lederboard

Mocny dolar przecenia złoto i dystansuje euro

Uncja złota kosztuje dziś ok. 1 825 USD, spadając już czwarty tydzień z rzędu z ok. 1990 USD. Jednym z czynników przeceny szlachetnego kruszcu może być umacniający się dolar amerykański.

Ostatnie umocnienie USD może się wiązać z publikacją danych o inflacji konsumentów oraz producentów w USA. 8,3-procentowa dynamika cen w kwietniu br. wzmacnia oczekiwania na agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Fed działa, EBC czeka

Rynki szacują ruchy po 50 punktów bazowych w górę na każdym z dwóch kolejnych posiedzeń Fed w czerwcu i lipcu. To z kolei może przyczyniać się do zwiększenia popytu na USD, wywierając wpływ na notowania głównej pary EUR/USD. W tym tygodniu kurs zbliżył do poziomu 1,0350, czyli najniższej wartości od grudnia 2016 r.

Ostatnie umocnienie USD może mieć również związek z dywergencją w polityce monetarnej po dwóch stronach Atlantyku. O ile Fed idzie w stronę agresywnych podwyżek, o tyle Europejski Bank Centralny zwleka z działaniem, a oczekiwania rynku zakładają, że bank podniesie łącznie stopy procentowe o 50-75 punktów bazowych do końca roku. Skala rozbieżności wydaje się zatem bardzo duża.

Bitcoin odskoczył od dna

Na rynku kryptowalut trwa obrona przed ewentualnymi dalszymi spadkami. Bitcoin odbił się wczoraj od najniższego poziomu od prawie 17 miesięcy i przekroczył dziś granicę 30 tys. USD. Mimo to najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana kryptowaluta na świecie jest w tym momencie na drodze do najgorszego tygodnia od czterech miesięcy, spadając o ponad 10 proc.

Wczoraj na kryptowalutowym rynku pojawiła się panika w związku z odejściem kursu wymiany tethera do USD na poziomie 1:1. W apogeum strachu o upadek największego stablecoina rynek kryptowalut zdawał się osiągać swoje tygodniowe minima.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności