Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Co w święta cieszy, a co stresuje najbardziej? Najnowszy raport o tym, jak Polacy przeżywają świąteczny czas

Niemal 50 proc. Polaków wskazuje, że największą radość w święta czerpią ze spędzania czasu z bliskimi przy stole oraz z unikalnej atmosfery i dekoracji....
Strona głównaWnętrza i designNowoczesność we wnętrzu. Oddech przestrzeni i światła

Nowoczesność we wnętrzu. Oddech przestrzeni i światła


Styl nowoczesny, jest dla Osób, które mają dość wnętrz przeładowanych kolorami, tkaninami oraz wszelkimi detalami. Tu rządzi prostota i minimalizm oraz nieodzowny oddech otwartej przestrzeni. Jeśli umiemy się w tym odnaleźć, styl nowoczesny trafi idealnie w nasze upodobania. Jego hasłem przewodnim może być zdanie wypowiedziane przez słynnego architekta Louisa Sullivana: „Forma podąża za funkcją”.

 

Styl nowoczesny czerpie z tradycji modernizmu, który od 100 lat cieszy się w architekturze niezmienną popularnością. Jest to określenie, którym chętnie nazywamy modnie urządzone wnętrze. Styl ten ma jednak różne odsłony, zaliczamy do niego trendy minimalistyczne, eklektyczne, high-tech czy tzw. ciepłą i zimną nowoczesność. Poniżej pokusimy się o znalezienie wspólnego mianownika tej różnorodności.

Nowoczesne wnętrza lubią przede wszystkim proste i geometryczne kształty, otwartą przestrzeń, a podziały we wnętrzu tworzymy za pomocą odpowiedniego światła, kolorów i użytych materiałów.

Nowoczesność we wnętrzu pasuje zarówno do mieszkania, domu, rezydencji, jak również wnętrza biura, hotelu, sklepu czy restauracji.

Charakter Wnętrza. Przestrzeń

Uzyskamy ją, tworząc gładkie powierzchnie ścian i podłóg, grając jasnymi barwami, światłem czy połyskiem. Ściany udekorowane takimi materiałami jak kamień, beton, cegła czy tynk strukturalny podkreślą surowy, często wręcz industrialny charakter wnętrza. Nie musimy przy tym rezygnować z przytulności, gdyż dzięki użyciu ciepłych barw i właściwie dobranego oświetlenia proste formy uzyskają nieco miękkości.

Wyburzając ściany, pozbywamy się granic pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, a niezbędną funkcjonalność uzyskujemy dzięki akcentowaniu odrębności poszczególnych stref innymi zabiegami. Funkcje poszczególnych pomieszczeń akcentuje się odrębnym materiałem, kolorem, a nie ścianką oddzielającą.

W stylu nowoczesnym wnętrze otwieramy także do góry. Hall, salon, kuchnia i jadalnia, antresola z biblioteką mające wysokość przynajmniej dwóch kondygnacji to norma. Dołóżmy do tego ogromne połacie okien i życie nabiera cudownego oddechu.

2

Niezbędna prostota i elegancja

Meble i elementy wyposażenia są tu proste, mają widoczne geometryczne kształty, wręcz ascetyczne. Designerskie projekty zaskakują formą. Jeżeli więc szukamy mebli nowoczesnych, wybierajmy te oszczędne w wyrazie, bez zdobień i ornamentów, z dopracowanymi detalami. Wynikiem charakterystycznego dla nowoczesności swobodnego zestawiania materiałów są meble łączące w sobie szkło, metal, tworzywa sztuczne, ale także skórę i drewno.

Minimalizm

Nie ma tu mowy o nadmiarze sprzętów czy dekoracji – należy stworzyć „czystą” przestrzeń, bez bibelotów postawionych na meblach, powieszonych na ścianach czy podłodze albo bogato zdobionych okien. Należy natomiast zadbać o efektowne dodatki, w małej ilości, np. powieśmy na ścianie ogromną czarnobiałą fotografię, może to być również ciekawa fototapeta, może w sepii, czy minimalistyczny obraz, np. abstrakcja albo grafika. Na prostej, wielkiej kanapie rozrzućmy kilka poduszek wykonanych z gładkiej, niewzorzystej tkaniny w jaskrawym kolorze nawiązującym do reszty detali.

Kolorystyka

Niesłychanie istotna jest monochromatyczność. W aranżacji nowoczesnego wnętrza barwą przewodnią jest neutralna biel, którą bez obaw można zestawiać z różnymi odcieniami szarości czy czerni. Znajdą w nich miejsce również kolory, których wcześniej nie widywaliśmy w innych wnętrzach, np. neonowe zielenie, pomarańcze.

Jeśli podoba się Państwu styl nowoczesny, lecz nie lubicie zimnych barw, odpowiednim wyborem będzie wariant kolorystyczny ciepły. Nowoczesne materiały, proste formy i innowacyjne rozwiązania technologiczne współgrają tu z ciepłą tonacją ścian i sprzętów. W tym typie nowoczesnego wnętrza znajdziemy akcenty czerwieni, oranżu, brązu, które nadają mu przytulny charakter. Poprzez zastosowanie odważnych, kontrastujących ze sobą barw uzyskamy wnętrze o dynamicznym i niespotykanym charakterze. Ocieplenie uzyskamy również poprzez zastosowanie drewna, zarówno w meblach, jak i w elementach wykończeniowych.

1

 

Oświetlenie

W nowoczesnym wystroju wnętrz oświetlenie traktuje się, jako sposób kreowania przestrzeni, nadawania jej wymiaru indywidualnego, funkcjonalnego, dekoracyjnego. Musi być ono bardzo dogłębnie przemyślane. Dobrze jest rozplanować je jeszcze na etapie projektu, by później uniknąć ciągnących się po podłodze lub ścianach kabli.

Przy tak kiedyś modnym żyrandolu, np. w salonie, hallu, zawieszonym centralnie przy suficie, mieliśmy wrażenie rozproszonego i płaskiego widma światła. Nie o to nam chodzi. Teraz za pomocą kinkietów, lamp stojących, podłogowych, świetlówek, halogenów czy listew ledowych ukrytych w suficie możemy wydobyć różne strefy, np. strefę odpoczynku i relaksu, strefę spożywania posiłków, zaakcentować dzieło sztuki na ścianie, wydobyć ciemne zakamarki czy wręcz zmienić proporcje wnętrza. Kierując snop światła na sufit, z lampy podłogowej czy z sufitu, możemy optycznie go podnieść, a w wąskim pokoju, oświetlając mocno dłuższą ścianę uzyskamy optyczny efekt jej odsunięcia. Pamiętajmy też, że lampy w salonie nie muszą stanowić kompletu. Jest znacznie ciekawiej, jeśli są rożne, a łączy je kolor lub rodzaj abażuru.

We wnętrzach, w których funkcjonalność jest zasadą nadrzędną, niewiele miejsca pozostaje na dekoracyjne dodatki. Jednym słowem prostota, minimalizm, zastosowanie najnowszych materiałów, rozwiązań technologicznych i designerskich jest wyznacznikiem stylu nowoczesnego.

 

Iwona Siemaszko-Żakowska – właścicielka ArchitectureAndArt Interior Design zajmującej się architekturą i projektowaniem wnętrz

aa-logo-bez-tla