się jakie ma parametry i czy będzie to zapach na co dzień, czy raczej na specjalne okazje.

Czyste perfumy oraz ekstrakt perfum

To ostatnie stopnie zaperfumowania, na które natkniemy się w perfumeriach. Czyste perfumy to bardzo wysokie stężenie od 20 do 30 procent – zapach o tej koncentracji będzie bardzo intensywny i długotrwały. Ekstrakty perfum zaczynają się od 30% i nie ma dla nich górnej granicy – rozpoznamy je po gęstej, nieco oleistej konsystencji i zapachu, który będzie w stanie utrzymać się przez dobę, dwie, a nawet po kąpieli. Są to cenne aromaty, często o najwyższej jakości, odpowiedniej cenie i spotykane raczej w niszowych perfumeriach. Słyną jednak z niezwykłej wydajności, ponieważ wystarczy nam nawet jedna kropla, by pachnieć nią przez cały dzień.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności