lederboard

Narzędzia do biznesu jak dobry garnitur – wygodne, praktyczne i zgodne z trendami

Z raportu opublikowanego przez PARP wynika, że w ostatnich latach nie słabnie zainteresowanie Polaków w kwestii zakładania własnych przedsiębiorstw. Pomimo tendencji wzrostowej w tym zakresie, szacuje się, że średnio po roku obecności na rynku działalności te upadają. Co wpływa na niepowodzenie firmy i czy w dobie nowoczesnych technologii istnieją narzędzia, które ułatwiają prowadzenie biznesu?

 

Kiedy pomysł na biznes to za mało…

Nawet najlepsze idee, które przyświecały podczas zakładania działalności gospodarczej, mogą okazać się niewystarczające, jeśli w trakcie prowadzenia firmy zabraknie kilku ważnych elementów będących fundamentem każdego dobrze prosperującego biznesu. Z badania przeprowadzonego przez firmę Euler Hermes wynika, że w 2017 roku wzrosła liczba upadłych firm o 12% w porównaniu do roku poprzedniego. Aż 30% przedsiębiorstw upada już po roku swojej działalności, a blisko 70% – po około pięciu latach funkcjonowania na rynku. Jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak monitoringu przepływów pieniężnych. Niekontrolowanie płatności w rezultacie doprowadza do zachwiania “cashflow” firmy, a od tego już tylko krok do jej upadku. Przeprowadzone badania jasno wskazują, że wydłużające się terminy płatności oraz rosnące zatory płatnicze to problem wielu przedsiębiorców. Początkujący właściciele nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed niewypłacalnymi kontrahentami.

…warto zadbać o właściwe zaplecze firmy

Bazowym elementem każdego biznesu, który w znacznej mierze pozwala uchronić firmę przed bankructwem, jest odpowiednie prowadzenie księgowości. – Brak dobrze prowadzonych ksiąg i ewidencji oraz rozliczeń może skutkować nie tylko zachwianiem płynności finansowej firmy, ale także poważnymi problemami na gruncie prawnym – twierdzi Andrzej Lazarowicz, Prezes Zarządu w wFirma.pl platformy dedykowanej mikro- i małym przedsiębiorstwom do prowadzenia księgowości online. Postęp technologiczny na tyle mocno się rozwinął, że dla początkujących przedsiębiorców proponuje wygodne i skuteczne narzędzia, które mają za zadanie ułatwić prowadzenie firmy i zapobiec jej upadkowi. Dla mikro- i małych przedsiębiorstw najlepszą formą zarządzania i rozliczania finansów jest prowadzenie księgowości we własnym zakresie za pomocą innowacyjnych narzędzi, które będą jak dobry garnitur – odpowiednio dobrane i zapewniające komfort użytkowania.

Andrzej Lazarowicz, Prezes Zarządu w wFirma.pl

Rozwój technologii a nowe możliwości dla właścicieli firm

Na przestrzeni ostatnich lat silnie rozwinęła się technologia. Dziś nikt już nie potrafi wyobrazić sobie życia bez komputera, sfery życia prywatnego i zawodowego są bowiem ściśle od niego uzależnione. Trend ten dostrzegli producenci i coraz więcej z nich oferuje swoim klientom usługi udostępniane online, czyli w technologii SaaS. Największym atutem takiego rozwiązania, w porównaniu do klasycznych programów instalacyjnych, jest pełna niezależność i możliwość korzystania bez względu na miejsce i czas użytkowania, co czyni je w pełni nowoczesnym i wygodnym w funkcjonowaniu.

Technologia chmury znalazła swoje odzwierciedlenie również w kwestii analiz finansowych firmy, oferując przedsiębiorcom programy fakturująco-sprzedażowe wyposażone w niezbędne funkcje, takie jak np. moduł CRM, który służy do zarządzania relacjami z klientami. Dodatkową zaletą tego typu oprogramowań jest również integracja z bankowością, ZUS czy urzędami skarbowymi, co umożliwia bezpośrednią wysyłkę e-deklaracji. Korzystający z programu online nie muszą martwić się o jego aktualizację lub zasoby serwerów, bowiem to dostawca oprogramowania dba o ten aspekt. Poza tym przedsiębiorca płaci jedynie za funkcje, z których korzysta, co w konsekwencji przekłada się na optymalizację kosztów oraz pełną personalizację usługi pod względem potrzeb.

Jakie korzyści wiążą się z prowadzeniem księgowości internetowej?

  • Oszczędność czasu i pieniędzy – Dla każdego właściciela firmy istotną kwestią jest umiejętne planowanie czasu. Korzystający z księgowości w wersji online nie muszą poświęcać go na dostarczenie odpowiednich dokumentów – wszystko znajduje się w systemie. Poza tym automatyzacja wielu procesów księgowych powoduje spadek kosztów związanych z rozliczeniami księgowymi – płaci się za całość usługi, nie za pojedyncze dokumenty.
  • Wygoda – Korzystający z programów w wersji internetowej mają dostęp do danych firmy 24/7. Takie rozwiązanie stanowi niepodważalny atut tego typu systemów, które umożliwiają zarządzanie firmą z każdego miejsca o dowolnej porze.
  • Wsparcie ekspertów – Użytkownicy serwisów w chmurze w przypadku jakichkolwiek problemów z obsługą systemu czy braku rozumienia poszczególnych kwestii księgowo-podatkowych, mogą liczyć na stały kontakt ze specjalistami. Udzielone wsparcie w kwestii technicznej czy merytorycznej pozwala na efektywne zarządzanie biznesem.
  • Bezpłatna aktualizacja systemu – Udostępnienie oprogramowania w wersji zgodnej z aktualnie obowiązującymi wymogami prawnymi to obowiązek dostawcy. Oznacza to, że korzystający z systemu użytkownik nie musi martwić się o ręczne wprowadzanie modernizacji, wszystko leży bowiem po stronie dostawcy. Regularne aktualizacje spowodowane dostosowywaniem systemu pod wiodące przepisy prawne i wymagania klientów wpływają na jeszcze lepszą wydajność pracy.

 

Istota programów online – czy są przyszłościowe?

Nie da się ukryć, że programy w wersji online obecnie cieszą się sporym uznaniem. Atuty, które za nimi przemawiają, przyciągają spore grono zainteresowanych, przez co silnie zaznaczają już swoją obecność na rynku. – Nie ulega wątpliwości, że dzięki swoim walorom mają one duży potencjał na rozwój w przyszłości, który ma szansę zdominować tradycyjne programy. Warto pamiętać, że współcześni przedsiębiorcy, którzy dopiero wkraczają na rynek, to osoby z pokolenia, dla którego internet i komputer stanowią powszechne narzędzie w codziennym życiu. Dlatego tym bardziej realnym staje się fakt, że użytkowanie programów w chmurze przyczyni się do jeszcze większego wzrostu zainteresowania nimi – komentuje Andrzej Lazarowicz z wFirma.pl.

Autor/źródło: wFirma.pl.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności