lederboard

Jakie oświetlenie sprawdzi się w dużym salonie?

Duży salon czasem stanowi kłopotliwe wnętrze, zwłaszcza jeśli myśli się o jego właściwym urządzeniu. Mimo wszystko, nie warto się poddawać, a nawet podejść do przygotowań z entuzjazmem, bo spora przestrzeń daje pole do popisu. Warto pamiętać, że jednym z ważniejszych elementów wystroju okazuje się oświetlenie.

 

Plan na duży salon

Przestrzeń w dużym salonie warto odpowiednio rozplanować. Kiedy już będzie wiadomo, co znajdzie się w której jego części, łatwiej będzie dopasować oświetlenie. Oczywiście, główne źródło światła powinno się znaleźć w centralnej części, a skoro do zagospodarowania jest duża powierzchnia, można wybrać coś sporego. W zależności od tego, jaką stylistykę ma reprezentować wnętrze, można pomyśleć o lampach zwisających lub szerokich żyrandolach (w stylu glamour mogą być one bardzo ozdobne). Dobrze będzie pomyśleć o żarówkach w technologii LED, ponieważ w ten sposób uzyska się dobrą jakość barwy i wydajność przy mniejszym zużyciu energii.

Można podzielić wnętrze na część telewizyjną (na przykład kącik z telewizorem i sofą), część reprezentacyjną (stolik kawowy i wygodne fotele czy krzesła), kącik do pracy (prosty blat zastępujący biurko) i relaksacyjną (fotel idealny do czytania książki czy rozwiązywania krzyżówki). W pierwszych dwóch warto postawić na oświetlenie górne (przy telewizorze sprawdzi się światło punktowe), do pracy przyda się ciepłe światło i stojąca lampka biurkowa, a do czytania dopasowana lampa stojącą (można dobrać do niej na przykład żarówki LED E14).

Oświetlenie współgrające z przestrzenią

W dużym salonie można spokojnie wykorzystywać kilka źródeł światła i wykorzystywać je niezależnie od siebie. Przydadzą się także funkcjonalne profile do GK, które pozwolą na stworzenie oświetlenia dopasowanego do konkretnego wnętrza. Można więc pomyśleć o taśmach LED, niewielkich lampkach rozmieszczonych w różnych miejscach pokoju, a także kinkietach. Warto, by wszystkie pasowały do dobranego oświetlenia górnego, na przykład lampy wiszącej czy żyrandola.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności