lederboard

Jesteś fanem off-roadu? Te rzeczy mogą ci się przydać

Off-road jest rodzajem hobby, który wzbudza w człowieku ogrom adrenaliny. Jest to rodzaj eskapady, która polega na pokonywaniu naturalnie występujących w ukształtowaniu terenu przeszkód. Tak naprawdę off-road jest jazdą poza jakąkolwiek drogą, a trasę wyznacza się na dowolnej przestrzeni. Wzniesienia, uskoki czy bagna są idealną opcją na off-roadową wycieczkę. Jednakże do tego typu wyprawy należy bardzo dobrze się przygotować, wyposażając się w odpowiedni sprzęt.

 

Kilka niezbędników off-roadu

Na off-roadzie może dojść do mnóstwa nieplanowanych sytuacji i aby wybrnąć z nich bez szwanku warto wyposażyć bagażnik auta w poniższe sprzęty:

• wyciągarka – w czasie jazdy w terenie, auto nierzadko narażone jest na utknięcie w grząskim podłożu. Niekiedy samodzielny wyjazd jest po prostu niemożliwy, dlatego warto zawczasu zainstalować specjalną wyciągarkę. Montuje się ją w przedniej części auta, na podstawie ramy konstrukcyjnej – najmocniejszej części w strukturze każdego samochodu. W razie konieczności użycia,należy umocować linę wyciągarki do drzewa i załączyć zasilanie, aby w odpowiednim tempie wyciągnąć ugrzęźnięte auto. Czasami jest tak, że w pobliżu nie ma żadnego drzewa i w takim wypadku można skorzystać z pomocy drugiego auta. Najczęściej wycieczki off-roadowe nie odbywają się w pojedynkę, więc istnieją dwie opcje zamocowania liny wyciągarki;

• kompresor – urządzenie służące do uzupełnienia powietrza w oponach. W przypadku uszkodzenia opony można pomóc sobie za pomocą kompresora, aby bezpiecznie dotrzeć do punktu docelowego;

• podnośnik – służy do podniesienia auta nad powierzchnię w celu np. wymiany koła;

• pochyłomierz – w przypadku off-roadu mamy do czynienia z wzniesieniami czy dość sporymi uskokami. W takim wypadku warto zamontować w aucie pochyłomierz, który określa kąt nachylenia auta względem podłoża. Może to skutecznie zapobiec wywrotce auta;

• dodatkowe reflektory – ciężkie warunki pogodowe mogą być przyczyną ograniczenia widoczności w stopniu znacznym. Niekiedy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, możliwość korzystania ze światła dziennego jest ograniczona czasowo, a reflektory na wyposażeniu auta mogą być niewystarczające. Dlatego też warto zaopatrzyć się w dodatkowe oświetlenie, które wspomaga doświetlenie przestrzeni wokół auta i tym samym podnosząc poziom widoczności oraz bezpieczeństwa.

Wyposażenie wnętrza auta równie ważne

Off-road nie jest kojarzony z czymś pełnym ładu i porządku. Myśląc o takim hobby musimy również zadbać o wnętrze auta, aby nie uległo zbytniemu zniszczeniu. W tym celu warto zakupić dobrej jakości pokrowce, które – odpowiednio dopasowane – skutecznie sprawdzają się jako ochrona tapicerki foteli. Dodatkowo, poprzez zastosowanie różnego rodzaju organizerów, można odpowiednio zagospodarować wnętrze auta. Na wyprawy off-roadowe zazwyczaj zabiera się również inne mniejsze sprzęty, jak  nóż, jakieś części zamienne, mapy czy latarki, które warto umieścić w jednym  miejscu. Dobrze sprawdzą się także dodatkowe uchwyty, chociażby na telefon czy nawigację GPS.

Część wypoczynkowa

Wyprawa off-roadowa może trwać nawet kilka dni. Warto wtedy pomyśleć o dogodnych warunkach do wypoczynku. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie markiza samochodowa, która stworzy idealne miejsce do relaksu, spożycia posiłku czy zaplanowania dalszej trasy. Markiza wykonana jest z bardzo dobrego materiału, który odporny jest na trudne warunki atmosferyczne, skutecznie chroni przed promieniami słonecznymi czy też deszczem. Z kolei jeśli planujemy „nocleg pod chmurką”, warto pomyśleć także o namiocie dachowym.

Akcesoria samochodowe (i nie tylko) kupisz w profesjonalnym sklepie z narzędziami

fot: pixabay.com

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności