NBP: wkrótce do obiegu trafi nowy banknot 200 zł


12 lutego Narodowy Bank Polski zacznie wprowadzać do obiegu banknoty 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Banknoty o niższych nominałach ze zmienionymi zabezpieczeniami pojawiają się od kwietnia 2014 r. – poinformował 1 lutego bank centralny.

 

Banknoty z nowymi zabezpieczeniami stanowią już ponad 30 proc. wszystkich banknotów o nominałach 50 i 100 zł i prawie 60 proc. niższych nominałów. NBP kończy już modernizację banknotów obiegowych, a jednocześnie kontynuuje prace nad banknotem o nominale 500 zł, który trafi do obiegu najwcześniej w 2017 r. – podał bank w komunikacie, przesłanym „LBQ”.

Jak zaznaczył NBP, projekt graficzny banknotu o nominale 200 zł nie zmienił się, jednak zastosowanie nowych, bardziej zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń spowodowało, że różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanej i dotychczasowej emisji są wyraźnie widoczne.

Na nowym banknocie umieszczono m.in. tzw. nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej. Fragmenty nitki płynnie zmieniają kolor ze złotego na zielony, a znajdujący się na niej wzór szachownicy porusza się w obu płaszczyznach. Na przedniej stronie banknotu znalazł się także ozdobny element graficzny, płynnie zmieniający kolor ze złotego na zielony (tzw. królewski symbol), a na tylnej złoty opalizujący ornament – czytamy w komunikacie banku centralnego.

NBP zaznaczył, że tak jak w przypadku niższych nominałów, wzbogacono znak wodny: podczas oglądania pod światło oprócz wizerunku władcy widoczne jest także oznaczenie nominału. Zmieniono też znak recto-verso i obecnie elementy nadrukowane po obu stronach banknotu składają się w wizerunek korony w owalu – dopiero oglądane pod światło. Lewa część banknotu, gdzie znajduje się znak wodny, jest niezadrukowana, dzięki czemu banknot wydaje się nieco jaśniejszy, a znak wodny jest lepiej widoczny.

200_awers

Jak wynika z komunikatu, poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce pozostaje niski – na 1 milion banknotów znajdujących się w obiegu przypada ok. 6-7 fałszywych. Postęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach, wymagał jednak przeprowadzania modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Dzięki temu NBP zwiększa bezpieczeństwo obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat – podkreślono.

„Wprowadzanie zmodernizowanych banknotów do obiegu odbywa się płynnie i nie powoduje problemów. Przypominam, że banknoty te są wprowadzane do obiegu w miejsce znaków pieniężnych wycofanych z powodu uszkodzenia lub zużycia. Zmodernizowane banknoty czterech niższych nominałów, których emisję NBP rozpoczął w kwietniu 2014 r., stanowią obecnie ok. 40 proc. wszystkich banknotów w obiegu. Z badań wynika, że Polacy są zadowoleni ze zmodernizowanych banknotów” – powiedział cytowany w komunikacie prof. Marek Belka, prezes NBP.

Na koniec stycznia 2016 r. nasycenie obiegu gotówkowego banknotami zmodernizowanymi wyniosło: dla 10 zł – 54 proc., 20 zł – 59 proc., 50 zł – 30 proc., a dla 100 zł – 32 proc.

NBP zapowiedział, że prowadzi już prace nad banknotem 500 zł. Głównym celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego. NBP nie planuje wprowadzenia banknotów 500 zł do obiegu przed rokiem 2017.

200_rewers

Zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha seria banknotów „Władcy polscy” została wprowadzona do obiegu w 1995 r. Na składających się na nią banknotach znalazły się portrety władców polskich z dynastii Piastów i Jagiellonów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Zygmunta I Starego.

Producentem wszystkich polskich banknotów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

(gm)

FOT. © NBP; C00 pixabay

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności