Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Co w święta cieszy, a co stresuje najbardziej? Najnowszy raport o tym, jak Polacy przeżywają świąteczny czas

Niemal 50 proc. Polaków wskazuje, że największą radość w święta czerpią ze spędzania czasu z bliskimi przy stole oraz z unikalnej atmosfery i dekoracji....
Strona głównaBiznesNiepokojące dane z brytyjskiej gospodarki

Niepokojące dane z brytyjskiej gospodarki

Wartość funta brytyjskiego spadła do najniższego poziomu od listopada 2020 r., gdy najnowsze dane pokazały, że gospodarka brytyjska gwałtownie spowolniła. 

 

W lutym br. gospodarka Wielkiej Brytanii rozwijała się w tempie 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym. Oznacza to istotny spadek w porównaniu z tempem wzrostu w styczniu – 0,8 proc. oraz odczyt niższy od prognoz rynkowych zakładających wzrost o 0,3 proc. – wynika z opublikowanych danych.

Inflacja w Wielkiej Brytanii może przebić 8 proc.

W zakresie polityki monetarnej Bank Anglii dokonał w marcu trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych, sprowadzając koszty kredytu do poziomu sprzed pandemii. Jeden z decydentów głosował jednak za utrzymaniem stóp na niezmienionym poziomie, podczas gdy  jeszcze w styczniu wszyscy opowiadali się za podwyżką stóp, stwierdzając, że dalsze zacieśnianie polityki może być właściwe w nadchodzących miesiącach.

Członkowie rady Banku Anglii ostrzegli, że inflacja, która obecnie utrzymuje się na poziomie najwyższym od 30 lat, może wzrosnąć do ok. 8 proc. w II kwartale 2022 r., a w kolejnych kwartałach może okazać się jeszcze wyższa.

Czy EBC też odpowie podwyżką stóp procentowych?  

Rezerwa Federalna prawdopodobnie podniesie w tym miesiącu stopę funduszy federalnych o 50 punktów bazowych, ponieważ inflacja w marcu może wynieść aż 8,5 proc., czyli najwięcej od grudnia 1981 r. Do działania w odpowiedzi na rosnącą inflację może przystąpić także Europejski Bank Centralny. Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji zdaje się rosnąć do 0,8 proc., czyli najwyższego poziomu od lutego 2018 r., ponieważ rynki wyceniają podwyżkę stóp procentowych przez EBC o 70 pkt bazowych do końca br.

W ub. tygodniu szacunki zakładały podwyżkę w nieco mniejszym zakresie – o 65 pkt bazowych. Protokół marcowego posiedzenia EBC okazał się bardziej jastrzębi, niż oczekiwano. Urzędnicy zasygnalizowali plany zakończenia programu skupu aktywów w III kwartale, a wielu z nich opowiedziało się za natychmiastową normalizacją polityki ze względu wysoką inflację. Wstępne szacunki wskazywały, że w marcu osiągnie ona wartość 7,5 proc. Decyzję EBC poznamy już w najbliższy czwartek.

Oprócz decyzji EBC na kurs euro może wpływać także wynik wyborów prezydenckich we Francji. W I turze Emmanuel Macron wprawdzie wyprzedził liderkę skrajnej prawicy Marine Le Pen, ale do rozstrzygnięcia potrzebna będzie II tura, która odbędzie się 24 kwietnia.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)