Jakie korzyści niesie zarządzanie flotą pojazdów z systemami TMS?

Masz firmę zajmującą się transportem lub spedycją? Posiadasz flotę pojazdów? Sprawdź, w jaki sposób możesz zyskać dzięki systemom TMS.

 

Coraz więcej firm działających w branży transportowej decyduje się na wdrażanie dedykowanego oprogramowania wspomagającego prowadzenie działalności. Systemy TMS, czyli Transport Management System wspomagają zarządzanie flotą i pozostałymi zasobami posiadanymi przez firmę, dając także dostęp do pełnej gamy dodatkowych narzędzi.

Jak zarządzać flotą efektywniej?

Car Fleet Management, czyli zarządzanie flotą pojazdów to ogół procesów skupiających się na zarządzaniu posiadanymi przez firmę pojazdami. Właściwe zarządzanie flotą ma kluczowe znaczenie dla każdej firmy, która dysponuje takim zapleczem.

Sprawne zarządzanie flotą umożliwia określenie rentowności zleceń, pomaga w kontrolowaniu kosztów generowanych przez pojazdy, a także pozwala na wyznaczenie ich lokalizacji. W efekcie umożliwia optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów w taki sposób, aby zapewniały one jak największą efektywność przy jak najniższych kosztach.

Poprzez wykorzystanie systemów transportowych z klasy TMS zarządzanie flotą pojazdów staje się jeszcze sprawniejsze, ponieważ systemy te udostępniają pełną gamę narzędzi wspierających prowadzenie działalności w branży transportowej, a także spedycyjnej i logistycznej.

Kiedy warto wdrożyć program transportowy?

Programy TMS umożliwiające zarządzanie flotą oferują swoim użytkownikom dostęp do wielu funkcji, z którymi prowadzenie działalności staje się efektywniejsze.

Oprogramowanie transportowe jest dedykowane dla każdej firmy, która dysponuje własną flotą pojazdów i chce, aby zarządzanie flotą było jeszcze sprawniejsze. Jednak systemy tego typu dedykowane są nie tylko dla firm, które zajmują się transportem, lecz również tych, które dysponują własną flotą i wykorzystują ją do innych celów.

Programy umożliwiające zarządzanie flotą samochodów sprawdzają się również w firmach, które zatrudniają:

 • ankieterów
 • handlowców
 • instalatorów
 • kontrolerów jakości
 • kurierów
 • przedstawicieli medycznych
 • przedstawicieli farmaceutycznych
 • serwisantów

Aby korzystanie z oprogramowania mogło przynieść jeszcze więcej korzyści, warto zdecydować się na to, które będzie udostępniało optymalny zakres funkcjonalności. Przykładowo oprogramowanie umożliwiające zarządzanie flotą SOTiPM pozwala również na dostęp do funkcji umożliwiających mobilną obsługę klienta i sprzedaży.

Zarządzanie flotą z oprogramowaniem TMS – na czym polega?

Zarządzanie flotą obejmuje kontrolowanie pracy kierowców i pojazdów, jakie są przez nich wykorzystywane. Gdy tabor firmowy jest spory, wówczas kontrola każdego samochodu jest znacznie trudniejsza.

Aby łatwiej zarządzać posiadanymi pojazdami, firmy mogą wykorzystać funkcjonalności oferowane przez oprogramowanie TMS. Wspomaga ono pełną gamę zadań, które pozwalają firmom na sprawne prowadzenie działalności.

Za pomocą oprogramowania TMS do zarządzania flotą można realizować poniższe czynności:

 • weryfikowanie danych dotyczących samochodów
 • kontrola danych związanych z trasą, w tym między innymi przebiegu, czasu przejazdu, spalania paliwa
 • nadzorowanie kosztów eksploatacji floty samochodowej
 • planowanie czynności jak przeglądy serwisowe, opłaty ubezpieczenia
 • asygnowanie pojazdów do konkretnych kierowców
 • gromadzenie informacji dotyczących opłat paliwowych

Jak wdrożyć oprogramowanie do zarządzania flotą?

Aby zarządzanie flotą pojazdów mogło odbywać się efektywnie i niosło ze sobą przyszłościowe korzyści dla firmy, duże znaczenie ma wybór właściwego systemu TMS. Aktualnie asortyment oprogramowania jest bardzo szeroki, dlatego warto sprawdzić różne oferty znajdujące się na rynku.

Wdrożenie systemu umożliwiającego zarządzanie flotą pojazdów nie jest skomplikowane. Współczesne programy są łatwe do instalacji na komputerach i urządzeniach mobilnych, a także mogą działać w chmurze, czyli nie wymagają w ogóle instalowania na żadnym sprzęcie.

Aby wdrożenie nowego oprogramowania przebiegło sprawnie, warto zdecydować się na sprawdzony system oraz dostawcę, który zadba o to, aby proces wdrożenia odbył się bez przeszkód i zakończył się sukcesem.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności