lederboard

Kupno mieszkania krok po kroku – z jakimi formalnościami należy się liczyć?

Zakup nieruchomości wiąże się z wieloma formalnościami, których dopełnienie może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Jakie dokumenty będziesz musiał podpisać, zanim otrzymasz klucze do własnego mieszkania? Wyjaśniamy!

 

1.     Umowa przedwstępna

Pierwszym krokiem po znalezieniu interesującej Cię oferty będzie podpisanie z deweloperem umowy przedwstępnej. Jest to konieczne, ponieważ na tym etapie nieruchomość nie jest jeszcze ukończona. Umowa przedwstępna to akt notarialny, w którym strony zobowiązują się do tego, że w przyszłości zostanie zawarta umowa ostateczna. Ponadto dokument zawiera informacje takie, jak m.in.:

  • Cena i lokalizacja nieruchomości,
  • Terminy zapłaty,
  • Termin odbioru lokalu,
  • Skutki wycofania się z umowy.

Z podpisaniem umowy deweloperskiej wiąże się wpłata zadatku.

2.     Umowa kredytowa

Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi środkami własnymi, kolejnym etapem jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów potrzebnych do uzyskania kredytu i złożenie wniosku. Bank ma kilka tygodni na jego rozpatrzenie. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytobiorca podpisuje stosowną umowę.

3.     Protokół zdawczo-odbiorczy

Kolejny krok podczas procesu zakupu mieszkania to odbiór lokalu od dewelopera. Przy tej okazji powinien zostać sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy. Jest to dokument, w którym podaje się m.in.:

  • Opis stanu technicznego mieszkania (okna, podłogi, ściany, zakończenia instalacji elektrycznych, wodnych i gazowych itd.),
  • Spis wyposażenia,
  • Dokładny stan liczników w momencie przekazania,
  • Czasem informuje się również o liczbie przekazanych kompletów kluczy.

Protokół powinien być sporządzony w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, zawierać datę i miejsce spisania, oraz podpisy stron.

4.     Umowa ostateczna

Proces zakupu mieszkania wieńczy zawarcie umowy ostatecznej, przenoszącej prawa własności do lokalu z dewelopera na nowego właściciela. Dokument może zostać podpisany po ukończeniu inwestycji i oddaniu budynku do użytkowania, a także po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z kredytowaniem. Przy jego zawarciu powinien być obecny notariusz.

Szukasz nowego mieszkania dla siebie? Zapoznaj się z ofertą dewelopera Euro Styl: https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdynia.html.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności