Mocna podwyżka cen złota

Cena uncji złota przekroczyła dziś 1830 dolarów, osiągając najwyższy poziom od 6 tygodni. Po czym spadła do nieco powyżej 1820 USD.

 

Złoto systematycznie drożeje od połowy grudnia, gdy uncja kosztowała 1750-1760 USD. Głównym powodem podwyżek może być inflacja oraz wpływ pandemii na gospodarkę. Niepewność geopolityczna na granicy Rosji z Ukrainą mogła także wspierać notowania złota. Stany Zjednoczone, jak wynika z informacji medialnych, zobowiązały się do zdecydowanej odpowiedzi w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę.

Potencjał ostatniego wzrostu cen częściowo mogły z kolei niwelować skoki wartości dolara amerykańskiego oraz rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Indeks dolara rośnie dziś o 0,2 proc., odrabiając część strat z zeszłego tygodnia, podczas gdy 10-letnie obligacje zakończyły rok 2021 z największym wzrostem rentowności od 2012 r., wynoszącym 1,51 proc.

Wyższe rentowności obligacji wydają się podnosić koszt alternatywny posiadania nieoprocentowanego złota, zmniejszając jego atrakcyjność. Droższy dolar może z kolei sprawiać, że złoto jest droższe dla nabywców posiadających inne waluty niż USD.

Kluczowe posiedzenie OPEC+ już jutro

Kontrakty terminowe na ropę WTI wydają się rosnąć w poniedziałek w stronę 76 dolarów za baryłkę, a rynki czekają na wtorkowe spotkanie OPEC+, na którym ma zostać podtrzymana planowana na luty podwyżka produkcji o 400 tys. baryłek dziennie, wynika z konsensusu rynkowego.

Do wzrostu cen ropy mogły przyczynić się też informacje o tym, że produkcja w Libii spadnie o 200 tys. baryłek dziennie w ciągu najbliższego tygodnia, ponieważ pracownicy próbują naprawić uszkodzony rurociąg, niecałe dwa tygodnie po zamknięciu przez milicję największego pola naftowego. Szacuje się, że wraz z utratą dostaw w wyniku zamknięcia pola Shahara, łączna produkcja w Libii spadnie o ok. 700 tys. baryłek dziennie.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności