Niezwykła sztuka w galerii Limited Edition


Galeria Limited Edition przygotowuje dla miłośników dobrej sztuki kolejną ucztę dla zmysłów. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć fragment twórczości Rafała Michała Szatona – artysty mieszkającego i tworzącego w Hiszpanii. Już 5. grudnia br. zostanie uruchomiona wirtualna wystawa jego prac, a dziewięć z nich będzie można obejrzeć w restauracji Le Bistro przy ul. Rozbrat 44A w Warszawie.

 

Kolejny raz (zaraz po pokazie twórczości Sebastiana Bieńka) mamy przyjemność prezentować jako pierwsi w Polsce prace niezwykle utalentowanego i docenianego na świecie artysty. Rafał Michał Szaton jest twórcą wszechstronnym i nie ogranicza się do korzystania jedynie z klasycznych form wyrazu. Poszukuje nowych możliwości tworząc z powodzeniem m.in. ceramikę. Na przygotowanej przez nas wystawie oprócz malarstwa pokażemy również egzemplarze wykonanych przez niego ceramicznych mis – mówi Iwona Staroszczyk, założycielka galerii.

Rafał Michał Szaton należy do młodego pokolenia przedstawicieli sztuki. Uczeń hiszpańskiego artysty Pin’a Moralesa, z bliskiego kręgu Salvadora Dalego. Urodził się w Polsce, ale od kilkunastu lat mieszka i tworzy w Hiszpanii. Klimat miejsca i sztuka malarzy hiszpańskich niewątpliwie zaważyły na jego pracach.

Patrząc na dzieła Szatona nie trudno oprzeć się wrażeniu o ich podobieństwie do twórczości wielkiego malarza Pabla Picassa, a szczególnie portretów namalowanych przez mistrza w latach 60. Rafał Michał Szaton jest artystą o szerokich zainteresowaniach, z wykształcenie również historyk sztuki, w swojej twórczości powołuje się na malarstwo Rafaela, Modiglianiego, Goi czy Velazqueza – wyjaśnia Wiesława Wideryńska, kurator wystawy.

Jego sztuka silnie powiązana jest z kulturą europejską. Często portretuje postaci pochodzące z mitologii greckiej, jak również osoby znane z najnowszej historii. Wśród wystawianych przez galerię Limited Edition prac będzie można zobaczyć niezwykły portret Olgi Nikołajewnej Romanowej, pierwszej córki ostatniego cesarza Rosji Mikołaja II. Artysta wykorzystał swoją ulubioną technikę – malował czarnym tuszem na papierze z użyciem farb akrylowych. Postać Olgi – pięknej, mądrej i świadomej otaczającej ją rzeczywistości kobiety, robi wielkie wrażenie i niewątpliwie zapada w pamięć.

Portrety autorstwa Szatona nie ograniczają się do zwykłego przedstawienia malowanej postaci, ale starają się tę postać zinterpretować, wydobyć jej osobowość i cechy charakterystyczne. Są dekoracyjne co czyni z nich również niezwykły element wystroju wnętrza – dodaje Wideryńska.

Spora część prac artysty przedstawia również martwą naturę, namalowaną w charakterystyczny dla niego sposób – czarnym tuszem na białym tle. Przywołują skojarzenia z malarstwem kaligraficznym, są pełne liryzmu i symboliki.

Zbliżająca się wystawa to wyjątkowa okazja, by bliżej poznać twórczość Szatona. Prace będzie można obejrzeć i zakupić od 5 grudnia br. na stronie galerii internetowej www.limitededition.pl

Zapraszamy również do obejrzenia wybranych pozycji w restauracji Le Bistro przy ul. Rozbrat 44A w Warszawie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności