lederboard

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce – 5 zasad

Każdy pojazd musi być wyposażony w podstawowe akcesoria samochodowe, które w razie nieszczęśliwego wypadku zapewnią bezpieczeństwo kierowcy i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Niektóre z nich dostarcza producent auta, w inne właściciel musi zaopatrzyć się sam. Sprawdź, co jest obowiązkowe w samochodzie, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze, a przy okazji uniknąć mandatu.

 

 

Dokładne informacje na temat tego, co trzeba mieć w aucie, znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Z dalszej części artykułu dowiesz się, co jest obowiązkowe w aucie i ile można zapłacić za brak wskazanych przedmiotów.

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce – co trzeba mieć w samochodzie?

Lista opisująca wymagane wyposażenie samochodu nie jest długa. Ale oprócz obligatoryjnych przedmiotów są jeszcze takie, których wyposażenie obowiązkowe samochodu nie obejmuje, a mimo wszystko mogą się przydać.

Oto 2 obowiązkowe i 3 nieobowiązkowe akcesoria samochodowe, które warto schować do bagażnika lub włożyć do schowka.

Po pierwsze – gaśnica

Każdy samochód w Polsce musi posiadać gaśnicę, która powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, tak aby w razie potrzeby jej użycia była pod ręką. Jednocześnie warto pamiętać, że gaśnica samochodowa ma określoną datę ważności – zwykle od 3 do 5 lat, licząc od dnia produkcji.

Jeśli podczas rutynowej kontroli okaże się, że w samochodzie nie ma gaśnicy albo jest, ale niesprawna (po terminie ważności, w dodatku bez przeglądu), kierowcy grozi mandat w wysokości nawet 500 zł.

Po drugie – trójkąt ostrzegawczy

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami obowiązkowe wyposażenie samochodu stanowi również trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt ostrzegawczy powinien mieć odpowiednią homologację, czyli posiadać specjalistyczny atest.

Za brak trójkąta ostrzegawczego grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Dodatkowo trzeba być świadom, że za nieustawienie trójkąta w sytuacji koniecznej także można być ukaranym mandatem w wysokości 150 zł.

Po trzecie – apteczka

Obowiązkowe wyposażenie samochodu nie obejmuje apteczki. Mimo wszystko warto się w nią zaopatrzyć, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.

Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku jest obowiązkiem kierowcy, a kwestię tę reguluje prawo. Mając w samochodzie apteczkę, oprócz wezwania karetki można dodatkowo udzielić potrzebującemu pomocy, jakiej w danej chwili potrzebuje.

Po czwarte – kamizelka odblaskowa

Co jeszcze warto mieć w samochodzie? Odblaskową kamizelkę. Będzie ona przydatna w sytuacji, gdy do nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie nocą lub na zacienionej przestrzeni. Kamizelka odblaskowa zapewni kierowcy bezpieczeństwo, jeśli ten będzie próbował udzielić pomocy poszkodowanym lub naprawić uszkodzony pojazd.

Po piąte – linka holownicza

W każdym aucie z pewnością znajdzie się miejsce dla linki holowniczej. Linka będzie jak znalazł, gdy samochód odmówi posłuszeństwa i trzeba będzie go holować. Postaw na linkę o długości od 4 do 6 metrów, plecioną lub elastyczną – takie najlepiej sprawdzają się do samochodów osobowych.

Podstawowe wyposażenie samochodu od 2022 roku – co będzie wymagane?

Niedawno weszły w życie unijne przepisy regulujące kwestie obowiązkowego wyposażenia samochodu. Już od maja 2022 roku obowiązkowe staną się systemy wspomagające kierowców, których zadaniem będzie zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych. Wymagany będzie m.in. asystent prędkości, system ostrzegania monitorujący senność i uwagę kierowcy czy system wykrywania obiektów przy cofaniu.

Masz wszystkie akcesoria samochodowe oprócz odblaskowej kamizelki? Najwyższa pora to zmienić. Odwiedź stronę kamizelkiodblaskowe.com.pl i zamów wybraną kamizelkę odblaskową, która zapewni Ci widoczność, a tym samym zwiększy Twoje bezpieczeństwo na drodze.

Źródło zdjęcia: stock.adobe.com
Autor: chokchaipoo

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności