Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

41 proc. Polaków korzysta ze zwolnień lekarskich. Zdecydowanie częściej na L4 są najmłodsi pracownicy, silversi chorują nawet miesiąc

W 2023 roku 4 na 10 Polaków wzięło zwolnienie lekarskie. Z tego prawa zdecydowanie częściej korzystają najmłodsi pracownicy, do 30 r.ż., niż bardziej doświadczeni...
Strona głównaBez kategoriiMiasto czy przedmieście, gdzie chcą mieszkać młode rodziny?

Miasto czy przedmieście, gdzie chcą mieszkać młode rodziny?

Pod koniec 2016 roku w polskich miastach mieszkało nieco ponad 60% wszystkich mieszkańców kraju. Choć migracje ludności do miast notowane są od setek lat, równie częste są także powroty na tereny znajdujące się na ich obrzeżach. Te dwie tendencje przybierają na sile wśród różnych grup wiekowych, a jak to jest w przypadku młodych rodzin?

 

Powoli odwraca się trend przeprowadzki za miasto, choć nadal statystyki wskazują, że więcej osób wybiera obrzeża niż centra miast. Wkrótce dane mogą się zmienić, ponieważ główną grupą decydującą o miejscu zamieszkania będą osoby urodzone w latach 85-94, które zakładają rodziny i szukają idealnego miejsca do życia. Przyzwyczajenia i wymagania młodych ludzi są inne niż w przypadku wcześniejszej generacji.

W 2016 r. najwięcej nowych mieszkańców zyskały Warszawa, Wrocław, a także Kraków i Gdańsk – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

– Zmiany w społeczeństwie mają ogromny wpływ na preferencje różnych pokoleń, ich oczekiwania i potrzeby. To, co jest istotne dla wcześniejszego pokolenia, nie musi być atrakcyjne dla następnego – wyjaśnia Agnieszka Glanowska, dyrektor ds. marketingu w Grupie Deweloperskiej Sento.

GUS prognozuje, że do 2030 roku spośród 39 miast powyżej 100 tysięcy jedynie w  6 wystąpi wzrost liczby ludności (Rzeszów, Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław oraz Zielona Góra); przy czym tylko w Rzeszowie i Warszawie będzie to wzrost powyżej 5% (odpowiednio o 7,2% oraz o 5,1%).

W centrum wydarzeń

Jakie są główne powody, że młodzi ludzie zakładający rodziny chcą mieszkać blisko głównych atrakcji miasta? Niemal każdy chce mieszkać blisko pracy, dlatego skupiają się na dogodnej lokalizacji, z jak najlepiej rozwiniętą komunikacją.

Szukają oni przede wszystkim miejsca, z którego będzie blisko zarówno do parku, jak i dużych punktów handlowo-usługowych. Obecnie miasta oferują wiele wydarzeń, w których młodzi ludzie chętnie biorą udział, co więcej, nie muszą z nich rezygnować, kiedy zakładają rodzinę i pojawiają się małe dzieci. Chcą być stale w miejscu, w którym dużo się dzieje, a mieszkanie poza miastem ich nie interesuje.

Aktualnie wiele miejsc publicznych jest przystosowanych np. dla matek z dziećmi. Wiele wydarzeń i zajęć organizuje się z myślą o młodych rodzicach i ich małych dzieciach – mówi Agnieszka Glanowska. – Także z tego powodu zauważamy trend powrotu w okolice centrum Krakowa. W związku z czym proponujemy nowe mieszkania w dogodnych lokalizacjach, dobrze skomunikowanych z resztą miasta. Dla przykładu, nasza najnowsza inwestycja Sensity znajduje się blisko linii tramwajowej, a w pobliżu są tereny zielone i liczne centra usługowe oraz instytucje organizujące wydarzenia społeczno-kulturalne – dodaje.

Preferowana lokalizacja do zamieszkania to dla młodych rodzin centrum miasta lub jego bliskie sąsiedztwo z dobrą komunikacją miejską. Podczas gdy poprzednie pokolenie chętnie wybiera jednorodzinne domki na obrzeżach miast, młodzi mają zupełnie inne oczekiwania co do miejsca zamieszkania.

Polacy coraz częściej wybierają mieszkania od deweloperów, cenią sobie jakość i ogólny wygląd osiedla. Firmy deweloperskie powinny wziąć pod uwagę potrzeby i styl życia młodych rodzin, ponieważ ostatnio to ich najliczniejsza grupa docelowa. Zakładanie rodziny nie kojarzy już się z przeprowadzką za miasto i rezygnacją z życia w centrum, wręcz przeciwnie.