lederboard

Kancelaria notarialna dla firm – na co zwrócić uwagę?

Wizyty u notariusza są nieodzowną częścią prowadzenia i rozwijania biznesu w Polsce. Zwykle dotyczą one drobnych spraw, takich jak zmiany umowy spółki, udzielenie pełnomocnictwa, czy zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Zdarzają się jednak sprawy dużo poważniejsze, gdyż zakres działań notariusza w polskim biznesie jest bardzo szeroki. Na co zwrócić uwagę dobierając kancelarię notarialną do obsługi firmy?

 

Cechy dobrego notariusza

Dobry notariusz jest przede wszystkim neutralny. W przeciwieństwie do adwokata nie powinien się on opowiadać po żadnej ze stron umowy i powinien zawsze reagować, gdy dostrzeże, że umowa zawiera nieprawidłowości lub może być przykrywką do prowadzenia nielegalnych interesów. Pozwala nam to obdarzyć notariusza zaufaniem, tak niezbędnym w prowadzeniu biznesu. Dobry notariusz potrafi się także przyznać do wątpliwości i nie powinien wstydzić się konsultacji z bardziej doświadczonymi kolegami. Co prawda, konkuruje on z innymi notariuszami, ale nie powinien próbować ich zdyskredytować w oczach klienta.

Poza tym dobry notariusz jest sprawny i pomocny. Nie wymusza na przedsiębiorcy nadmiernej biurokracji, a jedynie tych dokumentów, które są niezbędne do podjęcia wyznaczonej czynności prawnej. W dobie internetu i mobilnej komunikacji nasze wizyty w kancelarii powinny sprowadzać się do samej czynności. Poza tym notariusz powinien być po prostu pomocny – służyć dobrą radą, wynikającą z długoletniego doświadczenia, a także ostrzegać nas przez skrajnie negatywnymi zapisami umownymi.

Co jeszcze wpływa na jakość pracy z notariuszem?

Dobry notariusz jest także dostępny i otwarty na kontakt. Gdy potrzebujemy coś pilnie załatwić jest możliwość bezpośredniego kontaktu z nim, nie trzeba przedzierać się przez tabun asystentów i sekretarek, a sam notariusz powinien być otwarty na kontakt i rozmowę. Ważna jest także sama kancelaria – powinna być dobrze zlokalizowana, a także dostosowana do potrzeb petenta. Dobry klimat sprzyja biznesowi.

Warto także zwrócić uwagę, na to, co w biznesie najważniejsze – finanse. O ile podatek należny państwu musi on od nas wyegzekwować od razu przy podpisaniu aktu, o tyle taksa notarialna może być przedmiotem odrębnych ustaleń. Przy stałej współpracy, dobry notariusz powinien być elastyczny względem potrzeb klienta – nie powinien mieć problemu z udzieleniem rabatu lub odroczeniem terminu płatności. Sama zgoda na opłacenie taksy przelewem jest dla przedsiębiorcy sporym ułatwieniem, które na pewno doceni.

Oczywiście, jeśli chcemy, aby nasza współpraca dobrze układała się z notariuszem, sami musimy być otwarci na uwagi oraz kulturalni i uczciwi. Nie możemy przejawiać postaw wyłącznie roszczeniowych – notariusz ma być naszym dobrym partnerem w biznesie, a nie zleceniobiorcą. To właśnie miła atmosfera decyduje o tym, w jaki sposób rozwijają się nasze relacje z kancelarią notarialną.

Oczekując od urzędnika profesjonalizmu, sami powinniśmy go pokazywać. Finalnie w relacjach między nami a notariuszem niezwykle ważna jest tzw. chemia. Musimy się po prostu polubić. Przyjazna atmosfera nie powinna wpłynąć na profesjonalizm urzędnika, a może się okazać niezwykle przydatna w sytuacji, gdy będziemy potrzebowali porady czy wsparcia merytorycznego.

Partnerem merytorycznym materiału jest www.notariusz-wajda.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności