Konkurencyjna cena mieszkania to za mało


Dobra cena za metr kwadratowy w budynku wielorodzinnym to za mało. Deweloperzy inwestując w budownictwo mieszkaniowe muszą pamiętać o szczegółach, które wpływają na większą atrakcyjność inwestycji. Instalacje solarne, pompa ciepła, zadaszony parking dla rowerów, to rozwiązania istotne już nie tylko dla wąskiej grupy ekologów, ale i zwykłego mieszkańca dużego miasta.

 

Tak jak we wszystkich innych dziedzinach, także w branży budowlanej zmieniają się oczekiwania konsumentów. Wprawdzie na polskim rynku wciąż najważniejsza jest cena, ale dla nabywców wartością zaczynają być również kwestie wpływu produktów, które kupują na środowisko naturalne, zwłaszcza to bezpośrednio ich otaczające. Temat smogu, którym żyliśmy w Polsce przez zimowe miesiące pokazuje, że ekologia to już nie tylko odrealniona ideologia, ale i namacalne problemy.

W przypadku produktów spożywczych ludzie zaczynają zwracać uwagę na skład, pochodzenie składników, producenta. W przypadku samochodów coraz większym zainteresowaniem cieszą się samochody z napędem hybrydowym, albo elektrycznym. Podobnie jest z branżą mieszkaniową. Przy konkurencyjnym rynku ludzie zaczynają zwracać uwagę na szczegóły, na które do niedawna nie zwracali uwagi. Na znaczeniu zyskują: proekologiczny charakter inwestycji, dodatkowe rozwiązania zwiększające komfort życia, a nawet to jakich materiałów użyto do budowy, czy wykończenia budynku i mieszkań.

Wciąż jeszcze niewielu inwestorów, przygotowując inwestycje w niższych przedziałach cenowych, decyduje się na innowacyjne, czy ekologiczne rozwiązania. Są już jednak tacy deweloperzy, którzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów na wyższe, bardziej przyjazne środowisku naturalnemu, standardy. Jednocześnie zachowują cenę za metr kwadratowy mieszkania na poziomie średniej dla danego miasta lub niższą.

Krakowski deweloper Semaco Invest Group to jeden z tych inwestorów, który utrzymując konkurencyjne ceny, stara się uatrakcyjniać swoje inwestycje nowoczesnymi rozwiązaniami. W swojej ostatniej oddanej do użytku inwestycji, Bajecznym Dąbiu, umieścił między innymi kolektory słoneczne, lumony, czyli szklaną zabudowę balkonów chroniących przed hałasem, kurzem i deszczem, czy samoczyszczącą się elewację wykonaną z materiału o drobnym uziarnieniu. Z kolei w powstającym właśnie wieżowcu Mogilska Tower, budowanym przez tego samego inwestora, dla mieszkańców oddany zostanie zadaszony, zamknięty i wyposażony parking dla rowerów, ciągnący się przez całą długość budynku. Dodatkowym atutem tej inwestycji jest to, iż klienci otrzymują dodatkowe wyposażenie w postaci drzwi wewnętrznych w cenie mieszkania, co również nie jest powszechną praktyką na pierwotnym rynku nieruchomości.

Bajeczne Dąbie_Lumony

– W świecie, gdzie konsument staje się coraz bardziej świadomy, wartością jest już nie tylko niższa o kila procent cena za metr, o czym również pamiętamy, ale i na przykład rozwiązania ekologiczne, które dodatkowo niosą za sobą oszczędności w comiesięcznych opłatach eksploatacyjnych. –  mówi Grzegorz Strojniak, prezes Semaco Invest Grup – Szacunkowe pokrycie rocznego zapotrzebowania na moc cieplną do podgrzewu CWU, dla instalacji solarnej, którą zainstalowaliśmy na dachu budynku przy ul. Bajecznej w Krakowie, wynosi ok. 9 proc. Można przyjąć, że przez jeden miesiąc w roku mieszkańcy mają ciepłą wodę w kranie za darmo. – dodaje Strojniak.

Takie rozwiązania jak instalacje solarne to nie tylko oferta dla osób wrażliwych na temat ekologii, ale i konkretna wartość w postaci oszczędności przy płaceniu rachunków. Przy czym budynki wielorodzinne dysponują sporą powierzchnią na dachach, czyli idealnym miejscu do ustawienia kolektorów solarnych. Ponadto koszt instalacji słonecznej, przypadający na jeden lokal w budynku wielorodzinnym, jest znacznie mniejszy niż indywidualnej instalacji dla domu jednorodzinnego.

Podobnie jest w przypadku wygodnych parkingów dla rowerów. Jest to oczywiście dodatkowy koszt, ale nie tak duży by w ostatecznym rozrachunku nie był opłacalny dla inwestorów. Zwłaszcza jeśli bierze się pod uwagę, że na konkurencyjnym rynku, gdzie ceny mieszkań są porównywalne, może to być dodatkowy atut decydujący o wyborze mieszkania u tego, a nie innego inwestora.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności