Największa konferencja dotycząca Polski, organizowana poza granicami kraju, odbędzie się w najbliższą sobotę, 10 marca, w Londynie. Na LSE Polish Economic Forum przybędzie ponad 700 polskich studentów najlepszych brytyjskich uniwersytetów oraz przedstawicieli świata biznesu i polityki.
Organizatorem Forum jest LSE Polish Business Society, stowarzyszenie zrzeszające polskich studentów London School of Economics. W ciągu ostatnich lat Forum, z projektu studenckiego, przerodziło się w największe zagraniczne wydarzenie dotyczące polskiej gospodarki i biznesu, w którym, poza studentami, uczestniczą przedstawiciele rządu, politycy i prezesi największych korporacji. Temat siódmej edycji nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i brzmi: „Stulecie niepodległości: romantyczne cele, realistyczne środki”.
Celem LSE Polish Economic Forum 2018 jest omówienie pozycji gospodarczej Polski na arenie międzynarodowej, przedstawienie aktualnych trendów na polskim rynku finansowym, dyskusje o perspektywach i wyzwaniach, z którymi muszą zmierzyć się Polska i polska gospodarka. – Chcemy dyskutować o tym, jak młodzi ludzie widzą przyszłe stulecie Polski, w jaki sposób oni chcieliby tę Polskę kształtować – mówi Wojciech Zych, współprzewodniczący polskiego stowarzyszenia na LSE.
Głównym partnerem konferencji jest Bain&Company, jedna z wiodących firm doradztwa strategicznego na świecie. – Dzięki takim wydarzeniom możemy nie tylko dzielić się naszą wiedzą, ale także pokazywać wszystkim kończącym studia na zagranicznych uczelniach, że w Polsce czeka na nich interesująca praca przy ciekawych projektach, z najlepszymi ekspertami u boku – tłumaczy Jacek Poświata, partner zarządzający w Bain&Company Polska.
Gościem specjalnym LSE Polish Economic Forum 2018 będzie Sebastian Kulczyk, który podzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi polskiego biznesu z perspektywy inwestora działającego za granicą i opowie o tym, jakich wartości poszukuje w pomysłach młodych przedsiębiorców.
W debatach o globalnym wyścigu bankowości cyfrowej będą uczestniczyć, m.in., Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej w Visa; Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski; Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP; Michał Krupiński, prezes banku Pekao SA oraz Hubert Rachwalski, CEO Nethone, należącej do grupy Daftcode. Prelegenci będą rozmawiać o tym, w jaki sposób banki odpowiadają za zmiany w technologiach blockchain oraz czy nowe rozporządzenie UE w sprawie otwartej bankowości (PSD2) będzie końcem monopolu banków.
Dyskusję na temat tego, czy Polska jest atrakcyjnym krajem dla inwestorów podejmą Jacek Poświata z Bain&Co.; Tomasz Domogała, właściciel firmy inwestycyjnej TDJ; Krzysztof Krawczyk, szef biura CVC w Polsce i George Świrski, założyciel i partner zarządzający Abris Capital Partners. Paneliści zaprezentują różnice w inwestowaniu między funduszami rodzinnymi i funduszami private equity.
Ważnym tematem rozmów będzie również zmieniająca się sytuacja geopolityczna w Europie po Brexicie. O geopolityce porozmawiają przewodnicząca komisji spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego Danuta Hübner, podsekretarz stanu w MSZ Marek Magierowski, dr Stanley Bill z Uniwersytetu w Cambridge i Marek Matraszek z CEC Government Relations. Goście zastanowią się, w jaki sposób Polska powinna przyspieszyć integrację z UE i czy wejście do strefy euro byłoby zagrożeniem dla polskiej gospodarki czy zagrożeniem dla tożsamości.
Kraków – „Dolina latarni morskich”, Wrocław – królestwo Internetu Rzeczy, Warszawa – pole bitwy rzeczywistości wirtualnej. O, rozproszonej geograficznie, polskiej scenie start-upowej będą dyskutować, m.in., Tytus Cytowski, założyciel Cytowski&Partners; Piotr Wilam, współtwórca Onetu i funduszu Innovation Nest; Paul Meehan, dyrektor regionalny Bain Europe oraz Stefano Perego, brytyjski dyrektor operacyjny w Amazon. Paneliści spróbują przewidzieć, jakie trendy będą panowały w branży start-upowej w ciągu najbliższych 5 lat.
W trakcie Forum odbędzie się również finał „Start-up challenge”, konkursu dla młodych polskich przedsiębiorców, organizowanego przez LSE Polish Business Society. Wyłonieni z kilkudziesięciu zgłoszeń autorzy 6 najciekawszych projektów zaprezentują swoje pomysły przed uczestnikami konferencji oraz jurorami i w formie Dragon’s Dena zawalczą o nagrodę główną. W jury zasiądą, m. in., Sebastian Kulczyk, Krzysztof Krawczyk, Tytus Cytowski oraz Wojciech Szaniawski, prezes Arskom Group.
W trakcie Forum każdy z prelegentów spotka się z grupą ok. 10 wybranych studentów na lunch. To szansa na wymianę poglądów i rozmowy na bardziej prywatne tematy – chociażby o planach zawodowych młodych Polaków, obecnych na konferencji. Wieczorem uczestnicy Forum wezmą udział w największym polonijnym balu w hotelu Waldorf Hilton.
VII edycja LSE Polish Economic Forum odbędzie się pod honorowym patronatem Antoniego Tajaniego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Ambasady RP w Londynie, Polskiej Rady Biznesu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Banku Gospodarstwa Krajowego.
Patronami medialnymi Forum są Onet, Business Insider Polska, magazyn „Forbes”, Polska Agencja Prasowa, Bankier, ISB News, Polish Radio London i Londynek.net.
Wydarzenie odbędzie się 10 marca w sali konferencyjnej The Light przy Euston Square w Londynie. Szczegółowe informacje, dotyczące konferencji i bilety dostępne są na stronie http://www.polisheconomicforum.org/.
Olivia Drost