lederboard

Oprogramowanie dedykowane. Jakie branże wykorzystują programy dopasowane do ich potrzeb?

Dopasowane oprogramowanie komputerowe wspiera codziennie realizowane czynności biznesowe. Jakie firmy mogą korzystać z rozwiązań dedykowanych?

Dostępne w sprzedaży programy dla firm podzielić można na dwie główne kategorie – to programy uniwersalne, które sprawdzają się dla każdej branży, a także oprogramowanie dedykowane, które skoncentrowane jest na określonych branżach.

Wyselekcjonowanie odpowiedniego oprogramowania ma kluczowe znaczenie, stąd też przed jego zakupem należy zapoznać się bliżej z dostępnymi wariantami programów, a następnie dopasować je do swoich potrzeb. Gdy firma działa w specyficznej branży, warto wtedy rozważyć wdrożenie oprogramowania dedykowanego.

Oprogramowanie dedykowane – czyli jakie?

Pod pojęciem dedykowanych programów dla firm znajduje się szeroka gama systemów informatycznych, które powstają z myślą o konkretnych branżach. Są one tworzone tak, aby odpowiadać ich indywidualnym wymaganiom, które różnią się od pozostałych obszarów działalności. Takie programy dla firm są uzupełnione o narzędzia, których nie mają programy uniwersalne. Są to narzędzia specyficzne, skoncentrowane na określonych procesach, które nie są realizowane w innych przedsiębiorstwach. Stąd też wybór oprogramowania dedykowanego jest wtedy lepszy niż tego, które jest oferowane jako uniwersalne. Warto jednak zaznaczyć, że dostawca oprogramowania dedykowanego najczęściej daje możliwość dokonania integracji systemu dedykowanego z innymi systemami informatycznymi, na przykład ERP. To pozwala na stworzenie rozbudowanego, wielofunkcyjnego system wspierającego działalność firmy każdego dnia w maksymalnym zakresie.

Do jakich branż skierowane są programy dedykowane?

Dedykowane oprogramowanie dla firm jest tworzone z myślą o wielu branżach. Stąd też szeroka gama tego typu systemów, które również dostępne są w wielu wariantach. Bardzo popularne są programy modułowe, które składają się ze współpracujących ze sobą modułów. Dzięki temu mogą one efektywnie działać na wspólnej bazie danych.

Oprogramowanie dedykowane skierowane jest do branż jak:

  • e-commerce – sprzedaż online
  • gastronomia
  • HR
  • księgowość
  • logistyka
  • magazynowanie
  • zarządzanie procesami i projektami

Warto też wskazać, że dostawa oprogramowania może dotyczyć również innych branż w zależności od ich specyfiki, w tym branż niszowych, mało popularnych. Ponadto istnieje możliwość stworzenia oprogramowania na zamówienie. Wprawdzie jest to dość duży wydatek, jednak dzięki temu można otrzymać program odpowiadający potrzebom firmy pod wszystkimi względami.

Jak wybrać dobre oprogramowanie dedykowane?

Dobór właściwego oprogramowania dedykowanego ma kluczowe znaczenie dla efektywności pracy firmy. Stąd też przed wybraniem systemu warto sprawdzić różne oferty i porównać je ze sobą.

Jednym z dostawców oprogramowania dedykowanego dla firm jest firma informatyczna IT Center z Warszawy. W jej portfolio znajdują się programy dla firm działających w zróżnicowanych branżach: https://itcenter.pl/oferta/oprogramowanie-dedykowane/

Przy doborze odpowiedniego oprogramowania dedykowanego warto wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

  • funkcjonalność oprogramowania: dostępne funkcje, które będą odpowiadały potrzebom przedsiębiorstwa
  • możliwość rozbudowy: modułowe oprogramowanie dedykowane pozwala na dobór odpowiednich modułów wtedy, gdy firma pragnie rozszerzyć swoją działalność
  • sposób instalacji programu: może on działać w chmurze, czyli na zewnętrznym serwerze, ale również może być instalowany na komputerze – jest to jednak rzadziej spotykane rozwiązanie
  • integracja z zewnętrznymi systemami: dzięki temu firma może otrzymać oprogramowanie, które może pomagać w kompleksowym zarządzaniu wszystkimi procesami
  • obsługa posprzedażowa: związana także z dostawcą oprogramowania, w tym między innymi aktualizacja oprogramowania, szkolenia, serwis

Zatem dedykowane oprogramowanie dla firm jest doskonałym wyborem dla tych branż, które mają specyficzne wymagania ze względu na realizowane procesy. Wybór właściwego systemu umożliwia wtedy dostęp do funkcjonalności, z którymi realizowanie codziennych operacji staje się jeszcze efektywniejsze.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności