Monitoring paliwa GPS, czyli skuteczna kontrola zużycia paliwa w Twojej firmie

Początek XXI wieku zapisze się w historii jako kumulacja eksploatacji planety przez ludzi. Ziemia jednak dość szybko dała znać, że wykorzystywanie jej zasobów w sposób nadmierny nie może trwać wiecznie. Postępujące katastrofy naturalne skłoniły nas do poszukiwania takich sposobów realizacji codziennych obowiązków, które są mniej szkodliwe dla środowiska. W branży transportu znamienne stało się tym samym zwiększone zainteresowanie eco-drivingiem opartym o monitoring paliwa.

 

Monitoring zużycia paliwa jest pierwszym krokiem do wprowadzenia zasad ekonomicznej jazdy.

Na potrzeby prywatne może wystarczać ogólne zapoznanie się z podstawowymi zależnościami, jakie występują pomiędzy stylem jazdy a zużyciem paliwa. Wprowadzenie drobnych zmian często powoduje sporą oszczędność w domowym budżecie. W przedsiębiorstwach transportowych temat jest jednak nieco bardziej złożony. Samo zalecenie unikania nadmiernej eksploatacji rzadko kiedy przekłada się na realne zmniejszenie kosztów. Aby zacząć czerpać korzyści z eco-drivingu trzeba więc dysponować odpowiednimi narzędziami do pomiaru efektów, które można będzie przedstawić swoim pracownikom.

Monitoring paliwa pozwala precyzyjnie określić, które zachowania kierowców skutkują nadmiernym zużyciem. Dla przykładu, utrzymując niskie obroty silnika, można zużyć nawet dwukrotnie mniej paliwa, niż trzymając auto na danym biegu do ostatniego momentu. Zasady eco-drivingu wedle najnowszych analiz pozwalają na zatrzymanie w budżecie firmy od 5 do 30% dotychczasowych kosztów paliwa. Z tego względu warto zaznajomić z nim swoją kadrę i kontrolować przestrzeganie go podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Eco-driving wprowadzony dzięki kontroli paliwa GPS zabezpiecza Twoją firmę przed poważnymi stratami.

Jako dobry szef nie chcesz ryzykować zdrowia i życia swoich pracowników. Wszelkie awarie wynikłe z nieprawidłowej eksploatacji samochodu stanowią zagrożenie nie tylko dla Twojej floty, ale i dla ludzi. Nie dysponując systemem monitoringu floty, stan swojego pojazdu możesz ocenić wyłącznie na podstawie regularnych przeglądów technicznych. Monitorowanie zużycia paliwa pozwala wychwycić błędy w tankowaniu, które mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń. Tym samym jest świetną metodą zapobiegania awariom, zanim doprowadzą one do tragedii.

Tankowanie paliwa pod korek może doprowadzić do uszkodzenia układu paliwowego w wyniku wytworzenia się dużego podciśnienia. Z kolei jazda na rezerwie to ryzyko skraplania się w baku wody pod wpływem dużych zmian temperatury. Woda może osiadać na przewodach paliwowych doprowadzając do ich korozji. Koszty późniejszych napraw to tylko jedno z zagrożeń, z jakimi trzeba będzie sobie poradzić, jeżeli nie zadbasz o odpowiednią profilaktykę. Problematyczne będzie też unieruchomienie pojazdu wraz z załadunkiem i związane z tym opóźnienia w wywiązaniu się z podpisanej umowy.

Monitoring paliwa skutecznie mobilizuje Twoich kierowców do bezpiecznej jazdy.

Ekologiczna jazda jest tańsza i bardziej bezpieczna nie tylko ze względu na rzadsze naprawy. Cała idea eco-drivingu opiera się na zasadach zwiększających bezpieczeństwo na drodze. Twoi kierowcy są lepiej zmotywowani dzięki naciskom szefostwa na uzyskiwanie dobrych wyników w raportach uzyskanych z monitorowania paliwa. Tym samym bardziej koncentrują się na drodze, starając się przewidzieć zdarzenia z pewnym wyprzedzeniem.

W przedsiębiorstwach transportowych, w których zaleca się hamowanie silnikiem, czyli stopniowe zmniejszanie biegu podczas wytracania prędkości, obserwuje się mniej kolizji. Płynna jazda pozwala bowiem łatwo reagować na zachowania Twojego pracownika osobom kierującym pojazdami znajdującymi się za nim. Dodatkowo zmniejsza to ryzyko nagłych ruchów mogących skończyć się utratą panowania nad kierownicą.

Jak widać, monitoring paliwa może pomóc Ci zbudować dobrą renomę na rynku, a jednocześnie chronić swoich ludzi i flotę przed wypadkiem. Koszt związany z instalacją systemu zwraca się przy tym dość szybko, a powstałe oszczędności rosną z upływem czasu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności