lederboard

Omenaa ambasadorką Polski na pogrzebie matki króla rodu Asante w Ghanie


Omenaa Mensah często podkreśla swoje przywiązanie do kraju przodków, z którego pochodzi jej ociec. Z racji swojej działalności charytatywnej w ramach Omenaa Foundation, na rzecz dzieci ulicy w Ghanie oraz krzewienia kultury afrykańskiej w Polsce, ma bliskie relacje z rodziną królewską najpotężniejszego rodu w Ghanie – Asante (również Aszanti), z którego sama pochodzi. Z tego powodu, jako jedyna z Polski, została zaproszona niedawno na pogrzeb matki króla Otumfuo Nana Osei Tutu II Asantehene.

 

Pogrzeb matki władcy Asante to podniosłe i jedne z najważniejszych wydarzeń w Ghanie w ostatnich latach. W uroczystościach udział brali goście z całego świata, a wydarzenie relacjonowały najważniejsze media. Wśród zaproszonych osobistości byli  m.in.: Kofi Annan były sekretarz generalny ONZ, władze Ghany, a także Prezydenci i Ambasadorzy Państw z różnych kontynentów.

Omenaa w Ghanie (1)

Pochówki w Ghanie mają zupełnie inny charakter, niż pogrzeby w Polsce. Wprawdzie Ghanijczycy to także chrześcijanie, ale tego typu uroczystości przebiegają w bardziej radosnym tonie, więc nie brakuje tam żałobników proszących o łaski dla zmarłych tradycyjnymi śpiewami i tańcami. Inny niż w Polsce jest także dress code, gdyż stroje szczelnie zasłaniające ciało nie sprostałyby upalnemu klimatowi Afryki.

Podobnie jak u nas, głównym kolorem obowiązującym na pogrzebie jest czerń, ale najbliższa rodzina zmarłego ubiera się w różne odcienie czerwieni. Do pogrzebu matki Otumfuo Nana Osei Tutu II Asantehene przygotowywano się od dwóch miesięcy, a sama ceremonia trwała tydzień.

Pogrzeb w Ghanie - fot. Yaw Pare (13)

Asante to dominująca grupa etniczna we współczesnej Ghanie. W średniowieczu tworzyła ona potężne imperium w Afryce Zachodniej. W czasach kolonializmu Asante był jednym z niewielu stanów afrykańskich, zdolnych stawić poważny opór europejskim imperialistom. W ostateczności ulegli oni Brytyjczykom, którzy w 1900 roku podbili królestwo i przemianowali je na Kolonię Złotego Wybrzeża.

Dziś terytorium, które zajmują Asante, zpowodu bogactwa lasów, ziem i minerałów (przede wszystkim złota), jest najbogatsze w kraju. To region administracyjny w granicach Ghany, na którym mieszka około 44% populacji tego państwa.

Pogrzeb w Ghanie - fot. Ola Ciurlik (30)

Władcą Asante jest Asantehene. Obecny Asantehene Otumfuo Nana Osei Tutu II zajmuje to stanowisko od 1999 roku. Zanim je objął kształcił się w  Londynie i  Toronto. Asante mają znaczny wpływ na współczesną politykę Ghany. Dlatego pogrzeb matki króla był istotnym wydarzeniem nie tylko w Asante, ale także w całej Ghanie.

Uczestniczenie w uroczystościach rodu było dla Omeny ogromnym zaszczytem i ważnym osobistym przeżyciem, dzięki czemu mogła lepiej poznać niesamowitą kulturę rodu, z którego się wywodzi.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności