Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Jak zapobiegać zatorom płatniczym?

Zatory płatnicze to problem, z którym borykają się niemal wszystkie branże. W sektorze TSL stały się jednak na tyle powszechnym zjawiskiem, że konieczność utrzymania...
Strona głównaBiznesMocna podwyżka cen złota

Mocna podwyżka cen złota

Cena uncji złota przekroczyła dziś 1830 dolarów, osiągając najwyższy poziom od 6 tygodni. Po czym spadła do nieco powyżej 1820 USD.

 

Złoto systematycznie drożeje od połowy grudnia, gdy uncja kosztowała 1750-1760 USD. Głównym powodem podwyżek może być inflacja oraz wpływ pandemii na gospodarkę. Niepewność geopolityczna na granicy Rosji z Ukrainą mogła także wspierać notowania złota. Stany Zjednoczone, jak wynika z informacji medialnych, zobowiązały się do zdecydowanej odpowiedzi w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę.

Potencjał ostatniego wzrostu cen częściowo mogły z kolei niwelować skoki wartości dolara amerykańskiego oraz rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Indeks dolara rośnie dziś o 0,2 proc., odrabiając część strat z zeszłego tygodnia, podczas gdy 10-letnie obligacje zakończyły rok 2021 z największym wzrostem rentowności od 2012 r., wynoszącym 1,51 proc.

Wyższe rentowności obligacji wydają się podnosić koszt alternatywny posiadania nieoprocentowanego złota, zmniejszając jego atrakcyjność. Droższy dolar może z kolei sprawiać, że złoto jest droższe dla nabywców posiadających inne waluty niż USD.

Kluczowe posiedzenie OPEC+ już jutro

Kontrakty terminowe na ropę WTI wydają się rosnąć w poniedziałek w stronę 76 dolarów za baryłkę, a rynki czekają na wtorkowe spotkanie OPEC+, na którym ma zostać podtrzymana planowana na luty podwyżka produkcji o 400 tys. baryłek dziennie, wynika z konsensusu rynkowego.

Do wzrostu cen ropy mogły przyczynić się też informacje o tym, że produkcja w Libii spadnie o 200 tys. baryłek dziennie w ciągu najbliższego tygodnia, ponieważ pracownicy próbują naprawić uszkodzony rurociąg, niecałe dwa tygodnie po zamknięciu przez milicję największego pola naftowego. Szacuje się, że wraz z utratą dostaw w wyniku zamknięcia pola Shahara, łączna produkcja w Libii spadnie o ok. 700 tys. baryłek dziennie.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.