Mieszkanie przyszłości – jak zmienia się branża deweloperska?

Rynek mieszkań nieustannie się zmienia – inwestycje i dzielnice szybko się rozwijają. Ma na to wpływ między innymi gospodarka, kultura, nowoczesne technologie i rosnąca świadomość kupujących. Czego możemy się spodziewać po mieszkaniach przyszłości?

 

 

Świat nieruchomości i wzorce konsumenckie ulegają transformacji. Nowe trendy napędzane są przez młode pokolenie, które zaciera granice między domem, pracą a czasem wolnym. Dlatego mieszkania przyszłości będą prawdopodobnie bardziej inteligentne, zrównoważone i lepiej dostosowane do naszych osobowości oraz preferencji.

Bliskość terenów zielonych

Niezaprzeczalnie trendem wciąż pozostaną inwestycje położone na pograniczu dużych miast, stanowiące enklawę spokoju i wypoczynku. Lokalizacja takich mieszkań musi jednak zapewniać łatwy dostęp do środków komunikacji miejskiej i obiektów użyteczności publicznej. Dużą popularnością cieszą się – i będą się cieszyć – osiedla łączące w sobie bliskość centrum miasta i zarazem zieloną okolicę.

– Niezaprzeczalnie w ostatnim czasie jednym z największych trendów wśród kupujących mieszkania jest poszukiwanie nieruchomości, które oferują łatwy dostęp do aktywnego trybu życia. Widzimy, że zainteresowanie inwestycjami przy parkach, rzekach i terenach zielonych jest naprawdę duże. Wielu naszych klientów pyta o Osiedle nad Odrą właśnie ze względu na bliskość wody i terenów zielonych – komentuje Tomasz Bednarek, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Elastyczna przestrzeń życiowa

Równie ważne jak lokalizacja i układ będzie to, aby mieszkanie było zorientowane na indywidualny styl życia. Nabywcy coraz częściej będą domagać się bardziej zindywidualizowanego podejścia. Patrząc w przyszłość, deweloperzy i projektanci będą musieli współpracować z nabywcami, aby stworzyć przestrzeń, która odpowie na potrzeby przyszłych domowników.

Deweloperzy będą oferować większą  możliwość konfiguracji wnętrz w zależności od pory dnia i nastroju, tworząc w ten sposób nowoczesną i praktyczną przestrzeń. Wiele z inwestycji będzie zmierzać w kierunku projektowania przestrzeni wspólnych w taki sposób, aby zmniejszać prawdopodobieństwo przenoszenia drobnoustrojów – np. przez większe metraże czy bezdotykowe windy. Z kolei w projektach mieszkań coraz częściej będziemy zauważać przestronne tarasy, balkony i ogródki.

Sztuczna inteligencja na pierwszym planie

W przyszłości mieszkanie będzie planowane od samego początku – wraz z wyposażeniem wnętrz. Biorąc pod uwagę postęp w technologii, sztuczna inteligencja nie będzie tylko dodatkiem – gospodarstwa domowe będą w pełni zintegrowane z urządzeniami, aby nasze życie było łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Oferty wykończeń mieszkań – oprócz gotowych kuchni i łazienek w różnych kombinacjach – będą zawierać instalację głośników i tabletów. Wyświetlanie najnowszych wiadomości na lustrze w łazience stanie się codziennością.

Nadchodzące trendy skupiają się na wykorzystaniu różnych powierzchni – stołów, szafek czy mebli kuchennych do wyświetlania danych cyfrowych lub jako interfejsów dla każdego domownika. Choć dziś to jeszcze rzadkość, mieszkanie przyszłości nie tylko intuicyjnie będzie włączało ogrzewanie, ustawiało alarm lub przyciemniało światło – poinformuje też o pozostawionych otwartych drzwiach wejściowych.

Nowe trendy w budownictwie będą mieć za zadanie ułatwiać ludziom życie, niezależnie od jego etapu, osobistych okoliczności i potrzeb. Niewykluczone też, że rynek będzie rozwijać się jeszcze mocniej w kierunku mieszkań pod wynajem – ze względu na potrzebę elastyczności i częstego zmieniania miejsca pracy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności