Mozaika do łazienki – jak wykorzystać ją do dekoracji wnętrza. 4 pomysły

Wydawałoby się, że mozaika nie jest niczym nowym – w końcu przewija się we wnętrzach od lat. Jednak jest ponadczasowa i wciąż modna, pasuje do wielu stylów aranżacyjnych i pozwala stworzyć nietuzinkowy wystrój. Mało tego, do dyspozycji mamy coraz więcej nowoczesnych kształtów. Jak można wykorzystać mozaikę w łazience?

Wśród najważniejszych zalet mozaiki jest jej wytrzymałość, duża różnorodność kształtów, wzorów i odcieni, a także łatwość montażu. Odwiedzając sklepy, czy strony producentów znajdziemy nie tylko mozaikę złożoną z małych kwadracików. Do wyboru jest sporo bardziej finezyjnych kształtów, które od razu po wejściu do łazienki będą przykuwały spojrzenia. Sprawdźmy, jak i gdzie możemy wykorzystać potencjał mozaiki?

Oryginalne fale

Jeżeli nasze wnętrze jest przestronne, są w niej pewne łuki, krzywizny lub chcemy wyeksponować owalną wannę, mozaika do łazienki sprawdzi się świetnie. Sprzedaje się ją w plastrach, które rewelacyjnie dopasowują się do każdej powierzchni, w tym do krzywizn. Mozaika jest równomiernie rozłożona i pięknie eksponuje kształty. W takiej odsłonie najlepiej zamontować ją na większej powierzchni. Będzie główną i rzucającą się od progu w oczy dekoracją.

Subtelne wyeksponowanie detali

Mozaika wcale nie musi zajmować całej powierzchni ściany. Być może lubimy subtelne dekoracje i oszczędność formy, a wtedy także mozaika jest dobrą propozycją. Można nią wykończyć  blat umywalki, niewielkie wnęki pod prysznicem albo półkę łazienkową. Teoretycznie mozaiki będzie niewiele, ale w praktyce będzie stylową dekoracją, która podkreśli charakter wnętrza.

Mozaikowa podłoga

W większości łazienek na podłodze znajdują się tradycyjne płytki ceramiczne. Czasem są to płytki gresowe lub drewno egzotyczne. Jeśli chcemy podkreślić unikatowość wnętrza i lubimy przy bawić się formami, postawmy na mozaikę łazienkową składającą się z elementów w kształcie arabeski, łuski albo plastra miodu. To prosty sposób, żeby to z podłogi zrobić ozdobę. Zdarza się, że podobnie jak w przypadku płytek, niektóre warianty mozaiki są nieco śliskie, co nie znaczy, że powinniśmy całkowicie rezygnować z tego rozwiązania. Wystarczy, że wybierzemy specjalne płytki antypoślizgowe do łazienki.

Materiał i kształt dopasowane do stylu aranżacyjnego

Chcąc, by mozaika wyglądała modnie i atrakcyjnie, musimy ją wybrać pod kątem swoich własnych potrzeb. Każdy styl aranżacyjny wiąże się z pewnymi określonymi regułami, jakich należy przestrzegać, aby finalnie otrzymać zapierający dech w piersiach wystrój. Zaletą mozaiki jest to, że może współtworzyć każdą aranżację, jednak niekoniecznie zawsze dobry jest ten sam wariant. Przykładowo do łazienki w stylu glamour sprawdzą się czerń, srebro, złoto i wszystkie mozaiki z połyskiem. Natomiast przy stylu industrialnym i nowoczesnym liczą się minimalizm, oszczędność formy i kształty geometryczne. Fenomenalny efekt możemy osiągnąć, decydując się na płytki heksagonalne. Z kolei jeśli lubimy wnętrza tradycyjne i taka też ma być nasza łazienka, ładnie prezentują się klasyczne rozwiązania, ale równie dobrze możemy postawić na arabeski.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *