– Jestem wdzięczna za to, co mnie spotyka, za ludzi którzy od pewnego czasu pojawiają się na mojej drodze. Dzięki nim mogę spełniać swoje marzenia i osiągać kolejne cele. – mówi Monika Blezień-Ruszaj, doradca ds. ochrony środowiska i ekotrendów, biotechnolog, uczestnik kursów i szkoleń z ochrony środowiska, BDO, REACH czy CLP. Autorka artykułów oraz bohaterka wielu wywiadów w prasie branżowej oraz przewodników po systemie BDO dla przedsiębiorców m. in. z branży beauty, e-commerce i innych. Ambasadorka marki kosmetycznej LaJuu, firmy Aptissen oraz akcji społecznej „Nie hejtuję – motywuję”.
Jesteśmy po I FORUM KOBIET organizowanym przez Europejski Klub Kobiet Biznesu. Jak wspominasz to wydarzenie?
Forum to niezapomniany czas, bardzo dużo dobrej energii, świetnych ludzi, dawka wiedzy merytorycznej jak i ciekawych rozmów w kuluarach. I Forum Kobiet zostało zorganizowane perfekcyjnie i chociaż dedykowane Kobietom, to mężczyźni, którzy wzięli w nim udział również mogli wziąć dużo dla siebie. Mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się na kolejnej odsłonie tego wydarzenia.
Dlaczego warto brać udział w tego typu konferencjach i debatach?
Kongresy, konferencje i forum to bardzo dobry czas na nawiązanie nowych znajomości, wymianę doświadczeń i wysłuchanie ciekawych prelekcji jak również paneli dyskusyjnych prowadzanych przez moderatorów przy udziale osób zaangażowanych w tematykę wydarzenia.
Kluby biznesowe dla kobiet powstają jak grzyby po deszczu. Skąd zainteresowanie wśród kobiet networkingiem i byciem w tego typu organizacjach?
Kobiety zaczynają coraz bardziej liczyć się w środowisku, stają się niezależne, są wykształcone i potrafią na równi z mężczyznami prowadzić debaty, a kobieca intuicja pomaga im często w podejmowaniu właściwych decyzji. Kluby dla kobiet mają teraz swój złoty czas, przystępując do nich zapoznajmy się z ich ofertą, z priorytetami oraz projektami, jakie dla nas mają. To ważne, aby spełniały one nasz punkt widzenia, żebyśmy się czuły w nim dobrze i mogły wyciągnąć też coś dla siebie. Ważna jest też atmosfera jaka panuje między kobietami z klubu. Powinny się wspierać na każdym kroku i być dla siebie nawzajem oparciem. Tak jest m.in. w Europejskim Klubie Kobiet Biznesu do którego należę.
Kim jest współczesna kobieta liderka?
Kobieta liderka to partnerka, bizneswoman oraz często też matka. Współczesna kobieta łączy te role mierząc się na co dzień z dużą liczbą wyzwań na każdym kroku jak i nierównościami. Dla nas kobiet liderek ważna jest niezależność, wsparcie od partnerów i dzieci aby móc podążać wyznaczoną drogą i osiągać zamierzone cele.
Cechy prawdziwej liderki XXI wieku?
- Pewność siebie
- Empatia i nawyk wysłuchania każdego
- Niezależność
- Wrażliwość
- Odwaga, potrafi zająć się każdą nawet trudną sprawą
- Komunikatywność
- Posiada zmysł organizacji, planowania
- Dyplomatka
Czy czujesz się liderką?
Myślę, że wiele z cech liderki przedstawionych powyżej jest mi bardzo bliskich. Może jeszcze nie jestem liderką, ale jestem na dobrej drodze do realizacji tego celu – zapisanego w moich „to do…” Buduję mój mały zespół z którym współpracuję na co dzień i wiem że bez nich nie doszłabym do tego co już osiągnęłam.
Czy istnieje coś takiego, jak kobiecy styl przywództwa?
Myślę, że możemy z czystym sumieniem powiedzieć że istnieje coś takiego jak kobiecy styl przywództwa, coraz więcej obszarów życia jest zarządzanych przez kobiety, a możliwości i cechy kobiet pozwalają na dobre i mądre podejmowanie decyzji wpływających na sektory w których odgrywają główną rolę.
Jednym z tematów podejmowanych podczas FORUM był hejt. Czy dotknął Cię hejt w swoim środowisku biznesowym? Jeśli tak, to jak sobie z nim poradziłaś? Jak sobie radzić z hejtem?
Na chwilę obecną nie zetknęłam się z tym zjawiskiem w moim środowisku biznesowym, chociaż widzę że mój rozwój, projekty w których uczestniczę czasami są komentowane przez osoby, z którymi współpracuję lub znam się od lat w sposób nie do końca zadowalający. Sama do wszystkiego dochodzę, poświęcam mój czas i nie rozumiem osób, które mają z tym problem. Jeżeli widzę, że nasze spojrzenie na biznes i realizowane projekty jest odmienne, staram się odciąć od tych ludzi. Nie jestem osobą konfliktową i nie lubię dziwnych, nie do końca jasnych sytuacji, stąd też moje podejście do relacji z innymi.
Zdaję sobie sprawę że zjawisko hejtu może mnie dotknąć, ale na chwilę obecną nie myślę o tym, aby go nie przyciągnąć do siebie.
Podczas forum mówiono także o wypaleniu zawodowym. Co robić, by nas ono nie dotknęło? A jeśli już dotknie gdzie szukać ratunku?
Coraz częściej słyszy się o wypaleniu zawodowym. Jeszcze pod koniec XX wieku były pierwsze sygnały, że wypalenie zawodowe w niedługim czasie stanie się chorobą cywilizacyjną XXI w. Długo nie trzeba było na to czekać. Wypalenie zawodowe, towarzyszy najczęściej ludziom pracującym w korporacjach, silnie narażonym na stres i wykonującym trudne zadania pod presją, w określonym czasie i pod nadzorem. Jeżeli chcesz aby ten problem Cię nie dotknął należy znaleźć zajęcie, w którym czujesz się dobrze, spełniona – najlepiej aby to było działanie z pasją. Kierując się kulturą japońską i zasadą IKIGAI pamiętaj że należy być aktywnym, przyjmować życie ze spokojem, otaczać się dobrymi ludźmi uśmiechać się i żyć w zgodzie ze sobą i naturą.
Jeżeli jednak dotknie nas wypalenie zawodowe, nie bójmy się iść do specjalisty, porozmawiajmy z nim szczerze i na pewno znajdziemy rozwiązanie tego problemu. Gabinety specjalistyczne potrafią skierować nas na właściwą terapię, wsłuchując się w nasze potrzeby na pewno wspólnie wypracujemy odpowiednie postępowanie, które dobrze zrealizowane pomoże nam wrócić na dobre tory.
Czy celebrujesz swoje osiągnięcia i sukcesy?
Oczywiście. Jestem wdzięczna za to, co mnie spotyka, za ludzi, którzy od pewnego czasu pojawiają się na mojej drodze. Dzięki nim, mojemu dążeniu do określonych celów i założeniom, aby spełniać marzenia mogę odnosić sukcesy i być w tym miejscu, w którym obecnie jestem. Za każdym razem, jeżeli uda mi się osiągnąć sukces, celebruję go w gronie rodziny i znajomych. To naprawdę niezwykle ważne, że mam w nich oparcie, mogę na nich zawsze liczyć. Wspierają mnie w dążeniu do realizacji moich planów.
Jak ładujesz akumulatory poza pracą? Jak odpoczywasz?
Moja praca zrodziła się z pasji, robię to co kocham i to w czym jestem dobra. Tak jak już wspominałam uwielbiam filozofię japońską i wg niej staram się też postępować, pracować z pasją i pomagać innym w wypełnianiu ich obowiązków, w zakresie w którym jestem dobra. Po pracy jestem aktywna, a moim ulubionym zajęciem w wolnej chwili jest rytuał domowego SPA z córką. Obie uwielbiamy klimaty azjatyckie i interesujemy się zarówno kulturą jak i kosmetyką, dlatego też przynajmniej raz w tygodniu fundujemy sobie taki odpoczynek i domowy zabieg. Uwielbiam czytać książki (kryminały) i słuchać muzyki, dlatego też zawsze znajdę czas na dobrą lekturę lub wyjście na koncert czy chociaż włączenie wieczorem ulubionej płyty.
Kocham naturę, dlatego wolny czas spędzam w przydomowym ogrodzie, na tarasie lub na spacerze podziwiając uroki otaczającego nas świata.
Złota myśl z którą chciałabyś zostawić naszych Czytelników?
Jak mawiała moja ulubiono projektantka mody: „Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć.” (Coco Chanel). Ten inspirujący cytat towarzyszy mi w życiu codziennym. Rozwój osobisty, nauka i dążenie do określonych celów to zmiany, które pozwalają na osiągnięcie zamierzeń czyli rozwinięcie przytoczonych powyżej skrzydeł.
Nie przestawaj marzyć, spełniaj się i wierząc w lepsze jutro idź po więcej. Nie zawsze będzie kolorowo ale stawiając na siebie i spełniając swoje zamierzenia stajesz się kobietą spełnioną, pewną siebie. Takich kobiet potrzebuje świat.
Rozmawiała: Ilona Adamska
Monika Blezień – Ruszaj
Doradca ds. ochrony środowiska i ekotrendów, biotechnolog, uczestnik kursów i szkoleń z ochrony środowiska, BDO, REACH czy CLP. Autorka artykułów oraz bohaterka wielu wywiadów w prasie branżowej oraz przewodników po systemie BDO dla przedsiębiorców m. in. z branży beauty, e-commerce i innych.
Ambasadorka marki kosmetycznej LaJuu, firmy Aptissen oraz akcji społecznej „Nie hejtuję – motywuję”.
Prywatnie mama nastoletniej Wioletty, z którą łączy pasję naturalnego podejścia do życia codziennego i wrażliwości na piękno otaczającego świata. Z zamiłowaniem zgłębia tajniki receptur kosmetycznych i chętnie rozwija zainteresowania związane z pozyskiwaniem olejków eterycznych, tworzeniem kosmetyków i perfum.
Interesuje się sztuką, malarstwem i dobrą książką.