Najczęstsze błędy popełniane przy remoncie mieszkania

Nawet najbardziej zadbane mieszkanie co pewien czas wymaga remontu. Zużywają się instalacje i urządzenia, ściany tracą kolor. Przychodzi czas, kiedy decydujemy się na renowację. Przy tej okazji często chcemy coś ulepszyć lub po prostu zmienić. Przed rozpoczęciem prac warto uświadomić sobie, jakie błędy popełniamy najczęściej przy remoncie, aby w porę się ich ustrzec.

 

Brak koncepcji

Zanim przystąpimy do remontu, powinniśmy dokładnie ustalić, co chcemy uzyskać i jaki w związku z tym przewidujemy zakres prac. Nie należy przy tym bezkrytycznie naśladować wzorów wnętrz z katalogów. Może się bowiem okazać, że nasze mieszkanie zupełnie nie przystaje do wnętrza ze zdjęcia, ani powierzchnią, ani ustawnością. Musimy też brać pod uwagę nasze nawyki i tryb życia, liczbę domowników (w tym dzieci), zwierzęta domowe, itp. W rezultacie może się okazać, że urządzone według katalogu nasze mieszkanie jest całkowicie niefunkcjonalne. Dlatego warto zaprosić do domu profesjonalnego projektanta, który pomoże zaaranżować wnętrza kierując się naszymi oczekiwaniami, ale z uwzględnieniem istniejących warunków.

Oszczędzanie na fachowcach

Tego w żadnym wypadku nie należy robić. Pomoc rodziny, sąsiadów czy przyjaciół jest nieoceniona, ale nie powinniśmy powierzać im fachowych robót tylko ze względu na ich dobre (i niewątpliwie szczere) chęci. Oczywiście jeżeli znajomi mają odpowiednie doświadczenie, możemy ich o to poprosić. Natomiast nie należy polegać na amatorskich staraniach. Takie prace, jak układanie podłogi, malowanie ścian czy kładzenie tapety muszą być wykonane fachowo, aby nie trzeba było w krótkim czasie przystępować do kolejnego remontu.

Do wszelkich prac związanych z instalacją elektryczną należy bezwzględnie wynająć specjalistę elektryka, posiadającego odpowiednie uprawnienia, które należy sprawdzić przed rozpoczęciem pracy. To samo dotyczy instalacji gazowej. Należy pamiętać, że podłączenie urządzeń do siły (380V) wymaga potwierdzenia pieczątką i podpisem w dokumencie urządzenia, w przeciwnym razie traci się gwarancję w razie uszkodzenia, a w przypadku np. pożaru nie uzyskamy odszkodowania.

Niezabezpieczenie wnętrza

Jeżeli zaniedbamy ochronę mebli, podłogi i okien, napytamy sobie biedy i dodatkowej pracy. Zanim przystąpimy do remontu, konieczne jest zakupienie odpowiedniej ilości folii, taśmy i tektury falistej. Za pomocą folii zabezpieczamy okna, przykrywamy nią meble i urządzenia, pozostające w pomieszczeniu (najlepiej zsunąć je na środek, jeżeli nie ma możliwości wyniesienia ich na czas remontu), a folię mocujemy taśmą malarską. Na podłogę kładziemy tekturę, którą dodatkowo przykrywamy folią i mocujemy ją do listew. W remontowanym pomieszczeniu nie korzystamy z telewizora, komputera i innych urządzeń elektronicznych, gdyż mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem pyłu i kurzu. Jeżeli pozostajemy w mieszkaniu na czas remontu i prace wykonywane są stopniowo, wówczas część mieszkania, w której przebywamy, powinniśmy w miarę możliwości odizolować od remontowanej, zwłaszcza jeżeli wśród domowników jest alergik.

Nieprawidłowe przygotowanie ścian

Dość często, decydując się na malowanie lub tapetowanie, pomijamy odpowiednie przygotowanie podłoża. Tymczasem niezwykle ważne jest wypełnienie wszystkich ubytków, wyrównanie pęknięć, wygładzenie i zagruntowanie powierzchni. Jeszcze wcześniej, jeżeli na ścianach znajduje się pleśń lub grzyb, bezwzględnie należy je zwalczyć. W tym celu niezbędne jest ustalenie przyczyny pojawienia się grzyba. Może to być zawilgocenie na skutek złej wentylacji, wadliwej izolacji, itp. Po zlikwidowaniu przyczyny konieczne jest usunięcie pleśni lub grzyba za pomocą preparatów grzybobójczych ściśle według instrukcji na opakowaniu. Dopiero po tych czynnościach można przystąpić do przygotowania podłoża do malowania lub tapetowania.

Niefachowy remont podłogi

Wymiana podłogi nie jest zadaniem prostym. Błędem jest pominięcie wyrównania powierzchni przed ułożeniem materiału, kładzenie na wilgotnym podłożu – wylewka musi być absolutnie sucha, niepołożenie izolacji lub podkładu wygłuszającego, niezastosowanie dylatacji, użycie niewłaściwego kleju. W zależności od rodzaju kładzionej podłogi (parkiet, panele), trzeba używać materiałów eksploatacyjnych zalecanych przez producenta, a nie kierować się fałszywie pojętą oszczędnością. Może się bowiem okazać, że za kilka miesięcy trzeba będzie znów zainwestować w remont – źle położonej podłogi.

Niewłaściwe oświetlenie

Często nie zwracamy uwagi na oświetlenie, poprzestając na lampach sufitowych, ewentualnie jednej dodatkowej lampie bocznej. Tymczasem trzeba się zastanowić nad przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń. Przykładowo, w kuchni górne oświetlenie jest niewystarczające, potrzebne jest oświetlenie blatu do pracy. W łazience oprócz lampy sufitowej przydadzą się kinkiety po obu stronach lustra. W salonie górne światło dobre jest podczas przyjmowania gości, natomiast w zwykłe dni znacznie lepsze będzie boczne, punktowe, które daje poczucie przytulności. Istotne jest również natężenie i barwa światła; inne parametry sprawdzają się w łazience, inne w sypialni, jeszcze inne w pomieszczeniu do pracy i nauki albo w miejscu spożywania posiłków, gdzie doskonale zda egzamin lampa bezpośrednio nad stołem i opuszczana.

Myślenie „na teraz”

Planując remont nie zawsze zastanawiamy się, czy za jakiś czas, np. kilka lat, nasze mieszkanie spełni nasze oczekiwania tak, jak będzie je spełniać bezpośrednio po remoncie. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku młodych par, które albo planują w najbliższej przyszłości powiększenie rodziny, albo już mają małe dzieci. Nie należy zapominać, że dzieci rosną i rozkoszne mebelki, odpowiednie dla niemowlęcia i dziecka do trzech lat, ściany w postacie z bajek czy gwiazdki na suficie szybko przestaną być użyteczne. Warto więc znaleźć złoty środek w postaci np. regulowanego łóżka i innych mebli, które są tak skonstruowane, że „rosną” razem z dzieckiem. Podobnie lepiej pomalować lub wytapetować ściany tak, aby mogły służyć więcej niż kilka lat.

 

Autor: Tomasz Nowacki, Gruz- Alibaba.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności