Nowoczesne oświetlenie miejskie LED

Oświetlenie LED to nie tylko sposób na zapewnienie mieszkańcom dobrej widoczności po zmierzchu, ale też rozwiązanie pozwalające na uzyskanie znacznych oszczędności w miejskim budżecie.

 

Oświetlenie uliczne to nieodłączny element miejskiego krajobrazu. Lampy służą do oświetlania dróg, parków, placów, boisk, a także budynków o szczególnej wartości zabytkowej lub użytkowej. W przestrzeni miejskiej pojawiają się także iluminacje świetlne, które są atrakcją dla zwiedzających, dzięki czemu przyczyniają do rozwoju turystyki.

 

Oświetlenie LED na parku

Początkowo do oświetlania miast używano lamp łukowych, które były umieszczane na 10-metrowych słupach. Z czasem zaczęto stawiać na bardziej ekonomiczne rozwiązania w postaci latarni elektrycznych i gazowych. Najstarsze latarnie uliczne można podziwiać w Warszawie na placu Trzech Krzyży – oryginalne słupy pochodzą z 1904 roku.

Współcześnie używa się lamp wyposażonych w szereg udogodnień, które zwiększają ich funkcjonalność, a przy tym zapewniają oszczędność energii elektrycznej. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest lampa uliczna ledowa, której emituje światło bez efektu zbyt żółtej czy niebieskiej poświaty. Dzięki temu możemy podziwiać krajobraz miejski w naturalnych barwach. Świetlówki LED wykazują też dużą tolerancję na trudne warunki pogodowe nie zmniejszając wydajności.

Lampy drogowe LED – co się opłaca?

Wykorzystanie technologii LED w oświetlaniu ulic nie tylko dostarcza wysokiej jakości światło, które zapewnia doskonałą widoczność uczestnikom ruchu, ale też umożliwia pozyskanie oszczędności przez zarząd miasta. Lampa uliczna ledowa pobiera znacznie mniej energii elektrycznej niż rtęciowa czy metahologenowa, ale to nie wszystko. Diody LED słyną z długiej żywotności i mniejszej podatności na awarie. Nowoczesne lampy wykorzystują czujniki zmierzchu i ruchu, które zapobiegają marnowaniu energii. Światło uruchamiane jest wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Ponadto lampy coraz częściej korzystają z własnego źródła energii – instalowane w nich kolektory słoneczne i turbiny wiatrowe magazynują energię z surowców odnawialnych i gromadzą ją do wytworzenia energii elektrycznej niezbędnej do oświetlania dróg. To innowacyjne rozwiązanie przyczynia się do odciążenia budżetu miasta, a przy tym jest ekologiczne, ponieważ ogranicza wytwarzanie spalin.

Oświetlenie uliczne LED

Lampy przemysłowe w przestrzeni miejskiej

Przestrzeń miejska jest bardzo zróżnicowana, dlatego wymaga różnych rozwiązań oświetleniowych. Oprócz lamp ulicznych często wykorzystuje się także modele przemysłowe, które osiągają wysoką wydajność. Lampy przemysłowe LED sprawdzają się w oświetlaniu stadionów, placów, dworców kolejowych oraz elewacji budynków. Stadion narodowy w Warszawie rozświetla 1648 opraw, z których każda ma 36 modułów LED o dużej mocy Świetlówki LED w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła pobierają o 80-90% mniej energii elektrycznej, co w skali roku generuje duże oszczędności. Lampy przemysłowe wykorzystujące technologię LED są odporne na zmienne warunki atmosferyczne (mają dużą tolerancję na szeroki zakres temperatury), nie zawierają szkodliwych substancji np. rtęci i osiągają pełną jasność w chwili uruchomienia.

Stadion Narodowy w Warszawie

Wybór właściwego oświetlenia miejskiego dotyczy wszystkich jego mieszkańców – opłaty związane z zużywaną energią w dużej mierze są pokrywane przez podatników. Dzięki modernizacji oświetlenia zarząd miasta może wygospodarować oszczędności, które zostaną przekazane na realizację innych projektów, np. remont dróg czy budowę placów zabaw.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności