lederboard

Na czym polega regeneracja wałów napędowych?

Wał napędowy, czyli jedna z najważniejszych i podstawowych części budowy każdego pojazdu. Regularne działanie i eksploatacja sprawia, że konieczna jest regeneracja elementu. Przygotowaliśmy wpis, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje na temat walów napędowych i prezentujemy, w jaki sposób następuje ich regeneracja. Zapoznaj się z tajnikami jego budowy i zaznajamiaj się z tematem.

 

Do czego służy wał napędowy?

Każdy wie o tym, iż jest to konieczny element do sprawnego działania samochodu, jednak niektóre osoby mają problem z określeniem, do czego on służy. Warto też wiedzieć, że montowany jest on nie tylko w samochodach, lecz również innych pojazdach, takich jak: koparki, ciężarówki, autobusy, pojazdy szynowe, maszyny rolnicze, urządzenia hutnicze i kopalniane, cysterny, koparki, ładowarki, wozidła, maszyny przemysłowe. Tak szerokie zastosowanie może tylko potwierdzać konieczność regeneracji wałów napędowych, gdyż podczas jazdy działają one bez przerwy.

  • Wały napędowe odpowiadają za transport napędu z samego silnika, aż do mostu napędowego, czyli tak naprawdę umożliwiają poruszanie się danym pojazdem.
  • Kształt wału przypomina walcowatą figurę i wykonany jest z materiału aluminium lub stali. Gwarantuje to trwałość elementu i wytrzymałość, choć przypominamy, że wyjątkowo ważny jest regularny serwis, zwłaszcza kiedy czujemy pewien dyskomfort podczas jazdy.
  • Wał napędowy do przede wszystkim układ przenoszenia napędu, który za pomocą obrotowego ruchu wprawia transport mocy i umożliwia jazdę.

Jak rozpoznać wadę wału napędowego?

No właśnie, jakie zachowanie pojazdu oznacza, że coś jest nie tak akurat z elementem wału napędowego? Do najczęstszych usterek należy uszkodzenie krzyżaka napędowego, którego najpopularniejszą przyczyną jest jego złe wyważenie. Uszkodzenie objawia się poprzez stukanie w podłodzie podczas zwiększania gazu lub hamowania.

Kolejnym częstym problemem jest uszkodzenie łożyska, łączników amortyzujących gumowych, a także podpory wału. Tutaj skutkiem jest drżące auto, brak odpowiedniej mocy samochodu lub delikatne stukanie kierownicy.

Na czym polega regeneracja wału napędowego?

Regeneracja wałów napędowych we Wrocławiu w TakieWały to kompleksowe działanie, które polega na: demontaż wału i wnikliwe przyjrzenie się danej usterce, piaskowanie i dokładne oczyszczenie wału z zanieczyszczeń, które powstały podczas jazdy po różnych terenach, zmiana elementów, które są zużyte lub lada dzień mogą wpłynąć na uszkodzenie wału, obróbka dynamiczna i geometryczna, sprawdzanie reszty części, a także prawidłowe wyważenie. Na samym końcu wał malowany jest specjalnym materiałem ochronnym, którego zadaniem jest przedłużenie żywotności tego elementu.

Źródło zdjęć: freepik.com

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności