lederboard

Kiedy i gdzie warto ze sobą zabrać ciepły polar?

Polar to jeden z elementów garderoby, który może przydać się każdemu, kto uprawia jakąkolwiek formę aktywności fizycznej. Dzięki niemu nawet niskie temperatury nie staną nam na przeszkodzie w drodze do osiągania wyznaczonych celów. Kiedy i gdzie warto ze sobą zabrać ciepły polar?

 

Każdy z nas używa na co dzień słowa polar, które oznacza w naszym rozumieniu rodzaj odzieży wierzchniej. Ciekawostką może być fakt, że tak naprawdę jest to określenie specjalnej dzianiny stworzonej przez Malden Mills. Miała ona na celu dopasować odzież do zmiennych warunków atmosferycznych. Nie ulega wątpliwości, że osiągnęła ogromny sukces i cieszy się popularnością do dziś. Ten materiał możemy znaleźć obecnie niemal w każdej odzieży turystycznej oraz zimowej. Wystarczy zajrzeć do szafy, aby dowiedzieć się, jak przyjemny w dotyku i ciepły, jest polar. Jednak w kontekście tego artykułu musimy wziąć pod uwagę nieco inne znaczenie tego słowa. Chcemy dowiedzieć się, kiedy może przydać się polar w postaci bluzy lub ciepłej kurtki. Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne odzieży wykonanej z polaru.

ATM1938_04458_small.jpg

Polary męskie i damskie charakteryzują się przede wszystkim przyjemnym w dotyku materiałem, który ma idealne właściwości termoizolacyjne. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na wysoką oddychalność tkaniny, która gwarantuje prawidłowe odprowadzanie na zewnątrz pary wodnej oraz potu wytwarzanego przez ciało. Jedną z zalet polarów jest połączenie izolacji termicznej z niską grubością materiału. Dzięki temu możemy podkreślić swoją sylwetkę, a po ściągnięciu nie powinniśmy mieć problemu ze schowaniem go do plecaka czy torby.

Kiedy i gdzie warto zabrać polar?

Polar jest wykonany z poliestru, którego włókna formuje się w rureczki wypełnione powietrzem. To właśnie dzięki temu gwarantuje on bardzo dobrą izolację termiczną. Na próżno szukać bluz czy swetrów dających takie samo ciepło jak polary. Dlatego też warto mieć je w plecaku podczas każdej podróży zimą oraz latem. Czasami nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czym zaskoczy nas pogoda. Jeśli zabierzemy polar ze sobą, będziemy przygotowani na niższe temperatury. Nie ulega wątpliwości, że przyda się szczególnie podczas wypraw górskich, gdzie wraz z wysokością zmieniają się warunki pogodowe. Jednak należy zaznaczyć, że z reguły są to okrycia wierzchnie przepuszczające wiatr oraz wodę. Dlatego powinniśmy pamiętać o zabraniu dodatkowej kurtki przeciwdeszczowej lub wiatrówki. Jednocześnie pamiętajmy, że modele polarów różnią się od siebie nie tylko kolorem i krojem, ale również posiadanymi właściwościami.

Niektóre polary męskie Jack Wolfskin są wyposażone w elementy gwarantujące dodatkową ochronę przed wiatrem. W modelach Hydro Hooded oraz Hydro zastosowano technologię DWR. Każde włókno zostaje poddane impregnacji podczas tkania. Dzięki temu zyskuje wysoką wodoodporność.

polar-meski-jack-wolfskin-Hydro-Hooded.jpg

Wspomniane modele kurtek można znaleźć w sklepie e-Horyzont.pl. Mimo to pamiętajmy, że technologia DWR daje takiego bezpieczeństwa jak membrana, a materiał przy zbyt dużym nagromadzeniu wody może przemoknąć.

Na co zwrócić uwagę, wybierając polar?

Podczas poszukiwania odpowiedniego polara powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Jednym z nich będzie wyżej wspomniana powłoka DWR lub elementy wiatroszczelne. W tym przypadku wiele zależy od naszych potrzeb oraz preferencji. Ponadto należy sprawdzić grubość. Zazwyczaj informacje o tych parametrach oznaczone są wartością 100 lub 200. 100 oznacza, że jeden metr kwadratowy polara waży 100 g. Jest to niska wartość, a co za tym idzie, polar będzie cienki. Jeśli zależy nam na dużej izolacji termicznej oraz grubym polarze, warto wybierać ubrania, które mają wartość 300.

ATM1938_08014_small.jpg

Zwróćmy uwagę, czy polar takiej grubości uda nam się założyć pod wiatrówkę lub kurtkę przeciwdeszczową. Ważną kwestią jest również krój polara. Nie chodzi o podkreślenie sylwetki, ale o dodatkowe elementy. Część modeli jest wyposażona w kaptury, które gwarantują dodatkową ochronę głowy przed wiatrem lub lekkim deszczem.

Warto również pomyśleć nad zakupem kurtki 3w1. Bardzo często podpinką pod kurtkę hardshellową jest polar, który łączy się z kurtką zamkiem błyskawicznym. W takiej sytuacji założenie oraz ściągnięcie części wierzchniej nie będzie problemem nawet podczas wędrówki. Dzięki takiemu połączeniu zyskamy podwójną ochronę: termiczną oraz przeciwdeszczową.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności