lederboard

Ostatni rok dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym


Po rekordowym roku 2015, rynek mieszkaniowy pozostanie jeszcze mocno rozgrzany do końca 2016 r. Schłodzenia koniunktury można oczekiwać na początku 2017 r. – przewidują w najnowszym raporcie E-VALUER INDEX 2016 eksperci Emmerson Evaluation. Wysoka podaż mieszkań od deweloperów utrzyma w obecnym roku duże zainteresowanie rynkiem pierwotnym i w niektórych lokalizacjach wpłynie na nieznaczny wzrost cen. Ceny na rynku wtórnym spadną w ponad połowie największych polskich miast, w pozostałych utrzymają się na obecnych poziomach.

 

E-VALUER INDEX 2016 to już trzeci kompleksowy raport na temat rynku mieszkaniowego w Polsce przygotowany przez ekspertów wyceny nieruchomości z Emmerson Evaluation. Według autorów opracowania, poziom cen na rynku pierwotnym i wtórym w obecnym roku będzie stabilny. Pokazuje to analiza prognoz zmian cen we wszystkich polskich miastach wojewódzkich, ale też przewidywana na ten rok duża aktywność deweloperów. Pierwsze skrzypce będzie nadal grać rynek pierwotny.

– W tym roku na rynku wciąż jeszcze będzie przeważał optymizm. Ceny, szczególnie nowych mieszkań, powinny w większości lokalizacji utrzymać dotychczasowe poziomy, a w najatrakcyjniejszych lokalizacjach nawet nieznacznie wzrosnąć – mówi Dariusz Książak, Prezes Zarządu Emmerson Evaluation i podkreśla, że wzrost marż kredytów hipotecznych, jaki miał miejsce na przełomie roku, nie wpłynął drastycznie na koszty tych kredytów ze względu na wciąż bardzo niskie stopy bazowe. – Sytuacja na rynku pracy jest dobra, co wpływa pozytywnie na decyzje zakupowe potencjalnych nabywców i będzie sprzyjać utrzymaniu dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym, przynajmniej do końca 2016 r. – dodaje Książak.

W 2016 r. deweloperzy nieco przyhamują

Rekordowo wysoki poziom sprzedaży nowych mieszkań oraz duża liczba wydanych pozwoleń na budowę i inwestycji rozpoczętych w 2015 r. pozytywnie przełoży się na tegoroczną koniunkturę na rynku pierwotnym. Ceny nowych mieszkań w największych miastach i aglomeracjach Polski mogą nieznacznie wzrosnąć w Warszawie, Krakowie, Sopocie, Szczecinie i Aglomeracji Śląskiej, w tym w Katowicach. Lekkie spadki mogą natomiast dotknąć rynek nowych mieszkań w Lublinie, Kielcach czy Gorzowie Wielkopolskim.

Eksperci Emmerson Evaluation spodziewają się jednak, że w 2016 r. aktywność deweloperów nie będzie już tak duża. – Uruchamianie przez branżę deweloperską projektów w takim tempie, jak miało to miejsce w rekordowym dla rynku roku 2015, mogłoby skutkować ryzykiem dużej nadpodaży mieszkań a w dłuższej perspektywie potencjalnymi kłopotami dla całego sektora. Większość firm deweloperskich, która przetrwała najbardziej kryzysowy okres lat 2008-2010, wyciągnęła wnioski z tej sytuacji i w naszej ocenie będzie kontrolować dostarczaną na rynek podaż w celu ograniczenia ryzyka bańki podażowej – zauważa Dariusza Książak.

Używane mieszkanie trudniej będzie sprzedać

W przypadku rynku wtórnego autorzy raportu nie spodziewają się wzrostów cen lokali. Prognoza E-VALUER INDEX 2016 wskazuje, że nieznacznie obniżyć się mogą ceny mieszkań używanych w miastach takich jak Poznań, Łódź, Białystok, Olsztyn, Lublin, Kielce oraz w obydwu stolicach województwa kujawsko-pomorskiego i lubuskiego. Wg Dariusza Książaka rynek wtórny w 2016 r. nadal będzie pozostawał w cieniu rynku pierwotnego, głównie ze względu na utrzymującą się rekordową podaż mieszkań od deweloperów.

– Przy bogatej ofercie oraz spodziewanych dużych obrotach na rynku pierwotnym, zainteresowanie rynkiem wtórnym może być ograniczone. Będzie to sytuacja analogiczna do roku ubiegłego, w którym w większości miast liczba transakcji z rynku wtórnego była wyraźnie mniejsza niż liczba transakcji zanotowanych na rynku pierwotnym. Osoby chcące sprzedać swoje dotychczasowe lokum z całą pewnością będą musiały uzbroić się w cierpliwość – twierdzi ekspert.

Długoterminowa perspektywa – stopniowe wyhamowanie

W dłuższej, kilkuletniej perspektywie, eksperci Emmerson Evaluation spodziewają się ochłodzenia sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce i spadku cen mieszkań w większości lokalizacji. Kluczowymi czynnikami wpływającymi na koniunkturę będą rosnące koszty oraz wymogi odnośnie uzyskania kredytów mieszkaniowych, prawdopodobny wzrost stóp procentowych od roku 2017 oraz prognozowane negatywne wskaźniki demograficzne dla zdecydowanej większości miast w kraju. Wg prognoz E-VALUER INDEX 2016 schłodzenia koniunktury możemy spodziewać się na początku przyszłego roku.

Pełny raport E-VALUER 2016 dostępny jest pod adresem: http://www.emmerson-evaluation.pl/wp-content/uploads/2016/03/e-valuer_2016_final.pdf.

 

 

***
Emmerson Evaluation Sp. z o.o. istnieje od 2008 roku i świadczy usługi wycen nieruchomości mieszkaniowych, komercyjnych (biura, handel, magazyny) oraz inwestycji deweloperskich. Spółka wykonuje wyceny dla wszelkich celów, w tym m.in. dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności, sprawozdań finansowych i oceny opłacalności zakupu lub sprzedaży. Posiada również bogate doświadczenie w wycenie dużych pakietów nieruchomości, wycenie środków trwałych oraz analizach rynkowych. Wszelkie opracowania Emmerson Evaluation wykonuje zgodnie ze standardami polskimi i międzynarodowymi. Emmerson Evaluation dysponuje także autorską bazą danych o cenach transakcyjnych rynku nieruchomości E-VALUER, która aktualnie liczy prawie 800 tys. rzetelnie pozyskanych i szczegółowo opisanych transakcji.

Więcej informacji: www.emmerson-evaluation.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności