lederboard

Monika Blezień-Ruszaj: Jak połączyć pracę i pasję?

Jeśli podążając obraną przez nas drogą zawodową, towarzyszy nam zaangażowanie i zamiłowanie do tego, co robimy, wówczas czerpiemy z życia więcej radości i satysfakcji. Jak osiągnąć ten stan? Ze swoim przepisem na sukces dzieli się Monika Blezień-Ruszaj, właścicielka firmy BeautyEko!

 

 

 

Trudno znaleźć osobę, która zaprzeczy stwierdzeniu, że życie z pasją jest kluczem do poczucia szczęścia i spełnienia. Sęk w tym, że nie każdy potrafi określić swoje zainteresowania i talenty. Nie każdemu udaje się też wykorzystywać te dary we wszystkich aspektach życia. Wszyscy chcielibyśmy jednak czuć, że nasze życie ma sens i cel, że jest zgodne z przeznaczeniem, że czerpiemy radość z wykonywanej pracy, a nawet, gdy zdarzają nam się potknięcia, to nie są one w stanie nas powstrzymać. Aby zrealizować te marzenia warto czerpać inspiracje od osób, które realizują się zawodowo, koncentrując się na korzyściach i pozytywnych aspektach. Przykładem osoby prowadzącej biznes z pasją jest Monika Blezień-Ruszaj, właścicielka firmy BeautyEko prowadzącej doradztwo w zakresie przepisów dotyczących ochrony środowiska. Jak wyglądały początki tej działalności?

– Biologia, ochrona środowiska i zagadnienia z nimi związane zawsze były mi bardzo bliskie, chętnie zgłębiałam wiedzę w tym zakresie i pomimo, że czas edukacji szkolnej już dawno za mną, wciąż poszerzam moją wiedzę w tych obszarach. Rozwój biotechnologiczny, zmiany klimatyczne i wynikające z tego obowiązki to materia, której wciąż poświęcam czas – mówi Monika Blezień-Ruszaj, założycielka marki BeautyEko. – W moim życiu od lat kieruję się filozofią japońską opartą m.in. o IKIGAI, która mówi nam, aby robić to, co kochamy, w czym jesteśmy dobrzy.  Dzięki połączeniu pracy z pasją chętnie realizuję projekty i podchodzę z przyjemnością do nowych wyzwań.

Osoby żyjące z pasją często podkreślają, że ogromnym plusem takiego podejścia jest czerpanie większej radości z życia i przekonanie, że błędy mogą zdarzyć się każdemu. Niedoskonałości, potknięcia, nie są w stanie jednak ich zatrzymać, mogą co najwyżej nieco spowolnić działania. Zawsze jednak stanowią cenną lekcję. Tego zdania jest również Monika Blezień-Ruszaj:

– Wiadomo, nie zawsze jest kolorowo i nie każdy partner biznesowy, czy projekt jest w 100 % zrealizowany perfekcyjnie. Czasem zdążają się  trudniejsze kwestie, ale dla mnie
takie wyzwania to tylko siła napędowa do tego, aby zgłębić temat i iść do przodu. Z każdej relacji wyciągam coś dla siebie, a zadowolenie partnerów po zakończonym projekcie jest dla mnie dużą satysfakcją – mówi Monika Blezień-Ruszaj.

Jak odkryć swoją pasję? Najważniejsze to uświadomić sobie, że każdy z nas jest inny, każdy ma swój talent, który został odkryty, a może dopiero czeka na objawienie. Aby do tego doszło, warto przestać koncentrować się na tym, czego nie mamy, na wszystkich swoich problemach życiowych. Zamiast tego, lepiej zatrzymać się w biegu i spojrzeć w głąb siebie, by móc odpowiedzieć sobie na pytania: w jakich obszarach czuję się dobrze? Jakie działania przynoszą mi satysfakcję? Co sprawia, że chwytam wiatr w żagle? W odpowiedziach na te pytania tkwi klucz do odnalezienia swojego pomysłu na biznes, czy na życie w ogóle.

Nie każdy ma tyle szczęścia, niektórzy pracują w obszarach w ogóle nie związanych z ich zainteresowaniami. Choć czują potrzebę zmian, boją się przewartościować swoje życie. Co można doradzić takim osobom?

– Znam takie uczucie; zagadnienia związane z ekonomią i rachunkowością to dla mnie nie do końca ciekawe i zrozumiałe tematy, jednak po studiach przez kilka miesięcy zajmowałam się nimi. Owszem, przy prowadzeniu własnej działalności te kwestie są przydatne, ale zgłębianie ich na co dzień byłoby dla mnie niekomfortowe, postawiłam więc na moje zainteresowania, rozwijanie się i spróbowanie połączenia pasji z biznesem. Nie ukrywam, bałam się na początku i teraz też czasem mam jeszcze chwilę zawahania, czy wszystko dobrze się ułoży. Jednak satysfakcja płynąca z każdego dnia spędzonego w moim ulubionym temacie, na zgłębianiu problematyki środowiska naturalnego, możliwości niesienia pomocy w tym zakresie i kreowania zachowań, zmian i dostosowania polityki firm do proekologicznych rozwiązań, są dla mnie wygraną. Jak mówiła moja ulubiona kreatorka mody Coco Chanel: „Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć”. Te skrzydła to rozwój mojej pasji i połączenie jej z pracą, czego życzę każdemu. Uważam, że każdy powinien spróbować swoich sił w realizacji zainteresowań i zamiast męczyć się z nielubianą tematyką, postawić na siebie. Praca z pasją jest przyjemna i daje spełnienie, dlatego dzięki niej skorzystasz nie tylko Ty, ale również Twoi najbliżsi, którzy szybko zauważą zmiany jakie zajdą w Tobie, gdy będziesz się spełniać w tym co kochasz – podsumowuje Monika Blezień-Ruszaj z firmy BeautyEko.

Prowadzenie własnego biznesu z pasją i zaangażowaniem uskrzydla i dodaje radości w życiu. Taka postawa jest też niezwykle inspirująca dla innych osób szukających pomysłu na siebie. Przykładem niech będzie działalność Moniki Blezień-Ruszaj, właścicielki marki BeautyEko!

Joanna Bielas

 

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności