lederboard

Księgowość w kryzysie. Jak zmieni się branża?

W trakcie pandemii obserwujemy zmiany zachodzące na całym świecie. Nie omijają one żadnej branży, nawet rachunkowej. Sytuację będzie można zbadać bliżej dopiero, gdy nadejdzie spokojniejszy czas, jednak już teraz wiadomo, że pojawi się sporo trudności. Z całą pewnością możemy zapomnieć o optymistycznych prognozach gospodarczych z ostatnich lat.

 

 

Obecna sytuacja skłania zatem do ostrożnych i wyważonych przemyśleń. Jaki obraz usług księgowych wyłania się z obserwacji rzeczywistości w dobie COVID-19?

W 2018 roku firma KPMG opublikowała raport „Outsourcing usług księgowych, prawnych i podatkowych w firmach w Polsce”. Wynika z niego, że aż 65% badanych firm korzystało wówczas z outsourcingu usług rachunkowych. Z kolei 84% ankietowanych wyraźnie obawiało się ciągłych zmian obowiązujących przepisów prawnych oraz podatkowych. To właśnie chęć skorzystania z kompleksowej i bezpiecznej obsługi księgowej przyczyniła się do powierzenia biurom ważnych dokumentów. Dzięki outsourcingowi usług przedsiębiorstwa miały również oszczędzić czas i pieniądze.

Wszystko wskazuje na to, że liczba zlecających obsługę księgową wyspecjalizowanym biurom będzie tylko wzrastać. Dotychczas były to mniejsze i średnie firmy, bowiem większe decydują się zwykle na zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za finanse bądź własnego zespołu. Sytuacja może jednak ulec zmianie. Przedsiębiorstwa borykają się dziś z takimi problemami, jak brak wystarczającej liczby pracowników i narastającymi w związku z tym opóźnieniami. Powodem takiej sytuacji są chociażby kwarantanny.

Nie można zapominać też o problemach z najnowszymi i ciągle zmieniającymi się przepisami. Przedsiębiorcy często nie wiedzą, jak interpretować rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej. Zwracają się wówczas do specjalistów w tym temacie.

Pandemia może sprawić, że jeszcze więcej biur rachunkowych zdecyduje się na specjalizację w konkretnej dziedzinie. Powodem tego staną się nie tylko skomplikowane przepisy, ale także gospodarka. Niektóre mogą zająć się teraz tylko obsługą płacowo-kadrową, inne doradztwem podatkowym. Ogrom pojawiających się wątpliwości z nowelizacjami ustaw oraz przepisami sprawi, że z pewnością wzrośnie liczba przedsiębiorców zainteresowanych fachową poradą od specjalisty.

Chociaż w tym momencie dopiero kształtuje się kierunek, w którym podąży branża, to biura rachunkowe nie zapominają o nowoczesnych rozwiązaniach.

– Sporo księgowych otrzymuje już ważne dokumenty od klientów drogą elektroniczną. Ułatwiają to specjalne programy pozwalające na zgromadzenie w jednym miejscu danych oraz dające możliwość komunikacji na linii księgowy – firma. Księgowy od razu widzi nowo dodane dokumenty, co pozwala mu szybko zareagować. Korzystając z elektronicznego archiwum, w każdej chwili może też do nich wrócić. Ponadto, podczas pracy zdalnej sprawdzają się również narzędzia delegujące zadania, których celem jest lepsza organizacja działań – dodaje Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.

Branżę księgową z pewnością czekają zmiany i wyzwania. Ostatnie miesiące pracy zdalnej pokazują jednak, że niektóre procesy można uprościć, chociażby za pomocą technologii. Korzystanie z nich pomaga odnaleźć się w nowych warunkach rynkowych i sprawia, że biura rachunkowe są lepiej przystosowane do cyfrowego świata.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności