Michel Moran oddał „fartucha” Przyjaciołom Świata


10 października 2015 r. w hotelu andel’s, odbyła się VII edycja Kolacji Charytatywnej „Przyjaciele Gotują” organizowana przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Świata. 446 gości kolacji w kulinarną podróż po Francji zabrał w tym roku Mistrz Kuchni – Michel Moran. Francuski charakter wydarzenia podkreśliła również obecność aktorki Elisabeth Dudy, która poprowadziła tegoroczną kolację i towarzyszącą jej aukcję wartościowych przedmiotów przekazanych przez znane postaci świata sztuki, kultury i sportu. Z licytacji zebrano 82 tys. zł, a każda wejściówka kosztowała 300 zł. Środki zostaną przeznaczone na potrzeby Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

 

Dochód z kolacji zostanie przekazany na zakup sprzętu dla Zakładu Genetyki oraz Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii ICZMP w Łodzi. Zakład Genetyki reprezentował prof. dr hab. n. med. Lucjusz Jakubowski, a Klinikę Pediatrii, Immunologii i Nefrologii prof. dr hab. n. med. Krzysztof Zeman i prof. dr hab. n. med. Marcin Tkaczyk. Zebrane środki finansowe pozwolą m.in. na doposażenie sali intensywnego nadzoru i zakup światowej jakości aparatu do mierzenia jakości DNA. Jeden ze sprzętów dla Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii – aparat do elektrokardiografii, Elektrokardiograf BeneHeart R3, zakupiony wcześniej, został uroczyście wręczony w trakcie kolacji przez prezesa firmy Budomal, jednego ze sponsorów kolacji.

Ważnym i niezwykle emocjonującym punktem programu imprezy była licytacja przedmiotów przekazanych na aukcję przez znane osoby. Na licytację „fartucha” oddał również, zachęcony przez gości, sam Michel Moran. Do zaciętej i długiej walki stanęło wielu chętnych. Finalnie fartuch wraz z zaproszeniem dla czterech osób na kolację degustacyjną w restauracji Michela Moran, zostały zlicytowane za 11 tys. zł. Goście wysoko licytowali również pozostałe przedmioty. Za rekordową kwotę 29 tys. zł został wylicytowany jeden z obrazów autorstwa Ryszarda Bilana, drugi obraz artysty został zakupiony w drodze licytacji za 15 tys. zł. Koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego wraz z medalem Anny Lewandowskiej osiągnęły wartość 15 tys. zł, a za 5 tys. wylicytowano unikalny zestaw kubek i talerzyk Mieczysława Szcześniaka, który zostanie specjalnie wyprodukowany i podpisany dla osoby która go zakupiła.

DSC_6946

W aukcji cichej wylicytowano między innymi rękawice Artura Szpilki i Andrzeja Gołoty.Podczas imprezy wolontariusze stowarzyszenia prowadzili także sprzedaż kubków i talerzyków zaprojektowanych i podpisanych dla Przyjaciół Świata przez znane gwiazdy. Wyjątkową atrakcją, cieszącą się popularnością wśród kupujących, były też książki Michela Moran i płyty Mieczysława Szcześniaka.

DSC_7100

Serwowane podczas kolacji potrawy, jak powiedział Michel „są pełne słońca tak, aby sprawić przyjemność gościom w te jesienne dni”. W wykwintnym menu, znalazły się dwie przystawki: kumato, ceviche z krewetkami i guacamole z kremowym sosem kolendrowym oraz makrela w niskiej temperaturze z chutney z jabłek, imbiru i wódki. Na danie główne Mistrz zaserwował pierś z perliczki na puree kalafiorowym, z sosem słodko-kwaśnym i młodymi warzywami, a na deser goście delektowali się delikatnym smakiem bavarois z marakui i sałatką z mango.

W trakcie kolacji, statuetkę Amicus – specjalną nagrodę Przyjaciół Świata, otrzymał Mieczysław Szcześniak, który zaśpiewał także gościom kilka utworów. Jedną z atrakcji wieczoru był również recital Marka Kaliszuka, będący zapowiedzią zimowego koncertu mikołajkowego Stowarzyszenia. Pozostałą część wieczoru umilił gościom zespół Detox. Wśród gości specjalnych wieczoru znalazły się także: Katarzyna Skrzynecka oraz Dorota Gardias.

DSC_7658

W kolacji uczestniczyli jej Patroni Honorowi: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska i Konsul Honorowa Francji w Łodzi Alicja Bień. Warto również podkreślić fakt, że patroni honorowi, kierowani chęcią pomocy najmłodszym pacjentom Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, także dokonali zakupu wejściówki.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął magazyn Law Business Quality.

 

***
Stowarzyszenie „Przyjaciele Świata” jest organizacją non-profit, która działa w Łodzi od sześciu lat. Jego działalność koncentruje się na pomocy najmłodszym, a wśród placówek objętych wsparciem znajdują się szpitale, domy dziecka i świetlice środowiskowe. Oprócz dobroczynnych kolacji, Stowarzyszenie oferuje również kubeczki i talerzyki z autografami znanych osób, a fundusze pozyskane w ten sposób przeznaczane są na szczytne cele. Wśród osobistości, które wsparły działalność „Przyjaciół Świata” są między innymi: Sting, Kenzo Takada, Patrizia GUCCI, Claudia Cardinale, Basia Trzetrzelewska, Mario Vargas Llosa, Bonnie Tyler, Michał Urbaniak, Piotr Fronczewski, Jerzy Janowicz, Andrzej Bartkowiak, Ewa Minge, Justyna Steczkowska, Andrzej Kostenko, Artur Partyka czy Cezary Pazura. Za działania na rzecz potrzebujących Stowarzyszenie otrzymało w roku 2013 nagrodę Grand Prix, a w roku 2014 zostało laureatem Medalu „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej.

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia można odnaleźć na stronie www.przyjacieleswiata.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności