Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Jak zapobiegać zatorom płatniczym?

Zatory płatnicze to problem, z którym borykają się niemal wszystkie branże. W sektorze TSL stały się jednak na tyle powszechnym zjawiskiem, że konieczność utrzymania...
Strona głównaRozmaitościKierunki przeprowadzek Polaków. Gdzie chcemy zamieszkać?

Kierunki przeprowadzek Polaków. Gdzie chcemy zamieszkać?

Choć wciąż jesteśmy skłonni zmienić miasto w poszukiwaniu pracy, to wolimy pozostać w kraju. Dużo częściej, niż w poprzednich latach, Polacy decydują się wrócić z emigracji. W poprzednim roku najwięcej osób przeprowadziło się do Warszawy i Wrocławia.

 

 

Po latach emigracji wracamy do kraju

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu emigracja z Polski była bardzo popularnym zjawiskiem. Dziś zauważalna jest tendencja powracania do kraju. Jak wskazuje raport Clicktrans, od 2015 roku rośnie przewaga powrotów do Polski nad wyprowadzkami. W 2017 roku firma odnotowała niemal trzykrotny wzrost takich zleceń w stosunku do wyprowadzek za granicę. Aż połowa Polaków, którzy decydują się na powrót do kraju, przyjeżdża z Wielkiej Brytanii, a co piąty – z Niemiec.

Nie zawsze na większy metraż

Wśród powodów, dla których zmieniamy miejsce zamieszkania, przeważają te związane z pracą i rodziną. Poszukujemy przede wszystkim polepszenia warunków życia. Kiedy zakładamy rodzinę, pojawia się dziecko lub decydujemy się zamieszkać ze starszymi rodzicami, zaczynamy rozglądać się za nieco większą powierzchnią i bardziej ustawnym rozkładem pomieszczeń.

Co ciekawe, nie zawsze zmiana mieszkania idzie w parze z powiększeniem metrażu. Dzięki mniejszym lokalom możemy zaoszczędzić na niższych kosztach eksploatacji. Jak wynika z danych Home Broker, taka decyzja przeważa wśród osób powyżej 56. roku życia.

Przeprowadzka za pracą? Tak, ale w Polsce

Według raportu Antal Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy, przeprowadzonego we wrześniu 2017 roku, trzech na czterech Polaków jest skłonnych zmienić miasto, w którym mieszkają na inne, jeśli tylko dostaną w nim korzystną ofertę pracy. Co ciekawe, nie dotyczy to jednak przeprowadzki za granicę. Według badań CBOS, osiem na dziesięć osób nie zamierza emigrować z Polski. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od 2013 roku, kiedy to niechęć do opuszczenia kraju zadeklarowało 74% respondentów.

Dobre perspektywy

Poszukując nowej pracy, najczęściej rozważamy duże miasta. Aż 38% ankietowanych w badaniu Antal wybrałoby mieszkanie we Wrocławiu. To drugi, zaraz po Warszawie, największy wynik. Poszukujemy przede wszystkim korzystniejszych zarobków, możliwości samorealizacji i awansu, a także nowych wyzwań i przełamania rutyny. Obecna sytuacja na rynku pracy sprzyja kandydatom. W IV kwartale 2017 roku niemal co trzeci pracodawca z branży usług i co czwarty z branży handlu zamierza rozpocząć rekrutację.

Zaciszne osiedla

Najczęściej przenosimy się do mieszkań, rzadziej – do domów. Dużą rolę odgrywa dziś lokalizacja. Deweloperzy oferują swojego rodzaju kompromis między bliskością do centrum miasta a zaciszną okolicą. Nowe inwestycje powstają w pobliżu parków czy skwerów. – Chodzi zwłaszcza o komfort. Czas, który zaoszczędzimy na dojazdach do pracy czy szkoły, możemy spędzić z rodziną, uprawiając sport czy pielęgnując swoje pasje. Nie musimy przy tym rezygnować z mieszkania w spokojnym miejscu – mówi Jakub Orski, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.