lederboard

“Krajowa chmura” już działa i oferuje zysk każdemu

Ogłoszenie startu prac nad Chmurą Krajową to sygnał, że rodzimy sektor publiczny wreszcie dostrzegł potencjał chmury. Tymczasem Xopero, producent rozwiązań szybkiego backupu danych przypomina, że polskie firmy zarabiają na niej od dawna i  oferuje udział w zyskach ze sprzedaży nowej usługi zdalnego backupu.

 

 

 

Globalny rynek SaaS (oprogramowanie w chmurze jako usługa) przynosi jego dostawcom 20 miliardów dolarów na kwartał, wzrastając co roku blisko 32% (źródło: Forbes). I nic dziwnego, bo  dostęp do nowoczesnych usług i aplikacji zwiększa innowacyjność i konkurencyjność ich użytkowników. Rosnący trend przyciągnął ostatnio PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju – twórców zapowiedzianej w październiku Chmury Krajowej. Ma ona usunąć bariery technologiczne spowalniające polskie firmy, obniżając tym samym koszty dzięki współdzieleniu chmurowych zasobów.

Na inicjatywie z pewnością zyska wiele firm, przy czym samą chmurę polski biznes skutecznie wykorzystuje od lat, w czym specjalizują się rodzimi dostawcy usług chmurowych. Wśród polskich liderów SaaS są takie podmioty jak Oktawave (oferujące chmurową moc obliczeniową), Comarch (m.in. personalizowane sklep internetowe) czy Xopero, oferujące backup danych z możliwością ich przywracania z dowolnego momentu w czasie i na dowolne dostępne urządzenie.

“Krajowa chmura” działa więc już od dawna – komentuje Łukasz Jesis, CEO Xopero – a powołanie tej usługi tylko potwierdza słuszność kierunku obranego przez biznes lata temu. Ważniejsze wydaje się to, że korzyści płynące z usług chmurowych możemy dziś zmaksymalizować, zmieniając się z ich odbiorcy w aktywnego sprzedawcę. Usług SaaS jest tyle, ile pomysłów na biznes. A każdy biznes wymaga ochrony wypracowanych danych. I taka ochrona też już działa jako usługa w chmurze.

Z doświadczenia producenta wynika, że większość firm – od małych sklepów online po korporacje – woli skupiać się na pracy, a nie martwić ochroną jej efektów: swoich danych. Tę z chęcią powierzą zewnętrznemu dostawcy, który za dobrą cenę osłoni je przed usterkami sprzętu, atakami szyfrującymi czy przypadkowym usunięciem. W ramach takiej usługi dostawca pomaga utrzymać maksymalny uptime (czas pracy) wszystkich systemów klienta, a ten może spokojnie zająć się biznesem.

Taką możliwość zdalnej ochrony danych daje Xopero Cloud Management – nowa usługa polskiego producenta backupu.  Łącząc narzędzia sprzedażowe i technologię backupu w jednej platformie, XCM pozwala centralnie zarządzać bezpieczeństwem wszystkich danych klientów. Reseller może szybko przywrócić aktualną kopię wybranych danych klienta, a ten zmniejsza koszty samodzielnego tworzenia i przechowywania backupu, uwalniając też zasoby swojego działu IT. Za bezpieczeństwo danych odpowiada technologia backupu Xopero, polecana swoim klientom m.in. przez firmę ESET, globalnego lidera rozwiązań bezpieczeństwa IT.

Do rozpoczęcia biznesu wystarczy komputer i bezpłatne szkolenie z podstaw zdalnego backupu. Zakładając i zasilając konto wybraną kwotą użytkownik sam określa rabat, z jakim kupuje backupowe zasoby chmury Xopero, a następnie zarabia odsprzedając je swoim klientom. Inżynierowie producenta pomagają prezentować usługę jego klientom i realizują dla nich całodobowe wsparcie techniczne. Dzięki temu techniczno-logistyczny i częściowo sprzedażowy ciężar biznesu spoczywa na producencie, a reseller usługi może skupić się na pozyskiwaniu klientów i zarabianiu.

W szerszym kontekście na “krajowej chmurze” – również tej powstającej – zyska każdy. Klient otrzyma dostęp do bardziej kompleksowych i tańszych usług, a ich dostawcy – opcje łatwego poszerzenia oferty o nowe gałęzie biznesu, w tym dochodowe bezpieczeństwo IT. Dlaczego warto o tym pomyśleć? Codziennie na świecie przybywa 2,5 miliarda GB danych, a według ośrodka badawczego SINTEF aż 90% wszystkich danych wygenerowano tylko w ostatnie dwa lata. Ich zdalna ochrona to na świecie temat wciąż nowy, a Polsce zupełnie świeży i jako taki może być dla przedsiębiorców szansą szybkiego wzrostu i dywersyfikacji przychodu o najnowszą usługę IT.

O firmie
Xopero Software S.A. to producent nowoczesnych rozwiązań do ochrony  danych przed ich utratą na skutek awarii sprzętu i systemów oraz ataków ransomware. Jego rozwiązania chronią ponad 15 petabajtów danych na 100 tysiącach urządzeń w 25 krajach Europy, Azji, Afryki, Australii i obu Ameryk. Swoje portfolio klasyfikuje na rozwiązania backupu lokalnego (Xopero Backup&Restore, Xopero QNAP Appliance), chmurowego (Xopero Cloud) i dedykowane narzędzia disaster recovery.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności