lederboard

Nowy rekord: ćwierć miliona za bitcoina

Wczoraj wieczorem za jednego bitcoina należało zapłacić 250 tys. zł. Najpopularniejsza kryptowaluta pobiła historyczny rekord wyceny nie tylko w złotych, lecz także w euro. Najczęściej ceny kryptowalut padają w dolarach amerykańskich – tu bitcoin jest o krok rekordu wszech czasów.

 

Poprzedni rekord ceny bitcoina wyrażonej w polskiej walucie wynosił 245 tys. zł i został ustanowiony w kwietniu br. Po tym kryptowaluta traciła na wartości. Na koniec września, czyli niespełna cztery tygodnie temu, 1 bitcoina można było nabyć za ok. 160 tys. zł. Jeszcze taniej było po majowej korekcie, gdy cena BTC wynosiła niecałe 112 tys. zł.

– Skala wzrostu wydaje się imponująca, przekracza bowiem 120 proc. w relatywnie krótkim czasie. Inwestorzy mogą zadawać pytanie, czy wzrosty te są do utrzymania? Rynek kryptowalut charakteryzuje się przecież niespotykaną w innych aktywach zmiennością i skłonnością do zmian trendów – przypomina Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługę forex dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl.

Schemat wprowadzający niepewność

W 2017 r. kurs bitcoina gwałtownie wzrósł, wyznaczając ówczesny szczyt w rejonie 67 tys. zł, gdyż giełda CME szykowała się do wprowadzenia kontraktów terminowych. Było to bardzo istotne wydarzenie dla rynku kryptowalut. Następnie kurs gwałtownie spadł do 20 tys. zł.

Kolejnym kluczowym wydarzeniem był debiut amerykańskiej giełdy kryptowalut Coinbase na giełdzie papierów wartościowych. Wtedy też cena BTC osiągnęła swój rekord wszech czasów, aby kolejno z poziomu ponad 240 tys. złotych spaść poniżej 112 tys. złotych.

Wczoraj z kolei miał miejsce debiut pierwszego amerykańskiego ETF, czyli notowanego na giełdzie funduszu o nazwie BITO, który opiera się na notowaniach kontraktów terminowych w bitcoinach. Obrót jednostkami uczestnictwa tego ETF-a podczas wczorajszej sesji wyniósł prawie 1 mld dol., co oznacza, że był to drugi w stawce najlepszych debiutów pod względem obrotu w całej historii ETF-ów w Stanach Zjednoczonych, a są ich tam tysiące.

– Możemy mieć zatem do czynienia z pewnym schematem. Ceny bitcoina dynamicznie rosną w oczekiwaniu na istotne wydarzenia, które pomagają kryptowalutom ugruntować i usystematyzować swoją pozycję. Następnie dochodzi do spadku wyceny. Czy tak będzie także tym razem? Odpowiedź mogą przynieść najbliższe dni i tygodnie – mówi Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.

Bitcoin w dolarze bez rekordu

Słabość euro czy złotego względem dolara amerykańskiego pozwoliła na pobicie rekordu wyceny bitcoina w innych walutach, ale nie w USD. Do przekroczenia najwyższego poziomu zabrakło wczoraj kilkuset dolarów. Na Binance, największej giełdzie kryptowalut na świecie, rekord notowań to 64 854 dol., a wczorajszy szczyt to 64 486 dol. za 1 bitcoina.

Powyższa publikacja nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności