lederboard

Orzeł – klaster obliczeniowy Huawei ruszył w Poznaniu


Jeden z trzech najmocniejszych systemów tego typu w Polsce, zaawansowany pod względem energooszczędności klaster obliczeniowy Orzeł/Eagle o mocy 1.4 PFlops uruchomiła w Poznaniu firma Huawei.

 

 

Jak wyjaśniono w udostępnionej właśnie mediom informacji, klaster to ponad 1000 dostarczonych przez Huawei serwerów, połączonych w jeden system, którego łączna moc przekracza 1.4 PFlops. Inwestycja w znaczący sposób zwiększa potencjał badawczy środowiska obliczeniowego, którego zasoby zostaną wykorzystane m.in. do zaawansowanych zastosowań wymagających największej mocy obliczeniowej, zapewniającej najwyższą szybkość działania.

System może być zastosowany m.in. do symulacji inżynierskich, badań nad ludzkim mózgiem czy prac wykorzystujących energię z fuzji jądrowej, jako alternatywne, tanie oraz bezpieczne źródło energii – napisano w komunikacie prasowym Huawei Polska.

„Firma Huawei z dumą informuje o uruchomieniu jednego z najbardziej wydajnych i najmocniejszych klastrów obliczeniowych w Polsce, do chłodzenia którego wykorzystano ciecz. A dokładniej mówiąc, system bezpośredniego chłodzenia cieczą czyli DLC – Direct Liquid Cooling. Dzięki temu aż 80% ciepła jest odprowadzane za pośrednictwem zamkniętego i energooszczędnego systemu. Za sprawą zastosowanych rozwiązań nasz projekt znalazł się w czołówce rankingu TOP500. Jest wysoce prawdopodobne, iż zostanie również wyróżniony w zestawieniu GREEN500 za najefektywniejszy system pod względem energetycznym. – powiedział cytowany w komunikacie Dominik Dziarczykowski, Huawei Global Solution Elite Team Europe.

Jak podkreślono, uruchomienie klastra inicjuje otwarcie poznańskiego Centrum Innowacji PCSS – Huawei. To pierwszy etap wspólnej inwestycji, której celem będzie ścisła współpraca zespołów badawczych Huawei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) m.in. w zakresie przetwarzania danych w chmurze (cloud computing) oraz składowania danych w chmurze (cloud storage).

Huawei0

Jak wyjaśnia Huawei, inwestycja jest następstwem podążania za najnowszymi trendami, jakimi są rozwiązania chmurowe, które stają się coraz bardziej popularne w rozwiązaniach komercyjnych ze względu na przejrzysty model biznesowy, polegający na tańszym wykorzystaniu zasobów obliczeniowych wypożyczonych od ich właściciela (dostawcy usług).

Projekt firmy Huawei – czytamy w informacji prasowej – spełnia najwyższe światowe standardy oraz wymogi stawiane przez uczelnie, które są jednymi z najbardziej wymagających klientów, zarówno pod względem oczekiwań odnośnie otrzymywanych rozwiązań jak i ich walorów użytkowych, takich jak energooszczędność.

Huawei Enterprise to jedna z trzech grup biznesowych Huawei odpowiedzialna za tworzenie produktów i usług ITC, w tym m.in.: rozwiązań dla funkcjonalnych sieci korporacyjnych, systemów cloud computing i centrów danych. Oferta grupy obejmuje komplet produktów do tworzenia i obsługi zaawansowanych systemów teleinformatycznych. Firma tworzy pojedyncze urządzenia i elementy infrastruktury, jak i w pełni funkcjonalne, samodzielne systemy komputerowo-serwerowe, a także kompletną infrastrukturę sieci bezprzewodowych, bezpieczeństwa i zunifikowanej komunikacji. Rozwiązania Huawei Enterprise używane są m.in. w przemyśle transportowym, energetycznym, sektorze finansowym, zdrowotnym czy publicznym.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) jest jednostką afiliowaną przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, odpowiedzialną za dostarczenie infrastruktury IT dla uczelni wyższych oraz jednostek badawczo-rozwojowych. Pełni rolę operatora krajowej akademickiej sieci światłowodowej PIONIER, operatora sieci miejskiej w Poznaniu – POZMAN, zapewnia połączenie z europejską siecią (GEANT) oraz światowymi zasobami internetowymi. Ponadto jest aktywnym centrum danych zasobów przetwarzania i składowania danych, z których korzysta środowisko naukowe w Polsce jak i Europie.

Huawei1

Druga część działalności PCSS to realizacja prac badawczo-rozwojowych oraz wdrożeniowych we współpracy z innymi jednostkami naukowymi w kraju, na świecie oraz wdrożenia tych technologii w rozwiązaniach praktycznych, w przemyśle oraz biznesie. PCSS współpracuje z firmami IT w regionie w ramach Wielkopolskiego Klastra IT. PCSS otrzymało szereg nagród za aktywność międzynarodową, m.in. jako najlepsza polska jednostka badawcza w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej.

(gm)

FOT. © HUAWEI POLSKA

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności