lederboard

Kredyt i leasing – historie narzędzi wsparcia finansowego

W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie rynku bez narzędzi wsparcia finansowego, takich jak kredyt czy leasing. Niniejsze formy pomocy gotówkowej najczęściej dotyczą m.in. branży budowlanej oraz przemysłu samochodowego.

 

 

Krótka historia leasingu

Leasing to stosunkowa młoda usługa, której początków szukać można w latach 50-tych XX wieku. To właśnie blisko 70 lat temu w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza korporacja (United States Leasing Corporation), która w swej ofercie uwzględniła tego typu rozwiązanie. W kolejnych dekadach leasing zaczynał zyskiwać na popularności szczególnie wśród przedsiębiorców, a liczba podmiotów oferujących niniejszą formę wsparcia zaczęła gwałtownie rosnąć. W latach 90-tych „moda na leasing” zawitała do Polski i z miejsca zyskała uznanie klientów, którzy otrzymali możliwość zakupów na niespotykanych wcześniej, atrakcyjnych warunkach.

Dzieje kredytu

Historia kredytu jest natomiast znacznie dłuższa, gdyż jego dzieje trzeba już liczyć w stuleciach. Można przyjąć, że narzędzie w formie zbliżonej do współczesnych ofert powstało wraz z otwarciem „rodzinnego” banku weneckiego w 1156 roku. Pomysł na tego typu instytucję zaczęto powielać w innych rejonach świata. Doprowadziło to ostatecznie do powstania pierwszego banku centralnego, czyli szwedzkiego Riksbanku i miało to miejsce w 1668 roku. Jeśli chodzi o Polskę, protoplasta współczesnego Narodowego Banku Polskiego został utworzony w 1828 roku i nazywał się po prostu… Bank Polski.

Kredyt i leasing w Polsce – kiedyś i dziś

Jeszcze w trakcie I Wojny Światowej w obieg weszła polska marka, a równoległe z wprowadzeniem nowej waluty powstała Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa. A dziś? W 2020 praktycznie każdy z nas posiada konto rachunkowe, historie kredytową itp. Liczba podmiotów oferujących usługi finansowe stale się zwiększa. Przykładem są np. dealerzy samochodowi, którzy posiadają bardzo atrakcyjne oferty skierowane do klientów konkretnej marki. Tak robi chociażby francuski koncern samochodowy Reanult – https://www.renaultfinansowanie.pl/. Jego aktualna oferta skierowana jest zarówno do przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Decydując się na kredyt, leasing czy ubezpieczenie od Renault Finansowanie możemy być pewni bardzo atrakcyjnych warunków, przejrzystych zasad i kompleksowego wsparcia. Po prostu warto!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności