Kiedy instalacja LPG w samochodzie najbardziej się opłaca?

Pomimo ogromnych podwyżek cen paliw i gazu wciąż koszt LPG jest około dwukrotnie niższy od benzyny bezołowiowej i oleju napędowego. Sprawia to, że auta na gaz ponownie cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdzamy zatem, w jakich sytuacjach najbardziej opłacalne będzie zlecenie montażu instalacji gazowej w samochodzie!

 

Jak działa instalacja gazowa w samochodzie?

Instalacja gazowa w samochodzie pozwala na duże oszczędności dzięki wykorzystywaniu gazu jako głównego paliwa. Najpopularniejsze warianty LPG to konstrukcje, które uruchamiają się już po osiągnięciu odpowiedniej temperatury płynu chłodniczego. Na początku silnik startuje z benzyny, po czym przełącza się automatycznie na gaz po osiągnięciu zakładanych wartości.

Różnica między benzyną a gazem zauważalna jest na wielu poziomach. Auta na gaz spalają więcej tego surowca (o ok. 20%), jednak cena za litr jest zwykle o 50% niższa. Taki stan rzeczy sprawia, że wiele osób decyduje się na podłączenie instalacji w celu zaoszczędzenia na przejazdach. W zdecydowanej przypadków większości się to opłaci, choć nie zawsze.

Podstawą sukcesu jest przemyślana inwestycja dostosowana do bieżących i docelowych potrzeb. Zanim udamy się do serwisu Auto Gaz, warto przeanalizować kilka rodzajów instalacji, poznać różnice między poszczególnymi typami, jak i generacjami. Koszt montażu gazu do samochodu może wynosić 2500 złotych, jak i 10 000 złotych, co zależy od wielu czynników takich, jak np. rodzaj jednostki napędowej, obecność bezpośredniego wtrysku benzyny, typ instalacji i klasa bezpieczeństwa. Najlepiej zatem bezpośrednio udać się do zaufanego i dobrego warsztatu w okolicy. Właśnie taki można szybko znaleźć poprzez stronę https://gazeo.pl!

Kiedy zdecydować się na LPG, a kiedy można się wstrzymać?

Ze względu na realne ograniczenie kosztów eksploatacji pojazdu instalacja LPG jest zalecana prawie w każdych okolicznościach. Popularnym przeciwwskazaniem może być posiadaniem wybranych modeli aut, które znane są z trudnej współpracy z innym paliwem niż benzyna. Nowoczesne instalacje mogą być jednak zainstalowane w 95% samochodów, dlatego ten aspekt bynajmniej nie powinien nikogo zrażać do tego rozwiązania.

Osobną kwestią jest sposób eksploatacji. Jeżeli wykonujemy wiele tras międzymiastowych w miesiącu, instalacja gazowa w samochodzie może zwrócić się już po kilku lub kilkunastu miesiącach. Następnie, z każdym kolejnym miesiącem, będzie generowała spore oszczędności nawet na poziomie kilkuset złotych. Wyjątkiem pod względem opłacalności montażu LPG będzie sytuacja, w której z auta korzystamy jedynie okazjonalnie. Gdy samochodu używa się kilka razy w tygodniu i jeździ się głównie po mieście, decydowanie się na gaz może być nieopłacalne i po prostu niepotrzebne. Warto zwrócić uwagę, że ten scenariusz dotyczy jednak tylko małej grupy kierowców, najczęściej nieaktywnych zawodowo, np. z racji wieku. Jeśli nie zaliczasz się do niej, koniecznie sprawdź, jakie są ceny montażu w pobliskich, renomowanych warsztatach Auto Gaz!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności