lederboard

Konferencja Smart City Forum za nami

W dniach 18 – 19 lutego 2015 roku w Hotelu Westin w Warszawie odbyło się Smart City Forum – nowa inicjatywa, poświęcona inteligentnym miastom w Polsce. Konferencja zgromadziła ponad 500 uczestników, w tym wybitnych ekspertów, prezydentów polskich miast, licznych przedstawicieli urzędów marszałkowskich, administracji lokalnej i biznesu.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali: Tomasz Misiak (Przewodniczący Rady Nadzorczej MM Conferences) oraz Mariusz Gaca (Przewodniczący Rady Programowej, Wiceprezes Orange Polska). Gościem Honorowym był Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W Forum udział wzięli także m.in. Roman Dmowski (Wiceminister Administracji i Cyfryzacji), Marcin Krupa (Prezydent Katowic), Wojciech Szczurek (Prezydent Gdyni), Tadeusz Krzakowski (Prezydent Legnicy), Robert Biedroń (Prezydent Słupska), Michał Olszewski (Wiceprezydent Warszawy).

7. DSC_9400

Pierwszy blok tematyczny poświęcony był idei Smart City oraz Smart Society, w którym prelegenci m.in., Mark Day (Microsoft), Michał Olszewski (Wiceprezydent Warszawy) i Braam Burggraaff (Iconics), przedstawili konkretne przykłady wdrożeń rozwiązań Smart City w Londynie, Barcelonie i Warszawie oraz podali rekomendacje, w jaki sposób usprawnić funkcjonowanie miast.

Pierwszego dnia omówione zostały również kwestie benefitów dla mieszkańców i przedsiębiorców płynące z zastosowania otwartych rozwiązań technologicznych, gdzie po wystąpieniu prelegentów odbył się panel dyskusyjny z udziałem m.in.: Leszka Hołdy (Integrated Solutions); Jana Buczkowskiego (MPECWiK – Środa Wielkopolska) i dr Krzysztofa Głuca (Sądeckie Wodociągi Sp.z o.o.). Pierwszy dzień konferencji zakończył blok tematyczny dotyczący aspektów prawnych i organizacyjnych Smart Cities.

W drugim dniu z kolei zostały poruszone kwestie m.in. dotyczące sposobów płatności w miastach i miasteczkach przyszłości. W dyskusji moderowanej przez Jacka Uryniuka zabrali głos m.in. Jakub Kiwior (Visa Europe), Karol Stec (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji) oraz Paweł Bułgaryn, (Ministerstwo Finansów). O źródłach danych i zarządzaniu informacją mówili m.in. Krzysztof Łukaszuk (AMG.net/Atos Polska), Bogusław Prokop (Białostocka Komunikacja Miejska) oraz dr hab., prof. Andrzej Sobczak (Instytut Informatyki i Gospodarki Cyfrowej, SGH w Warszawie). Rola ICT w zarządzaniu infrastrukturą Smart Cities to temat, który zakończył drugi dzień Kongresu.

DSC_9584

O obecnym, potencjalnym i przyszłym stanie mówili m.in. przedstawiciele miasta Wrocławia oraz dyrektorzy i kierownicy spółek technologicznych. Poruszone zostały kwestie makrokorzyści z mikronawigacji i beaconów, synergii podsystemów infrastruktury oraz wykorzystania systemu e-usług w zarządzaniu infrastrukturą spółdzielni mieszkaniowej. Blok zakończył się panelem dyskusyjnym podsumowującym najlepsze dotychczasowe praktyki i rozwiązania.

5. DSC_9206

Smart City Forum to pierwsze tego typu wydarzenie w regionie, organizowane na taką skalę, umożliwiające spotkanie z decydentami szczebla krajowego oraz znanymi ekspertami z takich branż jak: IT, telekomunikacja, budowa infrastruktury, transport, energetyka. Szerokie grono ekspertów pozwoliło na zaproponowanie nowych rozwiązań nie tylko dla mniejszych miast, ale dało szansę na nawiązanie współpracy pomiędzy uczestnikami forum a podmiotami, które wdrożyły inicjatywę smart city. Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia, jak też zapraszamy na kolejną edycję Smart City Forum, która odbędzie się już 28-29 października 2015 r.

20. DSC_9999

Patronat nad konferencją objął magazyn Law Business Quality.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności