Mazowsze najszybciej rozwijającym się regionem w Europie


Jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone przez Europejski Urząd Statystyczny, w ciągu ostatnich lat Mazowsze wyrosło na europejskiego lidera rozwoju.

 

Mazowsze jako jedyny polski region odnotowało wyższy niż średnia UE wzrost PKB na mieszkańca. Wszystko to za sprawą dynamicznego wzrostu gospodarczego, a także silnych powiązań z kluczowymi gospodarkami Unii – poinformowała 20 października w komunikacie prasowym Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

– Analiza Eurostatu nie pozostawia cienia wątpliwości. W ostatnich latach najszybciej rozwijającym się regionem w Europie było właśnie Mazowsze. Jak wskazuje Markku Markkula, szef Komitetu Regionów, na sukces naszych regionów przekłada się m.in. jakość systemu edukacji oraz wysoka kultura przedsiębiorczości i oczywiście sprawne wykorzystanie środków unijnych. W tym kontekście pomysły na podział województwa, które dziś jest liderem rozwoju, brzmią już nie tylko absurdalnie, ale i groźnie – podkreślił cytowany w komunikacie marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny badania dotyczą lat 2008-2013. W tym okresie najwyższy wzrost PKB na jednego mieszkańca w stosunku do średniej unijnej odnotowano w dwóch stołecznych regionach: Polski – Mazowszu oraz Słowacji – Kraju Bratysławskim.

W 2013 r. województwo mazowieckie jako jedyny polski region przekroczyło próg 75 proc. średniej unijnej, jeśli chodzi o PKB. W ciągu pięciu lat, wzrost PKB na mieszkańca wyniósł na Mazowszu aż 24 procent. W tym czasie, czternaście polskich województw pozostało w grupie 80 unijnych regionów poniżej średniej UE. Najwolniej spośród polskich regionów rozwijały się zachodniopomorskie, opolskie i świętokrzyskie.

Województwo mazowieckie to największy i, co potwierdzają ostatnie badania, najdynamiczniej rozwijający się region. Wszystko to dzięki dogodnemu położeniu, silnemu powiązaniu gospodarczemu z innymi regionami unijnymi, dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej, a także wysokiemu poziomowi edukacji. Rozwojowi Mazowsza sprzyja także obecność największego w Polsce miasta Warszawy. To właśnie Mazowsze przyciąga największą liczbę zagranicznych inwestorów. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego działa ok. 660 firm zagranicznych. Mazowsze to także lider jeśli chodzi o wykorzystanie funduszy unijnych.

(GM)

fot. Lidia Skuza

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności