Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Co w święta cieszy, a co stresuje najbardziej? Najnowszy raport o tym, jak Polacy przeżywają świąteczny czas

Niemal 50 proc. Polaków wskazuje, że największą radość w święta czerpią ze spędzania czasu z bliskimi przy stole oraz z unikalnej atmosfery i dekoracji....
Strona głównaRozmaitościKim jest współczesny kolekcjoner numizmatów?

Kim jest współczesny kolekcjoner numizmatów?


Wśród nich znajdziemy miłośników przyrody, pasjonatów sportu, znawców historii czy religii. Współcześni kolekcjonerzy to ludzie wielu zainteresowań – kolekcjonerzy pasji – którzy traktują swoje zajęcie przede wszystkim hobbystycznie. Cechuje ich tradycjonalizm i patriotyzm. „Modelowy kolekcjoner” niechętnie rozstaje się ze swoimi numizmatami. Jak wskazuje badanie „Kolekcjonera portret własny”, aż 80% z nich nigdy nie sprzedało żadnego ze swoich okazów. Skąd bierze się ich zainteresowanie numizmatyką i jak widzą oni samych siebie?

 

 

– Blisko połowa przebadanych kolekcjonerów (48%) poświęca się swojemu hobby od ponad 10 lat, a 37% robi to od ponad 15 lat. To właśnie wśród tej doświadczonej grupy możemy spotkać kolekcjonerów, którzy potrafią poświęcić wiele, aby zdobyć upragniony numizmat. Śledząc historię najdroższych monet świata natrafiamy na obraz kolekcjonera, który przeznacza miliony dolarów, aby pozyskać ten jedyny egzemplarz, jak choćby w przypadku monety Flowing Hair Liberty, pierwszego dolara Stanów Zjednoczonych zakupionego w 2013 roku za  ponad 10 mln dolarów. Monetę można było podziwiać niedawno na wystawie na Zamku Królewskim w Warszawie [1]. Takie rekordowe aukcje to jednak rzadkość – komentuje Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, organizatora badania „Kolekcjonera portret własny”.

Typowy kolekcjoner, którego sylwetkę prezentuje raport z badania „Kolekcjonera portret własny” to osoba po 55. roku życia. W swoim zbiorze ma przeszło 50 okazów, których wartość szacuje  na około 5 000 zł. Im większą ilość monet i medali posiada, tym częściej decyduje się na zakup nowych egzemplarzy, przeznaczając na ten cel coraz większe sumy pieniędzy.

– Interesujące jest to,  że posiadacze bardzo cennych kolekcji numizmatycznych, których wartość wynosi ponad 20 000 zł, częściej niż właściciele kolekcji o mniejszej wartości, zbierają monety i medale w celach inwestycyjnych (26%) – zauważa Adam Zieliński.

W parze z numizmatycznym doświadczeniem idzie także potrzeba zgłębiania wiedzy. Kolekcjoner z wieloletnim stażem regularnie sięga po fachową literaturę, stale i systematycznie rozwijając swoją pasję. Taki hobbysta rzadziej niż nowicjusz traktuje Internet jako główne źródło wiedzy.

Co jednak sprawia, że dana osoba decyduje się na poszerzanie swoich numizmatycznych horyzontów. Kolekcjonerzy najczęściej przyznają, że gromadzą numizmaty hobbistycznie (61%), a prawie połowa (49%) kolekcjonuje z myślą o przyszłych pokoleniach.

– Mogłoby się wydawać, że ta dziedzina zainteresowań jest kultywowana przez nielicznych. Tymczasem polski rynek numizmatyczny jest jednym z największych w Europie. Numizmatyka to pasja, która łączy w sobie rozmaite dziedziny zainteresowań, co doskonale pokazuje różnorodność motywów prezentowanych na numizmatach. Największą popularnością według respondentów badania (74%) cieszą się monety i medale pamiątkowe obrazujące historię Polski i świata – komentuje Adam Zieliński.

Głównym celem badania było przedstawienie współczesnych polskich kolekcjonerów a zwłaszcza kolekcjonerów numizmatycznych. Dlaczego numizmatyka ma tak wielu wielbicieli? Jak pasjonaci monet i medali opisują swoje zbiory? Czy aby kolekcjonować te piękne przedmioty trzeba dysponować dużymi środkami finansowymi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących polskich kolekcjonerów można znaleźć w raporcie z badania „Kolekcjonera portret własny”.

***

Metodologia

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie kwestionariusza, metodą CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview). Respondenci – zadeklarowani kolekcjonerzy monet i medali – zostali poproszeni o wypełnienie ankiety w formie elektronicznej. W badaniu wzięło udział ponad pół tysiąca respondentów (n=577).

[1]

Więcej informacji o wystawie: http://www.skarbnicanarodowa.pl/wystawa-flowing-hair

 

fot. Enrique Velazco