lederboard

„Jurata jest kobietą”. Wystawa fotografii Katarzyny Paskudy

Wystawa Katarzyny Paskudy prezentowana w Juracie, zatytułowana “Jurata jest Kobietą”, to hołd oddany dojrzałej kobiecości. 23 portrety powstały w maju tego roku w zaledwie 8 dni. Ich autorka, która od 2004 roku mieszka w Juracie w każde wakacje, czuje się z tym miejscem i jego mieszkańcami związana emocjonalnie. Chciała stworzyć projekt, który połączy jej pasję do fotografii i zachwyt nad tym miejscem z energią mieszkańców Juraty i ich miłością do niej. Autorka wystawy pragnie pokazać, iż wiek nie jest wyznacznikiem piękna, a uroda wcale nie przemija wraz z upływającym czasem. Jest to również opowieść o codzienności, która dla przyjeżdżających tu wakacyjnie turystów, jest tajemnicą. Bo czy ktoś, kto spędza w Juracie tydzień w roku, wie, kto go gości? Czym ta pani, od której wynajmuje pokój, zajmowała się przez większość życia? Co robiła ta pani, która podaje mu obiad w restauracji? Czy interesuje go, ile ma dzieci, co robi w wolnym czasie i o czym marzy?

 

Jak sama autorka mówi: “Mój projekt ma między innymi na celu tę codzienność kobiet z Juraty przybliżyć odwiedzającym to miasteczko turystom. Dzięki tym zdjęciom i tym historiom mają szansę dowiedzieć się, że pani Aleksandra, mimo że całe życie uprawiała zawód nauczyciela, czuje się przede wszystkim harcerką, pani Celestyna uwielbia gościć letników, pani Danusia przez lata pracowała w biurze, jedna pani Dorota jest barmanką a druga właścicielką restauracji, jedna pani Elżbieta jest szefową kuchni a dwie jej imienniczki gospodyniami domowymi, że  panie Ewa i Joanna to nauczycielki, a Felicja całe życie zajmowała się domem i dziećmi, że Karina, Renata i Beata są właścicielkami pensjonatów, a Mirosława, Grażyna i Melania to emerytowane pielęgniarki, Teresa jest księgową, Urszula i Anna były recepcjonistkami, Zofia była handlowcem, Krystyna jest artystką, malarką a Kazimiera miłośniczką kotów. Może te fotografie sprawią, że mijana osoba wyda nam się znajomą? Że nie pomyślimy już o niej jak o kolejnej przypadkowej wakacyjnej twarzy, a zaświta nam w głowie, że to jedna z pań z fotografii i przecież znamy kawałek jej historii? Te zdjęcia mają zbliżyć do siebie ludzi – zbliżyć i oswoić ich ze sobą – tak w sensie fizycznym – mają pokazać, że dojrzałość jest piękna, jak i mentalnym – mają nam pokazać, że fajnie jest wiedzieć coś o mijanym człowieku, być ciekawym drugiej osoby – to pozwala budować relacje, nawet jeśli mają one być tylko wakacyjne.”

Bohaterki wystawy po raz pierwszy wzięły udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej oraz udzieliły krótkich wywiadów na temat życia codziennego w kurorcie. Na cały okres wakacyjny molo w Juracie przeistoczy się w piękną plenerową galerię prezentującą fotografie Katarzyny Paskudy, na których widnieć będą dojrzałe kobiety z Juraty w przepięknych ujęciach. Na sześciu wysokich konstrukcjach podziwiać będzie można wspaniałe zdjęcia przedstawiające juratczanki w wieku od ok. 50 do ponad 90 lat, które z wielką przyjemnością pozowały przed obiektywem Pani fotograf.

Kim są kobiety Juraty? Jakie historie są z nimi związane? Tego wszystkiego dowiedzieć się będzie można na wystawie “Jurata jest Kobietą”.

O autorce:

Katarzyna Paskuda – Fotograf. Aktorka. Redaktor naczelna magazynu Gentleman, redaktor prowadząca magazynu Photo Culture, przeznaczonego dla ludzi ceniących piękno, sztukę, dla miłośników fotografii. Pomysłodawca i autorka kalendarzy Szlachetna Kobieta. Inicjatorka wielu autorskich projektów, licznych wystaw m.in. na Stadionie Narodowym czy molo w Juracie. Absolwentka wydziału aktorskiego i fotograficznego Warszawskiej Szkoły Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy. Katarzyna Paskuda jest cenionym fotografem, często zapraszanym do wsparcia swoim wizerunkiem kulturalnych wydarzeń związanych ze sztuką, fotografią oraz konkursami piękności. Wraz z Photo Culture była partnerem strategicznym międzynarodowych targów sztuki IAF Warsaw 2016 organizowanych na stadionie PGE Narodowy.

 

Organizatorem wystawy jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Jastarni.

Patronat medialny nad wystawą objęli: Magazyn Gentleman, Photoculture.pl, Home & Market, Law Business Quality, Artinfo.pl oraz Imperium Kobiet.

Wystawa “Jurata jest Kobietą” autorstwa Katarzyny Paskudy
Data: 17 lipca – 31 sierpnia 2018 r.

Miejsce: Molo w Juracie
Wstęp na wystawę jest bezpłatny

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności