lederboard

Kobiety górą w wyścigu o pierwszy miliard dolarów


Dynamicznie rośnie na świecie liczba kobiet, które mogą pochwalić się miliardowym majątkiem. Co ciekawe, miliarderek przybywa szybciej niż miliarderów; w ciągu ostatnich dwóch dekad odsetek nowych właścicielek pierwszego miliarda wyniósł 6,6 proc. wobec 5,2 proc. w przypadku mężczyzn – wynika z raportu UBS i PwC.

 

 

Znaczna część miliarderek prowadzi firmy rodzinne – 57% w Stanach Zjednoczonych, 63% w Europie oraz 96% w Azji – to kolejna konkluzja z raportu „Zmienne twarze miliarderów”, wnioski z którego PwC przekazała 21 grudnia w informacji prasowej.

Za sukcesem kobiet w zdobywaniu majątku stoi wzrastająca liczba miliarderek w Azji – wynika z opracowania PwC.

Jak zaznaczono, to najszybszy wzrost liczby miliarderek w Azji na przestrzeni ostatnich 10 lat. Ich liczba wzrosła 8,8-krotnie — z 3 do 25. Dla porównania, w przypadku Europy odnotowano wzrost o 2,7 (z 21 do 57), a w Stanach Zjednoczonych — 1,7, z 37 do 63.

Miliarderki z Azji stanowią niemal jedną piątą światowej populacji miliarderek i są zdecydowanie młodsze niż ich odpowiedniczki w innych regionach świata. Inaczej niż w przypadku Azji, w Europie i Ameryce kobiety w większości dysponują wielopokoleniowym majątkiem (93% w Europie, 81% w Stanach Zjednoczonych). Odgrywają one jednak w rodzinach znacznie ważniejsze role niż w poprzednich pokoleniach – zaznaczyli autorzy analizy.

Z raportu UBS i PwC wynika też, że „wielkie bogactwo jest ulotne”, ale bywa, że posiadacze dużego majątku stają się często jeszcze bogatsi.

Połowa miliarderów z 1995 r. w ciągu ostatnich 20 lat utraciła ten status. Z kolei ci, którym udało się go utrzymać, znacznie powiększyli majątek – czytamy w komunikacie PwC.

Według autorów analizy, konsumpcja i handel detaliczny, technologie i usługi finansowe to dominujące gałęzie przemysłu, odpowiadające dwóm trzecim całkowitego majątku miliarderów, którzy dotrwali do dzisiaj. Przemysł, nieruchomości oraz przemysł zdrowotny – to sektory, w których miliardowe majątki okazały się najmniej trwałe.

W 1995 r. na liście miliarderów znalazło się 289 nazwisk. Z tej grupy jedynie 126 osób utrzymało status, pozostali zniknęli z listy z powodu śmierci, rozdrobnienia majątku lub błędnych decyzji biznesowych. W tym samym czasie 1221 innych osób uzyskało status miliardera, co w sumie daje 1347 miliarderów w roku 2014.

126 miliarderów, którzy utrzymali ten status przez ostatnie 20 lat, wytworzyło majątek o wartości 1 biliona dolarów, co stanowi około 21% majątku wytworzonego przez całą populację miliarderów w tym okresie. Do 2014 r. średni majątek pozostałych miliarderów zwiększył się średnio z 2,9 mld w 1995 r. do 11 mld dolarów, a więc wzrósł 3,8 raza, przewyższając współczynnik wzrostu światowego PKB wynoszący 2,5 – napisano w informacji prasowej.

Dane wykorzystane w raporcie pochodziły z badania ponad 1300 miliarderów, opartego na analizie danych z ostatnich 19 lat – z 14 największych rynków miliarderów, które stanowią 75% światowego majątku miliarderów.

PwC jest siecią firm działającą w 157 krajach. Zatrudnia ponad 208 tys. osób dostarczających klientom usługi w zakresie audytu, doradztwa biznesowego oraz doradztwa podatkowego i prawnego.

 

(gm)

fot. Massimo Dutti

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności