lederboard

Kredyt czy czynsz – co lepsze?


W Szwajcarii mieszkanie wynajmuje ponad połowa społeczeństwa. W Polsce? Tylko 8%! Powód jest prosty – lokal własnościowy kojarzy nam się ze stabilizacją i bezpieczeństwem. Zachęcające są również ceny oferowane przez deweloperów.

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w nieruchomościach własnościowych mieszka zdecydowana większość Polaków – 73%. Na wynajem decyduje się niewielki ułamek społeczeństwa – około 8%. Pozostałą część stanowią lokale własnościowe obciążone kredytem (9%), a także kwatery komunalne, socjalne lub służbowe (8%).

Kredyt idealny

Większość spośród badanych (84%) podczas zakupu skorzystała z kredytu. Decydując się na pomoc banku należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Dwa podstawowe to oprocentowanie i wysokość marży. Do całkowitego kosztu kredytu często dolicza się ubezpieczenie pomostowe oraz polisę na życie lub ubezpieczenie wkładu własnego. Na jakie warunki kredytowe może liczyć trzyosobowa rodzina (2+1), która zamierza kupić mieszkanie za 350 tys. zł na rynku pierwotnym?

Według Rankingu kredytów hipotecznych serwisu Money.pl, przy obecnie obowiązującym 10% wkładzie własnym (w tym przypadku 35 tys. zł), kredytobiorca może liczyć na ofertę z prowizją od 0% do nawet 5% i z marżą od 1,55% do 3,6%. W rezultacie – w zależności od oferty banku – miesięczna rata 30-letniego kredytu wynosi od 1370 zł do 1820 zł.

– Warto pamiętać, że od 2017 roku zacznie obowiązywać wyższy, 20-procentowy wkład własny. Wówczas raty będą mniejsze, ale trudniej będzie „uzbierać” na obowiązkową wpłatę, która w przypadku mieszkania za 350 tys. zł wyniesie 70 tys. zł. To sprawia, że z decyzją o zakupie mieszkania warto się pośpieszyć – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Alpha Park, inwestycji w warszawskim Ursusie.

Wybór jest prosty?

Jak na tym tle przedstawiają się opłaty za wynajem dwupokojowego mieszkania? Wśród dużych miast najtańsze lokale można wynająć w Łodzi (od 1100 zł do 1500 zł miesięcznie), Katowicach (o 1200 zł do 1700 zł) i Gdańsku (od 1250 zł -1850 zł). Najdroższy jest rynek warszawski – średnia cena za wynajem dwupokojowego mieszkania wynosi około 2000 zł. W poszczególnych dzielnicach stawki są jednak bardzo zróżnicowane – wahają się od 1500 w Wesołej, do około 2600 w Śródmieściu.

– Świadomość klientów rośnie, dlatego wiele osób woli spłacać raty kredytu, niż finansować komuś mieszkanie. Przy miesięcznym czynszu w wysokości 2000 zł ma to miejsce już po 14 latach. Dodatkowo w Polsce istnieje bardzo silna potrzeba posiadania własnej nieruchomości. To całkowicie inaczej niż na przykład w Szwajcarii, gdzie wynajmujący stanowią ponad połowę społeczeństwa. U nas mieszkania są jednak zdecydowanie tańsze, dlatego chętniej się na nie decydujemy – mówi Teresa Witkowska.

Wysoka jakość rośnie w siłę

Ekspert dodaje, że w ostatnim czasie oczekiwania na rynku deweloperskim bardzo się zmieniły – zarówno pod kątem podejścia do nieruchomości, jak również obsługi. – Klienci nadal zwracają uwagę na cenę i lokalizację, ale bardzo ważna stała się jakość. Kupując mieszkanie własnościowe mamy większy wybór, wykańczamy je tak jak chcemy, a w rezultacie czujemy się w nim lepiej i bezpieczniej – mówi.

Przeglądając oferty mieszkaniowe warto zwracać uwagę na szczegóły, między innymi na to, czy mieszkanie obejmuje rządowa dopłata Mieszkanie dla Młodych, czy deweloper oferuje wykończenie „pod klucz”, a także czy nieruchomość ma dodatkowe zalety, jak na przykład modne w ostatnim czasie rozwiązana ekologiczne.

– Niektórzy deweloperzy oferują więcej niż inni. Na przykład na osiedlu Alpha Park mieszkańcy mogą liczyć na wykończenie mieszkania w cenie. To bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzamy czas i pieniądze, a przy okazji otrzymujemy materiały wysokiej jakości, które służą mieszkańcom przez lata – mówi Teresa Witkowska.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności