W lipcu rozpocznie się wyjątkowa promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodni-czego Konstancina-Jeziorny. W ramach projektu „Kalejdoskop Konstancina” powstaną m.in. przewodniki, mapy, szlaki turystyczne, strona internetowa, infokioski, baza zabytków i sala muzealna. Zdecydowanie można powiedzieć: Konstancin – więcej niż uzdrowisko.
W ramach projektu zaprojektowane zostały nowe piesze i rowerowe szlaki turystyczne, w tym tematyczne: śladami artystów, śladami architektury modernistycznej i sławnych architektów, filmowy Konstancin, szlak kajakowy, ścieżki przyrodnicze, szlak ornitologiczny, śladami kapliczek, szlak nadwiślańskiego Urzecza, szlak Stefana Żeromskiego i wiele innych. Inauguracja szlaków miała miejsce 14 czerwca.
Przygotowany przez Konstanciński Dom Kultury projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Dyrektor KDK Edyta Markiewicz-Brzozowska przyznaje: Celem projektu „Kalejdoskop Konstancina” jest realizacja szeregu działań związanych z promocją dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Konstancina – Jeziorny oraz zwiększeniem jego atrakcyjności turystycznej.
Projekt „Kalejdoskop Konstancina” obejmuje również nowe publikacje: przewodnik turystyczny, albumy – „Artyści dawnego Konstancina” i „Wycinanka Polska” oraz mapy. W specjalnie przygotowanym audiobooku swojego głosu użyczyła Krystyna Czubówna. Zaprojektowany został ujednolicony system miejskiej identyfikacji wizualnej. Nową infrastrukturę turystyczną tworzyć będą zlokalizowane w różnych miejscach miasta infokioski oraz zewnętrzny system wystawienniczy.
W siedzibie KDK, willi „Hugonówka”, powstaje multimedialna wystawa Konstancina-Jeziorny, która prezentować będzie dziedzictwo tego miejsca. Zostaną wyeksponowane m.in. fotografie, mapy, pamiątki i dokumenty, przechowywane dotychczas w prywatnej pamięci i domowych archiwach mieszkańców. Oficjalne otwarcie wystawy z udziałem władz nastąpi 25 czerwca br. Od 26 czerwca wystawa w KDK przy ul. Mostowej 15 dostępna będzie dla zwiedzających w g. 11.00 – 18.00.
W ramach projektu od 1 lipca uruchomiona zostanie strona internetowa www.visitkonstancin.pl, na której znajdą się wszystkie informacje potrzebne turystom, m.in. o noclegach, gastronomii, atrakcjach gminy oraz internetowa baza zabytków Konstancina-Jeziorny.
Do Konstancina – Jeziorny przyjeżdża się nie tylko pooddychać solankami, czy napić się dobrej kawy, ale także aktywnie spędzić czas. To właśnie tutaj mieszkają wrażliwi na piękno artyści, sportowcy, biznesmeni i dziennikarze, w tym m.in. Karol Strasburger.
W Konstancinie się wychowałem, chodziłem do szkoły, jeździłem na rowerze i biegałem po lesie – wspomina Karol Strasburger.
– Kiedy miałem dwa lata, moja rodzina przeprowadziła się tu z Warszawy. Potem „wyemigrowałem”, ale dziesięć lat temu wróciłem. Zawsze pamiętałem Konstancin jako zielony, wakacyjny, piękny. To z pewnością jeden z powodów, dla których ludzie tu się osiedlają. Poza tym trzeba wymienić dobry dojazd i, oczywiście, uzdrowiskowy klimat. Nie da się jednak ukryć, że istnieją także pobudki snobistyczne – zbiera się tutaj śmietanka towarzyska. Biznesmeni wykupili większość starych willi i je odnowili; trzeba przyznać, że wyglądają one pięknie.
Co się robi w Konstancinie? Spaceruje po parku i przesiaduje w kawiarenkach. Można wybrać się na kajaki, rower lub konie. Albo po prostu, snuć uliczkami podziwiając fantastyczną architekturę początku XX wieku.
Wystawa multimedialna, Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15, Konstancin – Jeziorna, wstęp wolny od 26.06.2015, g.11.00 – 18.00.
Patronat medialny LAW BUSINESS QUALITY.