lederboard

Plisy, czyli praktyczne rozwiązanie do Twojego okna

Rolety plisowane mają swój niepodrabialny urok. Lekko frywolny wygląd w połączeniu z unikatową funkcjonalnością pozwoliły stworzyć niemal idealną przesłonę okna. Zobacz, kiedy warto postawić na plisy okienne.

 

 

Rolety plisowane – w jakich oknach warto je powiesić

Plisy okienne, jak każde inne rolety, sprawdzą się we wszystkich oknach. Są jednak takie, w których powinny mieć pierwszeństwo.

Okna dachowe – tu możliwość przesłonięcia środkowej części okna z pozostawieniem odsłoniętej dolnej i górnej jest nie do przecenienia.

Okna balkonowe – wpuszczają do domu dużo światła, często za cenę prywatności. Rolety plisowane dają możliwość zasłonięcia dolnej części okna i pozostawienie odsłoniętej górnej.

Okna wychodzące na stronę południową – to przez nie wpada do domu dużo światła, czasem nawet zbyt dużo. Tu podobnie jak w przypadku okien dachowych, bardzo przydaje się możliwość zasłonięcia tylko środkowej części okna. Tak naprawdę pasek, który zasłoni słońce, może być bardzo wąski, dzięki temu światło nadal dostaje się do salonu, ale słońce nie razi w oczy.

Okna parterowe wychodzące na ulicę – tu możliwość przesłonięcia dolnej części okna jest ratunkiem dla braku prywatności.

Przeczytaj także: Jakie plisy dachowe sprawdzą się najlepiej w przypadku poddasza użytkowego?

Powyższa lista nie oznacza oczywiście, że rolet plisowanych nie można powiesić w oknach wychodzących na ogród, w pomieszczeniach umiejscowionych na wysokich piętrach, w kuchni lub łazience. Można, oczywiście pod warunkiem, że plisy okienne będą pasowały do stylu wnętrza.

Plisy okienne – do jakich wnętrz pasują

Plisy okienne mają bardzo charakterystyczny wygląd, który w dużym uproszczeniu można nazwać geometrycznym. Taka forma dekoracji nie sprawdzi się w bogato urządzonych wnętrzach, w których królują ekstraordynaryjne dodatki. Plisy okienne to raczej propozycja do wnętrz urządzonych z prostotą. Sprawdzą się w aranżacjach w stylu minimalistycznym, skandynawskim, industrialnym, a także boho. Chociaż samo boho raczej na minimalizm nie stawia, to bardzo ceni sobie eklektyzm i dlatego w tych wnętrzach można sobie pozwolić na plisy okienne.

We wnętrzach urządzonych z rozmachem i przepychem lepiej sprawdzą się klasyczne zasłony lub rolety rzymskie.

Rolety plisowane – jak o nie dbać

Rolety plisowane wyglądają bardzo ładnie i mogą długo posłużyć, jeśli będą odpowiednio zadbane. Na pewno trzeba je regularnie odkurzać. Dobrym rozwiązaniem jest końcówka odkurzacza z miękką szczotką przeznaczona wyłącznie do czyszczenia plis. Nie ma wówczas obawy, że przeniesiemy nieczystości z innego miejsca na rolety.

Raz na jakiś czas warto uprać rolety plisowane. To nieskomplikowane zadanie, bo wystarczy zdjąć rolety z okna i namoczyć w ciepłej wodzie z łagodnym płynem do prania. Nie trzemy, nie wyciskamy, nie szorujemy gąbką. W żadnym razie nie można używać odplamiaczy i wybielaczy. Mocniejsze zabrudzenia przecieramy ręką lub miękką ściereczką. Płuczemy pod prysznicem.

Ciekawostką jest sposób suszenia rolet plisowanych. O ile każde inne rolety, firany czy zasłony rozwijamy i rozwieszamy do suszenia, to rolety plisowane powinny być złożone ciasną w harmonijkę i pozostawione w tej pozycji, dopóki nie wyschną. Najczęściej trwa to minimum dwanaście godzin.

Szukasz rolet plisowanych? Zajrzyj na stronę producenta karnix.pl.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności