lederboard

Nowy port na Warmii i Mazurach: biznes nabiera wiatru w żagle


Nowoczesny Port Śródlądowy w Iławie to kolejny atut, który umacnia wizerunek Warmii i Mazur jako regionu, gdzie warto inwestować i prowadzić działalność gospodarczą.

Nowoczesna, pełna infrastruktura portowa powstała niedaleko centrum Iławy, przy ulicy Chodkiewicza, na południowym krańcu Jezioraka – najdłuższego jeziora w Polsce. Obiekt ma służyć przewozom towarowym i rejsom pasażerskim, dlatego został podzielony na dwie strefy. W części towarowej znalazło się 16 stanowisk cumowniczych, zaś w części pasażerskiej – 20. Mogą przy nich cumować nawet 50-metrowe statki. W części pasażerskiej znajdują się trzy budynki: centrum obsługi pasażerów, bosmanat i budynek techniczno-socjalny, w części towarowej – hangar jednokondygnacyjny. W trosce o środowisko naturalne na pomostach zainstalowano specjalne postumenty do dystrybucji wody i energii elektrycznej oraz pompy umożliwiające odbiór nieczystości bezpośrednio z jednostek.

Turystyka biznesowa

Nowy port śródlądowy w Iławie odegra ważną rolę w rozwoju turystyki w regionie, a także będzie sprzyjać potencjalnym inwestorom. Jezioro Jeziorak leży na szlaku Kanału Elbląskiego, w bezpośrednim zapleczu polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 i Pętli Żuławskiej.

– Port z infrastrukturą towarzyszącą będzie wielką zachętą dla turystów pływających na tym szlaku. Będą się mogli tu zatrzymać  i skorzystać z wszelkich nowoczesnych udogodnień. Z kolei cześć towarowa portu może być ważnym argumentem w rozmowach z inwestorami, którzy chcieliby zainwestować nad Jeziorakiem oraz na Wielkiej Żuławie, największej wyspie na jeziorze  o powierzchni 82,5 ha – mówi Marek Polański, starosta iławski.

Wartość całego projektu to ok. 15,5 mln zł, z czego 9 mln zł to środki unijne. Inwestorem jest samorząd powiatu iławskiego, wykonawcy to konsorcjum firm IPB z Iławy i Sanmel z Brodnicy. Za część realizacji odpowiadało także miasto Iława.

11062679_1611812492426745_7542374943806911099_n

Warto zawinąć do dobrego portu

Inwestycje w rozwój infrastruktury związanej lub wręcz bazującej na szlakach wodnych, nie powinny dziwić. Nieco ponad 20 procent powierzchni województwa warmińsko-mazurskiego to woda, nic więc zaskakującego w tym, że Warmia i Mazury – znane także jako Kraina Tysiąca Jezior – wiążą z wodą także swoją gospodarczą przyszłość. Dlatego otwarcie Portu Śródlądowego w Iławie, a także ostatnie inwestycje (np. modernizacja dworca kolejowego, GrandHotel Tiffi w Iławie, jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Polsce) wokół jeziora Jeziorak, mogą stanowić interesującą kartę przetargową w kontaktach biznesowych.

Kampania Warmia i Mazury Pro-Invest 2015

Warmińsko-mazurskie to optymalne miejsce działalności biznesowej – przekonuje trwająca właśnie kampania informacyjno-promocyjna ,,Warmia i Mazury Pro-Invest 2015“, prowadzona przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Główne działania medialne w prasie, radiu i telewizji zostały zaplanowane na czerwiec i sierpień, natomiast 10 lipca 2015 r. odbyło się także śniadanie prasowe, podczas którego przedstawiciele mediów zapoznali się z dotychczasowymi dokonaniami firm z Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz planami z nią związanymi.

Łączna wartość kampanii wynosi 6 mln zł. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności